Pred splavom na pogovor z duhovnikom

Na Hrvaškem se čedalje več zdravnikov upira, da bi delali splave.

Objavljeno
17. november 2014 11.06
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Vse več hrvaških zdravnikov zaradi ugovora vesti noče več opravljati splavov. Zato je celo minister za zdravstvo pozval državljan(k)e, naj primere prijavijo.

Bolnišnica Sv. Duh v Zagrebu je ena od že skoraj desetine hrvaških bolnišnic, ki so se zaradi ugovora vesti njenih zdravnikov uprle, da bi delale splave. Vse več je tudi zdravnikov, ki se temu upirajo. Zato prihaja do številnih neprijetnih situacij; tako je v bolnišnici v Kninu delo izgubila ena od babic, ki zaradi ugovora vesti ni hotela sodelovati pri postopku abortusa.

Opozorilo direktorjem

Hrvaško ministrstvo za zdravje je že pred časom poslalo opozorilo vsem direktorjem bolnišnic, v katerih ne opravljajo splava, naj zagotovijo možnost postopka prekinitve nosečnosti v skladu z zakonom. Zagrozili so tudi s kaznimi.

Minister za zdravje Siniša Varga je opozoril direktorje vseh bolnišnic na Hrvaškem, da zakon o zdravstvenih ukrepih za uresničevanje pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok določa pravico žensk do nadzorovane prekinitve nosečnosti. Zato bodo morale vse bolnišnice organizirati možnost opravljanja medicinskega splava na zahtevo uporabnic zdravstvenega zavarovanja ali pa bodo njihovi direktorji kaznovani. »Vidimo, da je nastalo precej napak pri spoštovanju zakona o zdravstvenih ukrepih za uresničevanje pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok tako pri šefih ginekoloških oddelkov kot v posameznih bolnišnicah. Nekaj sestankov z vodstvi bolnišnic in ginekoloških oddelkov smo že imeli, nekaj jih še bo. Kljub vsemu pa pozivamo državljane in državljanke, naj brez strahu prijavijo vsakršno odstopanje od zakonsko določene pravice žensk do nadzorovane prekinitve nosečnosti,« je nedavno pred poslanci sabora dejal hrvaški minister za zdravstvo Siniša Varga.

Zdravniki na Hrvaškem sicer imajo pravico do ugovora vesti, s katero lahko zavrnejo izvedbo medicinskega posega splava, a bi morale bolnišnice zagotoviti tovrstno storitev. V devetih bolnišnicah, med katerimi so tudi tri klinične bolnišnice v Zagrebu in Splitu, pa sploh ne opravljajo več medicinske prekinitve nosečnosti, ker so po nekaterih podatkih vsi ginekologi podpisali izjavo o ugovoru vesti.

Brez politike ne gre

Na kršitev zakona so opozorile tudi nekatere nevladne organizacije za pravice žensk. Od ministrstva zahtevajo, naj preveri, koliko zdravnikov zavrača opravljanje splava v javnih bolnišnicah zaradi ugovora vesti, nato pa prekinitev nosečnosti opravlja v zasebnih ordinacijah, kar je prepovedano. Splav je možno legalno opraviti samo v državnih bolnišnicah.

Na Hrvaškem je sicer možno splaviti do desetega tedna nosečnosti, ne da bi se ustanove uradno vpletale v odločitev žensk. Statistike kažejo, da je bilo v zadnjih letih v hrvaških bolnišnicah na sto rojenih otrok manj kot deset zahtevanih prekinitev nosečnosti. Eden od podatkov pa tudi pravi, da naj bi bilo vsako leto opravljenih 10.000 splavov.

Seveda tudi pri tem vprašanju ne gre brez politike. Tako je največja opozicijska stranka HDZ pred kratkim že napovedala, da bodo po prihodu na oblast spremenili zakon in dodali določilo o obveznem posvetovalnem pogovoru z duhovnikom, preden bo ženska, ki je vernica, opravila splav. Ateistke in agnostikinje se bodo morale pogovoriti s psihologom ali socialnim delavcem, napovedujejo v HDZ. »Navsezadnje so zdravniki samo ljudje, zato se pač zgodi, da je vest katerega izmed njih tudi kosmata, vendar na Hrvaškem največkrat – politično kosmata,« je v enem od spletnih komentarjev o neopravljanju splava zapisal neki uporabnik. Nobena skrivnost tudi ni, da imajo na Hrvaškem precejšen, če že ne ogromen vpliv na družbo katoliške civilne iniciative, ki pa največkrat, čeprav tega ne priznavajo, nastopajo v cerkvenem imenu in se vpletajo v različna družbena področja.