McDonald's povsod, v Vatikanu in Firencah pa že ne

Ameriška mreža hitre prehrane od Firenc terja odškodnino dvajset milijonov dolarjev.

Objavljeno
14. november 2016 10.49
Tone Hočevar
Tone Hočevar
Deset držav je na svetu, ki ne dovolijo vstopa ameriškemu simbolu – mreži hitre hrane McDonald's. Od Severne Koreje, Sirije, Kambodže, Zimbabveja in Vietnama do Vatikana sega seznam, ki ga zdaj Italijani širijo na svoje spomeniške kraje. V Rim tik ob vatikanskem obzidju in v Firence na trg pred stolnico.

V dveh italijanskih mestih, ki ob Benetkah privabita največ turistov, so letos Američani s svojo hitro hrano dvignili več prahu kot vseh 137 tisoč dosedanjih letošnjih prebežnikov iz Afrike in Jutrovega. V zaselku Borgo Pio tik ob vatikanskem obzidju so skočili pokonci vsi kardinali, ki tam stanujejo v velikih, imenitnih stanovanjih, njim pa so bili hvaležni vsi prebivalci, ki živijo od bližine papeške države. V Firencah pa so v podporo županu, ki je prepovedal odprtje lokala McDonald's, tudi ustanovili odbor meščanov za obrambo, ko so hoteli Američani postaviti svoj simbol na Piazza del Duomo.

Kardinali, ki stanujejo na vogalu ulice Via Mascherino, so o nevarnosti, da jim bo skozi okno smrdelo, kar bodo jedli ameriški turisti v pritličju, izvedeli iz poročila agencije Apsa, papeške službe, ki upravlja z nepremičninami v »božji lasti« in je največja nepremičninska agencija v vsem Rimu. Apsa je tako rekoč mimogrede objavila, da je ameriški firmi McDonald's za velik denar dovolila spremeniti pritličje palače v velikansko restavracijo s hitro hrano. Vse drugo v palači ostane nespremenjeno, je menda pojasnila.

Palača, o kateri je beseda, stoji le lučaj od vatikanskega obzidja, ki je meja vatikanske države. V njej je svojčas, ko je bil še kardinal, stanoval tudi Joseph Ratzinger, zdaj zaslužni papež Benedikt. Še zdaj pa tam stanujejo številni kardinali, med njimi tudi Gianfranco Ravasi, Giuseppe Versaldi in Gilberto Agustoni, ki so dvignili največ prahu in so na pomoč poklicali samega papeža Frančiška.

O stanovanjih te palače sta precej pisala za Vatikan »zloglasna« avtorja knjig o nečednostih v sveti državi, Gianluigi Nuzzi in Emiliano Fittipaldi. Povečini gre za rezidence z veliko kvadratnimi metri, ki bi jim lokal hitre hrane oklestil vrednost. Kardinale so podprli vsi prebivalci zaselka med vatikanskim obzidjem in Tibero, ki so si pred skoraj devetimi desetletji z referendumom pridobili pravico živeti v Italiji in ne v papeški državi, kamor sta teh nekaj ulic s sporazumom dodelila duce Mussolini in papež Pij XI.

Ameriški lokal, ki bi motil prijetni vonj okoliških tradicionalnih italijanskih gostilnic, bi sicer stal na italijanskem ozemlju, vendar čisto preblizu Vatikana, da bi se zdelo kardinalom to še znosno. Privlačen bi bil za ameriške turiste in verjetno tudi za švicarske gardiste, ki imajo vojašnico čisto blizu, na drugi strani obzidja.

Cela vstaja se je zgodila tudi v Firencah, kjer si je McDonald's že zagotovil prostor na najlepšem trgu pred stolnico, potem pa je župan ob podpori številnih meščanov to preprečil. Američani pa se ne dajo. Prav te dni so vložili tožbo, v kateri od mesta Firence zahtevajo dvajset milijonov dolarjev odškodnine. Toliko denarja naj bi izgubili, ker ne bodo zaslužili, kar so načrtovali.

McDonald's ima v Rimu kar dolgo zgodovino, prav toliko pa trajajo tudi protesti zaradi smradu, ki naj bi ga širil »ameriški vonj«. Marca 1986 so prvo restavracijo hitre hrane odprli na slavnem Španskem trgu, še istega dne se je začel upor, ki ga je vodil prav tako slavni modni kreator Valentino. Ko je dobil Američane za sosede, se mu je zvrtelo v glavi, ponorel je zaradi smradu in hrupa. Tudi na drugih krajih v mestu je bilo veliko odpora, pa je vendar še danes v najožjem središču Večnega mesta šest McDonald'sov.

Čisto tiho je pred petimi leti izginili McDonald's, ki je buril duhove samo štiri leta, kazil pa je okolico in spreminjal vonjave enega izmed najlepših trgov, Piazza della Rotonda pred Panteonom, kjer je nenavadna mikroklima, taka, da je tam mogoče posedati tudi v po rimsko »najhujši zimi«. Restavracija ob restavraciji stoji na trgu, bar ob baru, potem pa so pred hišo, ki je zgodovinski spomenik, nenadoma postavili McDonald's. Bilo je grozno, so rekli Rimljani, ki so opazili, da tja hodijo samo ameriški turisti. Šele ko so lokal pred petimi leti čez noč zaprli, so nekateri prej zaposleni povedali, da so tudi Američani tja hodili bolj na stranišče, kakor pa kaj pojest.

Čeprav se Rimljani na videz uspešno borijo proti McDonald'su, pa podatki o stanju stvari in duha kažejo vse prej kot razveseljivo podobo za čuvaje tradicije. Rimski oštirji se prilagajajo nižanju ravni romarjev in turistov. Število lokalov, gostilnic in prodajaln spominkov, ki so posebej prilagojeni klienteli s plitvimi žepi, je v komaj nekaj letih naraslo na štiri tisoč. Na policiji sumijo, da so to tudi nova središča za prodajalce droge.