Upor na ladji Hadeze

Kandidatov za lokalne volitve je vse več, položajev vse manj, Plenkoviću pa zmanjkuje časa za stranko.

Objavljeno
02. februar 2017 10.48
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Vodji HDZ in premieru Andreju Plenkoviću še ­vedno zaupa nekaj več kot ­polovica državljanov, je pokazala­ najnovejša javnomnenjska ­anketa. V vladajoči­ stranki pa tli nezadovoljstvo, ker Plenkoviću zaradi obveznosti menda zmanjkuje časa za stranko. Zato je odprto pismo, s katerim del članstva poziva Plenkovića na »odkrit« pogovor, logična posledica.

Dobro obveščeni posamezniki že dolgo opozarjajo na prepire v stranki HDZ, ki s stranko Most ­neodvisnih list krmari Hrvaško po predčasnih parlamentarnih volitvah. Ko jo je vodil − s precej trdo roko − z afero obremenjeni in ­pozneje na hitro odstavljeni ­Tomislav Karamarko, o napetostih v stranki niso razpravljali na glas. Zdaj, ko jo vodi Andrej Plenković, tleče ­nezadovoljstvo pride v javnost. Tisto iz preteklosti in ­najnovejše.

Pismo »mojemu predsedniku«

Da se nekaj dogaja, kaže tudi odprto pismo, ki so ga Plenkoviću poslali predsedniki zagrebških podružnic HDZ. Nanj se je podpisalo 11 predsednikov od skupno 17, kolikor jih je pod okriljem mestne organizacije, osrednje sporočilo pa je zahteva po sestanku. »Zaradi pomanjkanja konstruktivne medsebojne komunikacije, omajanega ratinga stranke med prebivalci Zagreba, vas prosimo za sestanek, na katerem bi vas seznanili z razmerami, v katerih se je znašla mestna organizacija,« je zapisano v pismu predsedniku stranke.

Plenković se nanj še ni odzval, vprašanje pa je, ali se bo udeležil današnje napovedane seje mestnega odbora HDZ (velika verjetnost je, da bo sklic seje preklican), na kateri bi »razčiščevali« odnose. Eden osrednjih vzrokov za nezadovoljstvo je kadrovske narave − vodja odbora Andrija Mikulić je menda trn v peti HDZ. In menda tudi Plenkovića, ki bi se rad rešil Mikulića zaradi njegove »pretirane ambicioznosti« oziroma pretirane želje postati kandidat za zagrebškega župana na prihajajočih majskih lokalnih volitvah.

Zanimivo, scenarij je skoraj enak kot pred petimi leti, ko sta Tomislav Karamarko in njegova desna roka Milijan Brkić odstavila takratnega vodjo zagrebške HDZ Zvonimirja Golema, njegov položaj pa je zasedel Andrija Mikulić.

Glasno odšla in se vrnila kot ministra

Lokalne volitve se bližajo, želja po kandidaturi je vse več, položajev vse manj, Plenković pa ima čedalje manj oziroma skoraj nič časa za stranko. Mnogi mu to zamerijo, drugi delujejo po svoje, zato napetosti v stranki niso nič nenavadnega. Se pa nekateri v stranki še vedno niso sprijaznili z imenovanjem dveh nekdanjih članov, ki sta glasno zapustila stranko, zdaj pa se vrnila vanjo, v vlado. To sta minister za zdravstvo Milan Kujundžić in ministrica za gospodarstvo Martina Dalić. »Stranko sta zapustila, ko je bilo najtežje, vrnila sta se skozi velika vrata. Martina Dalić je ob odhodu, ki je bil predvsem posledica nestrinjanja s Karamarkom, celo prerezala člansko izkaznico, nato pa iz njenih ust ni bilo slišati lepe besede o HDZ,« je povedal visokopozicionirani član vladajoče stranke.

Plenković o razmerah v stranki molči, tistim, ki so se vrnili v stranko, pa izreka podporo in razumevanje. »Ne smemo si zatiskati oči, Plenković je moder politik, ki s svojo ekipo dobro preoblikuje stranko,« je dejal sogovornik. Na vprašanje, ali njegove poteze, od katerih le vsaka »tretja« pride v javnost, pomenijo, da si želi čimprejšnjih znotrajstrankarskih volitev, na katerih bi se rešil nasprotnikov in nezadovoljnežev ter v celoti prevzel nadzor nad stranko, je sogovornik odgovoril, da to »pretežno drži«.

Klub ustanoviteljev HDZ v Plenkovićevih rokah

Navsezadnje to potrjuje tudi izbor Maria Kapulice za predsednika Kluba ustanoviteljev HDZ. Kapulica, sicer strankin politični svetovalec, je bil Plenkovićev kandidat, z njegovo zmago pa je bilo stranki poslano odkrito sporočilo članom Kluba, ki velja za »desno in trdo telo« znotraj stranke, da zdaj velja »desnosredinska in mehkejša politika«. Če bi zmagal protikandidat Milan Kovač, bi se Plenković znašel v nelagodnem položaju, saj bi to pomenilo, da dokaj pomemben strankarski organ, kakršen je Klub ustanoviteljev HDZ, nasprotuje Plenkoviću in igralcem, ki jih zagovarja vodja stranke.

Premiera Andreja Plenkovića po treh mesecih na čelu vlade – te dni je minilo sto dni nove hrvaške vlade – podpira 56 odstotkov vprašanih, je pokazala najnovejša javnomnenjska raziskava. Podpora je občutno nižja od 70 odstotkov, ki jih je v istem obdobju imel nekdanji predsednik vlade Zoran Milanović. Plenkovićevega predhodnika Tihomirja Oreškovića je po treh mesecih vodenja vlade podprlo 59 odstotkov ­anketirancev.