Tudi Slovenija čuti posledice nesreče v Avstriji

Nedaleč od Dunaja je odjeknila eksplozija v glavnem centru za distribucijo zemeljskega plina iz Rusije in Norveške v Avstriji.

Objavljeno
12. december 2017 06.26
Posodobljeno
12. december 2017 11.28
L. Z., STA, Ba. Pa., B. Č.
L. Z., STA, Ba. Pa., B. Č.

Dunaj − V eksploziji v centru za distribucijo zemeljskega plina Baumgarten an der March vzhodno od Dunaja je danes zjutraj umrla ena oseba, 18 je ranjenih, poroča avstrijska tiskovna agencija APA, ki navaja podatke Rdečega križa. Na območje so prišla številna gasilska vozila in dva reševalna helikopterja.

Eksplozija je odjeknila ob 8.45, nato pa je izbruhnil požar. Požar je pod nadzorom, je francoski tiskovni agenciji AFP povedal tiskovni predstavnik policije Edmund Tragschitz. Izpostavil je veliko ranjenih.

Omejen prenos plina

Baumgarten je osrednje vozlišče v tem delu Evrope in za nas predstavlja tudi glavno točko, skozi katero se prenaša plin do Slovenije, so za STA pojasnili na Agenciji za energijo. Le plin, ki pride v Slovenijo iz Italije, praviloma ni posredovan preko Baumgartna.

V Sloveniji po njihovih zagotovilih za zdaj ni omejitev pri oskrbi s plinom, saj ima Slovenija vzpostavljene morebitne potrebne ukrepe ob nastanku kakršne koli krize, povezane z zanesljivo oskrbo. Pristojni organi že izvajajo aktivnosti, potrebne za zagotovitev oskrbe s plinom. »Zaenkrat težav pri odjemalcih zemeljskega plina ni, saj oskrba poteka nemoteno,« so navedli. Dodali so, da se je cena plina, kot je bilo sicer pričakovano v takšnih primerih, že zvišala.

Kot je za Finance povedal direktor tehničnega sektorja v družbi Plinovodi Franc Cimerman, sistem prenosa plina iz Avstrije v Slovenijo trenutno deluje z omejenimi zmogljivostmi. »Delamo vse, da ne bi prišlo do prekinitev dobave plina v Sloveniji,« je pojasnil.

Zaradi omejenega obratovanja avstrijskega prenosnega sistema so dobavitelji del svojih dobav preusmerili na drugo vstopno točko v Gorici.

Plinovodi so na svojih spletnih straneh zapisali, da si prizadevajo zagotoviti čim večjo razpoložljivost prenosnih zmogljivosti za preusmeritev dobav za nemoteno oskrbo slovenskega plinskega trga.

Težave v dobavi plina bi prizadele tudi slovensko gospodarstvo, saj so nekatera podjetja pri svoji proizvodnji močno odvisna od zemeljskega plina. Med največjimi odjemalci so podjetja iz skupine Sij, Cinkarna Celje, Papirnica Goričane in druga.

V Slovenski industriji jekla (Sij) verjamejo, kot so dejali za STA, da bo z dobavo vse v redu.

Požar zajel šest stavb

Gasilci so potrdili eno smrtno žrtev in 18 ranjenih. Od tega jih je najmanj pet utrpelo hujše opekline.

Eksplozija je bila po navedbah gasilcev zelo močna, požar, ki je zatem izbruhnil, pa je zajel šest stavb v centru, ki so skoraj povsem zgorele.



Eksplozija je bila po navedbah gasilcev zelo močna. Foto: Robert Jaeger/AFP

Policija je sporočila, da sumijo, da je vzrok eksplozije tehnična napaka. Do eksplozije naj bi prišlo na delu plinovoda, ki teče na površju in ki so ga že tudi izolirali in ni več v pogonu, je za APA sporočil upravljavec centra Gas Connect Austria.

Tudi avstrijska obveščevalna služba je sporočila, da je današnjo eksplozijo najverjetneje povzročila tehnična napada. »Zaenkrat ni nobenih znakov, da je šlo za mednarodni napad ali drugo kaznivo ravnanje,« so sporočili iz obveščevalne službe. Izključili so tudi možnost terorističnega ozadja eksplozije, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Pomembno distribucijsko središče

Center v kraju Baumgarten an der March blizu meje s Slovaško je največji avstrijski center za sprejem in distribucijo zemeljskega plina iz Rusije in Norveške ter drugod. Prek Baumgartna, ki so ga zgradili leta 1959, na leto steče desetina vsega v Evropi porabljenega plina, po poročanju ruskih medijev pa prek njega Gazprom na staro celino proda skoraj tretjino ruskega plina.

Po podatkih upravljavca zemeljski plin tu izmerijo, testirajo ter pripravijo za transport.

Gre za enega najpomembnejših središč za distribucijo zemeljskega plina v Evropi, od koder gredo transavstrijski, zahodno-avstrijski ter avstrijsko-madžarski plinovodi. Distribucijska mreža obsega skoraj 40.000 kilometrov.

Iz tega centra distribuirajo zemeljski plin tudi v Nemčijo, Italijo, Francijo, Hrvaško, Madžarsko in tudi v Slovenijo. Preko njega gre okoli tretjina ruskega plina za Zahodno Evropo. Gas Connect Austria je sicer v stoodstotni lasti avstrijskega energetskega koncerna OMV.

Oblasti v Nemčiji so svoje prebivalce mirile, da domača preskrba ne bo trpela, ker plinovod proti zahodu ni bil poškodovan.

Italijani razglasili izredno stanje

Italija je zaradi eksplozije razglasila izredno stanje pri oskrbi s plinom. Kot so zapisali na tamkajšnjem ministrstvu za gospodarstvo, sicer Italiji ne grozi takojšnja energetska kriza, saj ima država dovolj plinskih zalog, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Italijanski minister za industrijo Carlo Calenda je medtem poudaril, da dogodek izpostavlja potrebo po raznovrstnosti pri oskrbi s plinom, pri čemer je izpostavil Transjadranski plinovod (TAP). Gradnji slednjega nasprotujejo lokalne oblasti in okoljevarstvene skupine. »Če bi imeli TAP, nam ne bi bilo treba razglašati izrednih razmer,« Calendove besede povzemajo italijanski mediji.

Po nesreči so zaprli cevi, ki vodijo v Italijo, Slovenijo in na Hrvaško, popravila pa utegnejo trajati kar nekaj časa. V tem času bodo poskušali najti alternativne poti, obljubljajo v hčerinski družbi OMV, ki upravlja vozlišče. Ta družba za avstrijsko gospodarstvo ni pomembna le kot »prevoznica« plina, ki bo postala še pomembnejša, ko oziroma če bo začel delovati Severni tok 2.

Pred osmimi leti je postala tudi borza, na kateri se dnevno določajo cene plina na evropskih trgih. Zaradi nesreče so te rekordno zrasle. V Italiji, ki je včeraj iz Avstrije pričakovala okoli 108 milijonov kubičnih metrov plina, so bile te skoraj dvakrat višje od tistih, ki so jih v ponedeljek napovedovali tržni analitiki.