Madžarska in pribežniki: Upor proti bruseljskim birokratom in kapitalistom

Orbán je privržencem danes zagotovil, da »bomo zaustavili množično razmeščanje migrantov in varovali naše meje«.

Objavljeno
15. marec 2017 18.26
HUNGARY-POLITICS-ORBAN
Boris Čibej
Boris Čibej
»Da bi ohranili našo neodvisnost, se moramo pogumno spoprijeti v bitkah, ki nas čakajo. Moramo zaustaviti Bruselj, braniti naše meje in preprečiti masovno razmeščanje prišlekov,« je na današnji proslavi ob obletnici začetka madžarske revolucije leta 1848 povedal slavnostni govornik, predsednik madžarske vlade Viktor Orbán.

Dan, ko se je pred 169 leti začel (neuspešni) upor madžarske krone proti dunajski prevladi, je na Madžarskem nacionalni praznik, današnje proslave v središču Budimpešte pa se je udeležila tako množica privržencev sedanje vlade kot tudi številni protestniki, ki so poskušali prežvižgati in prevpiti neljubega »Viktatorja«. Ta je dejal, da so se Madžari, ki »niso nikakršni hlapci«, zdaj morali spet upreti, le da tokrat »proti bruseljski birokraciji in vplivu mednarodnega kapitala«. Po njegovih besedah je še vedno možnost, da z uporom, ki bo v skladu z ustavo, temeljito preoblikujejo evropski imperij po mirni in urejeni poti.

Orbán je privržencem danes zagotovil, da »bomo zaustavili množično razmeščanje migrantov in varovali naše meje«. Dan pred tem je Evropsko sodišče za človekove pravice obsodilo Madžarsko, ker je nezakonito priprla prosilca za azil iz Bangladeša in ju kasneje deportirala v Srbijo. V madžarski podružnici Helsinškega komiteja so prepričani, da je razsodba tudi velik pravni »udarec« proti nedavno sprejetemu madžarskemu zakonu, po katerem morajo biti prosilci za azil, dokler obravnava njihovih prošenj ni končana, zaprti v tranzitnih centrih ob meji. Še pred razsodbo evropskega sodišča je novi madžarski zakon obsodil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR), madžarsko obravnavo pribežnikov pa sta letos ostro kritizirali tudi dve mednarodni človekoljubni organizaciji. Na zadnje je oblasti v Budimpešti razburil Andrea Contenta iz organizacije Zdravniki brez meja, ki je za švedski tabloidni dnevnik Aftonbladet potrdil pričevanja pribežnikov o krutem in nečloveškem ravnanju madžarskih oblasti. »Nekateri so bili pretepeni v Bolgariji, drugi ustreljeni v Turčiji. A vsi so istega mnenja: madžarska policija je najhujša,« je pisalo v švedski reportaži o prosilcih za azil, ki so obtičali v Beogradu.

V Budimpešti so »kategorično zavrnili« pisanje švedskega tabloida. Čeprav so v Aftonbladetu priznali, da niso uspeli preveriti resničnosti navedb sogovornikov, so vseeno poročali o »dejstvu«, da na Madžarskem zlorabljajo migrante, so se pritožili na madžarskem notranjem ministrstvu. V tiskovnem sporočilu se jim je zdelo vredno omeniti tudi to, da Zdravnike brez meja financira filantrop, med sedanjimi oblastniki v svoji nekdanji domovini izjemno nepriljubljeni Georg Soros.

Že pred tem so se vrstili »protinapadi« na drugo mednarodno organizacijo, ki se je drznila kritizirati politiko madžarskih oblasti. »Napad Amnesty International je bil pričakovan,« je bil prvi odziv v vladajoči stranki Fidesz, ko je ta organizacija konec februarja predstavila tisti del poročila, ki govori o spoštovanju človekovih pravic na Madžarskem. Na tem področju je ta država »eden od najbolj žalostnih primerov« v Evropi, zlasti glede varovanja pravic beguncev in prosilcev za azil, je takrat povedala direktorica madžarske podružnice AI Júlia Iván. Takoj se je odzval tiskovni predstavnik Fidesza Balázs Hidvéghi, ki je javnosti pojasnil, da je AI ena izmed promigrantskih organizacij, ki so na Sorosevem plačilnem seznamu. Napadi na to mednarodno organizacijo so se nadaljevali v provladnem časniku Magyar Idők, ki jo je najprej obtožil protizakonitega ščuvanja h kršenju madžarske priseljenske zakonodaje, potem pa razgalil tudi njeno »nečedno« početje. Novinarji so odkrili, da je bilo od 2.600 pismov protesta proti vladni priseljenski politiki, ki jih je lani prejel madžarski omdudsman László Székely, le deset takšnih, ki so bila odposlana iz domovine, ostala pa da je AI »organiziral« med privrženci v tujini. V številnih pismih so od varuha človekovih pravic zahtevali, naj se pred ustavnim sodiščem pritoži zaradi madžarske zakonodaje, a ga niso uspeli prepričati.