Milijonarsko življenje v oblakih: vsak dan stavi približno 400.000 Hrvatov

Ena vodilnih stavnic na Hrvaškem posluje bolje kot največja domača trgovska veriga.

Objavljeno
21. december 2014 21.01
tlo/loto
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – Hrvaška ima še enega milijonarja. V kunah! V eni od iger na srečo je namreč v teh dneh »nekdo, ki je vplačal stavno kombinacijo, zadel 3.357.660,80 kune oziroma približno 450.000 evrov. Preostalih deset tisoč lovcev na srečo, ki so prav tako čakali na dobitek, je bilo (spet) razočaranih.

Podatki so uradni: vsak dan stavi približno 400.000 Hrvatov. Strokovnjaki dodajajo, da je med naštetimi najmanj 100.000 odvisnih od stav. Po uradnih podatkih sodi Hrvaška v skupino največjih odvisnežev od stav in stavnic v Evropi, skupaj z Bosno in Hercegovino ter Srbijo so »trojka« z največ odvisneži od športnih stav. Podatek, da je na Hrvaškem, ki šteje približno štiri milijone državljanov, 562 stavnic na milijon prebivalcev – kar je, mimogrede, štirikrat več kot v Veliki Britaniji –, pa tudi ni zanemarljiv, ampak zelo poveden.

Niti najmanj niso presenetljivi podatki, da je ena vodilnih stavnic na Hrvaškem Super Sport lani poslovala uspešnejše kot največja hrvaška trgovska veriga Konzum. Stavnica je zaslužila 30,7 milijona evrov, v Konzumu pa so imeli 22,4 milijona evrov čistega dobička. Vsak Hrvat je lani za stave povprečno zapravil 170 evrov. Na Hrvaškem je registriranih 78 podjetij, ki so ukvarjajo s stavami in igrami na srečo. Podjetja, v katerih je zaposlenih približno 6000 ljudi, so svoj čisti dobiček povečala na 45,2 milijona evrov, kar je sedemkrat več kot leta 2012, je objavila hrvaška finančna agencija Fina na svoji spletni strani.

Poslovanje stavnic je sicer finančno zelo tvegano in številne so že propadle, njihovo uspešno poslovanje pa je predvsem posledica dejstva, da so hrvaški državljani v zadnjih letih gospodarske krize za petino povišali svoje vložke v stave.

Podatki hrvaškega ministrstva za gospodarstvo kažejo, da so Hrvati leta 2008 v stavnicah pustili 611 milijonov evrov, zdaj pa se številka že približuje 800 milijonom evrov. Uradna statistika kaže, da povprečni prebivalec Hrvaške na leto za stave porabi več kot 170 evrov, povprečna hrvaška družina, ki šteje 2,8 člana, pa celo 487 evrov. Statistični podatki pri tem niso upoštevali izdatkov prebivalcev za druge igre na srečo.

Vendar ti podatki ne skrbijo nikogar, razen psihologov in sociologov, ki opozarjajo, da se zaradi odvisnosti od iger na srečo velikokrat zgodijo tudi družinske tragedije, po drugi strani pa, da so pričakovanja glede dobitka in števila vplačanih lističev večja tam, kjer je večja tudi gospodarska kriza. In Hrvaška je v globoki krizi: več kot 312.000 je brezposelnih, več kot 320.000 državljanov ima blokirane osebne račune, deset tisoč podjetij s približno 40.000 zaposlenimi zelo neredno izplačuje plače, napovedan je tudi nov val odpuščanj.

Kako zaslužiti?

Lokalov, v katerih je mogoče »loviti srečo« je na Hrvaškem vse več, zaslužek podjetij, ki se ukvarjajo z igrami na srečo, vključno z državno loterijo, ki je bila še pred časom v »globokem minusu«, se povečuje, a kaj, ko je takih, ki bi ob 9. uri in 18 minut na trgu Luke Ilića Oriovčanina, b. b., v Novski vplačali dobre tri evre in čez nekaj dni zaslužili približno 450.000 evrov, malo. Vendar, ker upanje menda zadnje umre, ne bo v prihodnje niti najmanj presenetljiv podatek statističnega urada, da so podjetja, ki so ukvarjajo s stavami in igrami na srečo, spet povečala svoj dobiček, povprečna vplačana vsota za stave posameznega prebivalca Hrvaške pa da se je približala 200 evrom.

Najnovejši podatek iz statistike največjega spletnega brskalnika Google kaže, da se je med najpogosteje postavljenimi vprašanji na Googlu, znašlo tudi vprašanje: Kako zaslužiti?

Poleg tega vprašanja, so hrvaški uporabniki spraševali tudi, kako shujšati, kako se zrediti, kako moliti rožni venec in kako izvedeti svojo matično številko in tudi, kaj je internet, kaj je ljubezen, kaj je pedikura in kaj je hotspot. Zanimalo jih je tudi, kdo je Zorica iz pesmi tamburaške skupine Mejaši, kdo je Jezus, kdo je diakon in kdo je delodajalec.

Sicer pa so hrvaški uporabniki spleta letos največkrat iskali besede smrt, šport in seks, kaže statistika največjega spletnega brskalnika Google. Med znanimi osebnostmi so najpogosteje iskali ameriškega igralca Robina Williamsa, ki je avgusta naredil samomor. Med dogodki pa so iskali podatke o svetovnem nogometnem prvenstvu v Braziliji. Med prvimi desetimi osebnostmi, ki so jih najpogosteje iskali, je tudi letos umrla hrvaška igralka Maja Petrin. Sledita zvezdnica hrvaškega rumenega tiska, pisateljica in pevka Nives Zeljković, bolj znana kot Nives Celzijus, ter ameriška igralka Jennifer Lawrence, blizu vrha seznama je tudi zmagovalka evrovizijskega festivala Conchita Wurst.

Med prvo deseterico so tudi trije športniki – selektor hrvaške nogometne reprezentance Niko Kovač, ponesrečeni avtomobilski prvak Michael Schumacher ter presenetljivi zmagovalec odprtega teniškega prvenstva ZDA Marin Čilić. Poleg svetovnega nogometnega prvenstva so Hrvate zanimali tudi dogodki, kot so velika noč, podelitev oskarjev, noč muzejev in izbor za pesem Evrovizije. Največkrat so vprašali, »kje je« prestolnica Dubaja, enega od sedmih emiratov v Združenih arabskih emiratov, pogrešano malezijsko letalo ter hrvaška mesta Gunja, Rogoznica in Rugvica.