Večina Hrvatov bi pogojevala vstop Srbije v EU

Raziskava: Več kot 61 odstotkov Hrvatov bi pogojevalo vstop Srbije v EU z reševanjem odprtih dvostranskih vprašanj.

Objavljeno
16. december 2014 17.26
afp*SERBIA-CROATIA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Zagreb − Več kot 61 odstotkov Hrvatov bi pogojevalo vstop Srbije v Evropsko unijo z reševanjem odprtih dvostranskih vprašanj med Zagrebom in Beogradom, kot je to počela Slovenija, ko se je Hrvaška pogajala o članstvu v Uniji, ugotavljajo avtorji raziskave Policy Insight agencije Alpheus. Tudi večina hrvaških političnih strank meni podobno, piše Slovenska tiskovna agencija.

Nekaj več kot 26 odstotkov Hrvatov meni, da Hrvaški ni treba izkoriščati svojega članstva v EU, da bi izsiljevala Srbijo, medtem ko jih je več kot 12 odstotkov odgovorilo, da ne vedo, kaj bi morala storiti Hrvaška.

Najostrejše stališče strank HSS in HDZ

Raziskavo so oktobra izvedli med 969 polnoletnimi državljani Hrvaške, odzive strank pa so zbrali prejšnji mesec, so za STA povedali v agenciji Alpheus.

Med strankami ima najtrša stališča do Srbije Hrvaška kmečka stranka (HSS), ki meni, da mora Zagreb izkoristiti prednost članstva v EU za zaščito svojih političnih in ostalih interesov, piše STA. Obenem menijo, da se mora Hrvaška izogniti ustvarjanju vtisa, da gre za izsiljevanje, so objavili na spletni strani alpheus.hr.

Nekoliko bolj spravljivo stališče ima HDZ, ki od Srbije zahteva, naj se sooči z resnico, posebej glede vojne.

Sosede ne bi z ničimer pogojevala Hrvaška narodna stranka (HNS), ki jo vodi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić. V HNS izpostavljajo, da je dvostranska vprašanja treba reševati v pogajanjih ter da se bo Srbija v pristopnih pogajanjih soočala z izpolnjevanjem pogojev iz evropskega pravnega reda.

Tudi v Hrvaški demokratski zvezi Slavonije in Baranje (HDSSB) nasprotujejo izsiljevanju, ker menijo, da »zloraba položaja dolgoročno vedno škoduje tistem, ki se je lotevajo«.

Vladajoča SDP podpira vstop Srbije v EU, vendar meni, da mora kandidatka izpolniti vse pristopne pogoje. Posebej izpostavlja nove srbske obtožnice proti odgovornim za vojne zločine. Uveljavitev evropskih standardov v Srbiji pričakuje tudi stranka Prednostni razvoj Hrvaške (ORaH), piše STA.

Članstvo Srbije bi pogojevali predvsem visoko izobraženi

Raziskava je tudi pokazala, da bi članstvo Srbije pogojevali predvsem visoko izobraženi hrvaški državljani. Največ tistih, ki so pripravljeni izsiljevati Srbijo, živi na območju Zagreba, medtem ko je njihovih somišljenikov najmanj med prebivalci na severu Hrvaške.

Vrsta nerešenih vprašanj

Hrvaška in Srbija imata vrsto nerešenih vprašanj, ki izhajajo iz vojne, kot so usoda pogrešanih hrvaških državljanov in meja na Donavi, piše STA.

Hrvaško javnost so posebej razburile letošnje izjave srbskih predstavnikov med razpravo na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu o medsebojnih tožbah za genocid, pa tudi nedavni javni nastopi haaškega obtoženca Vojislava Šešlja.