Mandat za sestavo italijanske vlade Paolu Gentiloniju

Predsednik je dosedanjega zunanjega ministra prosil, naj sestavi vlado, ki bo državo vodila do volitev februarja 2018.

Objavljeno
11. december 2016 14.35
ITALY-POLITICS/MANDATE
Mo. B., Z. R.
Mo. B., Z. R.

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je sestavo nove italijanske vlade zaupal dosedanjemu zunanjemu ministru Paolu Gentiloniju. Njegova vlada naj bi državo vodila do volitev februarja 2018. Na položaju je nasledil Mattea Renzija, ki je odstopil po padcu referenduma.

Novo italijansko vlado bo tako sestavil tesen sodelavec Renzija, 62-letni Gentiloni. Časa ima malo, parlament naj bi o zaupnici glasoval že v sredo. Po poročanju Reutersa naj bi seznam ministrskega zbora predsedniku predstavil že danes zvečer ali jutri zjutraj.

Predsednik Mattarella je včeraj državljanom obljubil, da si bo prizadeval po hitrem postopku zapolniti politično praznino, ki je nastala po odstopu Renzija, saj da država nujno potrebuje novo administracijo, ki se bo spoprijeli s številnimi izzivi. Med njimi je tudi reševanje bančnega sektorja, ki ima za več kot 350 milijard dolarjev slabih posojil, in pa popotresna obnova dveh rušilnih potresov avgusta in oktobra.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da je Gentiloni tesen zaveznik svojega predhodnika Renzija in prav njemu naj bi dolgoval vzpon na čelo italijanske politike. Nasprotniki nekdanjega premiera so že v preteklih dneh namigovali, da je Renzi sam predlagal svojega naslednika, saj da je ravno »dovolj  dolgočasen«, da ne bi ogrozil njegovih upov po vrnitvi na čelo vlade. Renzi ostaja predsednik Demokratske stranke, v preteklih dneh pa je dal jasno vedeti, da se namerava na prihodnjih volitvah potegovati za položaj predsednika vlade.

Gentiloni je zunanje ministrstvo prevzel oktobra 2014, ko je na položaju nasledil sedanjo zunanjepolitično predstavnico EU Federico Mogherini. Njegovo imenovanje je marsikoga presenetilo, saj je bilo njegovo ime razmeroma neznano v javnosti. Izkušenj z zunanjo politiko ni imel, kratek čas je služil kot minister za komunikacije pod vlado Romana Prodija.

Leta 2013 se je poskusil tudi v tekmi za župana Rima, a je tekmo zaključil že med strankarskim izborom kandidatov.

Nekateri politični analitiki so prepričani, da je mandat za sestavo vlade nagrada za njegovo lojalnost Renziju.

V desničarski opozicijski Severni ligi napovedali proteste

V opoziciji so nad Mattarellovo izbiro kritični in še naprej zahtevajo predčasne volitve. »Italijani si želijo na volitve. Državljani želijo državo s svojimi glasovi prenoviti. Stranke pa postavljajo na oder novo vlado, da bi si reševale svoje mega plače,« je izjavil eden vodilnih članov populističnega gibanja Pet zvezd Luigi Di Maio.

V desničarski opozicijski Severni ligi pa so napovedali celo proteste proti imenovanju Paola Gentilonija. Organizirati jih nameravajo prihodnji konec tedna, na njih pa v prvi vrsti zahtevati predčasne volitve. »Gentiloni je zgolj neuporabna Renzijeva fotokopija, ki je Italija ne potrebuje,« je dejal vodja stranke Matteo Salvini. Opozoril je še, da bo Gentilonijeva vlada že četrta, o kateri niso neposredno na volitvah odločali volivci, ampak je rezultat strankarskih dogovorov.

Glede na splošne odzive med strankami je sicer zelo verjetno, da bo Gentilonijeva vlada trajala dolgo. A za predčasne volitve je treba najprej popraviti nefunkcionalen volilni zakon. Redne volitve bi sicer morale potekati februarja 2018.

Nova italijanska volilna zakonodaja je bila osnovana v luči širše ustavne reforme, a so jo Italijani na referendumu prejšnjo nedeljo zavrnili. Ustavno sodišče bo o skladnosti novega volilnega zakona z ustavo odločalo 24. januarja, nato pa bi lahko parlament spremenil zakonodajo in s tem odprl pot za predčasne volitve.

Glede na zadnje javnomnenjske raziskave, ki jih je objavil časnik Corriere della Sera, kažejo, da bi se na predčasnih volitvah najbolje izkazalo gibanje Pet zvezd. Skupaj s Severno ligo in še eno skrajno desno stranko bi lahko blok, ki zagovarja odhod Italije iz Evropske unije, zlasti pa iz evrskega območja, dobil celo 48 odstotkov vseh glasov.