Plenković: Arbitraža je za Hrvaško nepovratno končana

Hrvaški premier vztraja, da arbitražni proces o slovensko-hrvaški meji ne more imeti posledic za Hrvaško.

Objavljeno
23. junij 2017 19.15
K.M., STA, Pi. K.
K.M., STA, Pi. K.

Bruselj - Hrvaški premier Andrej Plenković se je danes v Bruslju odzval na navedbe, da je odločitve mednarodnih sodišč treba spoštovati. Dejal je, da se s tem absolutno strinja, a to velja le, ko je vse čisto in korektno. Eno je abstraktno načelo, drugo pa konkreten primer, je opozoril.

Hrvaški premier je danes govoril tudi s slovenskim premierom Mirom Cerarjem. Zatrdil mu je, da hrvaško stališče ostaja nespremenjeno in bo enako trdno ostalo tudi po sodbi o meji. Arbitraža je za Hrvaško nepovratno končana, sporoča Plenković in dodaja, da ne želi nikakršnih enostranskih dejavnosti po objavi sodbe.

Po poročanju STA se strinja, da je odločitve mednarodnih sodišč treba spoštovati, a le takrat, ko je vse čisto in korektno, ne ko je dejavnost sodišča v nasprotju z mednarodnim pravom. »Eno je abstraktno, splošno načelo, drugo je konkreten primer,« poudarja hrvaški premier in ponavlja, da »kompromitiran in kontaminiran« arbitražni proces ne more imeti posledic za Hrvaško.

Plenković še poziva k umiritvi tona v medijih in javnosti ter k rešitvi, ki bo plod pogovorov obeh držav. Za Hrvaško po njegovih besedah ni nikakršne dileme, nič se ni premaknilo niti za milimeter. Po neuradnih navedbah Hrvaška v Bruslju o svojih stališčih obvešča tudi z eno stranjo dolgim pisnim opomnikom o »kompromitiranem« arbitražnem procesu.

Slovenski premier je v Bruslju po četrtkovih pogovorih z voditelji o vprašanju arbitražne sodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško znova izrazil veselje ob prevladujočem prepričanju, da je odločbe mednarodnih sodišč treba spoštovati.

To prepričanje so v četrtek izrecno podprli voditelji držav Beneluksa - belgijski premier Charles Michel, nizozemski Mark Rutte in luksemburški Xavier Bettel, s katerimi se je Cerar sestal pred vrhom Unije. Po neuradnih informacijah je Cerar govoril tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki prav tako zagovarja pomen spoštovanja odločitev mednarodnih sodišč.