Vrnitev Šešlja v Srbijo na Hrvaškem zbuja skrb

Hrvaška zunajparlamentarne Stranka prava meni, da bi morala Hrvaška na mejo s Srbijo poslati svoje vojake.

Objavljeno
21. november 2014 17.42
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Zagreb − Po nedavni začasni izpustitvi vodje srbskih radikalcev Vojislava Šešlja iz zapora v Haagu, kjer mu sodijo zaradi zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov, storjenih med vojno na Hrvaškem in v BiH, je završalo med člani zunajparlamentarne Hrvaške stranke prava (HSP).

Kot je danes dejal njen predsednik Daniel Srb, mora Hrvaška na mejo s Srbijo poslati svoje vojake. Prepričan je namreč, da vrnitev Šešlja v Srbijo predstavlja nevarnost za odnose med Zagrebom in Beogradom. Napovedal je tudi možnost zbiranja prostovoljcev za varovanje meje s Srbijo, piše Slovenska tiskovna agencija.

Srb je ocenil, da bi vrhovni poveljnik hrvaške vojske in predsednik države Ivo Josipović ter vlada morala nujno ukrepati in z oboroženimi silami zavarovati mejo s Srbijo, posebej pa hrvaška mesta, kot je Vukovar, katerih je moč pričakovati provokacije. Nekateri hrvaški spletni portali so že poročali, da so v Borovem Selu nedaleč od Vukovarja v nekem gostinskem lokalu proslavljali izpustitev predsednika Srbske radikalne stranke (SRS).

Srb je opozoril, da bo HSP zbrala prostovoljce, ki bodo branili hrvaško mejo s Srbijo, če tega ne bo storila hrvaška država, piše STA. Poleg tega je je kritiziral vlado in predsednika države, ker se niso ostreje odzvali na Šešljevo hujskanje k vojni. Srbski državni vrh je označil za Šešljeve učence in bivše sodelavce.

Hrvaški predsednik Josipović in minister za pravosodje Orsat Miljenić sta po Šešljevi izpustitvi od haaškega sodišča v pismu zahtevala, naj ga znova zaprejo. Miljenić je večkrat tudi dejal, da bo Hrvaška zahtevala od Srbije, naj privede pred sodišče odgovorne za vojne zločine, ker v nasprotnem primeru Zagreb ne bo podprl vstopa Srbije v EU. Zunanja ministrica Vesna Pusić pa je izrazila sožalje Srbiji ob vrnitvi »ponorelega vojnega zločinca«, piše STA.

Šešlja odzivi Hrvaške ne skrbijo

Medtem je Šešelj še naprej izzival Hrvaško in za tiskovno agencijo Republike Srbske Srna izjavil, da ga hrvaški odzivi na njegovo izpustitev ne skrbijo. Ocenil je, da njegova vrnitev morda celo pomaga v Josipovićevi kampanji pred predsedniškimi volitvami 28. decembra.

Večina poslanskih skupine v hrvaškem saboru se je danes strinjala, da bi moral hrvaški parlament z deklaracijo obsoditi Šešljeve izjave. Opozicija je tudi kritizirala hrvaško vlado in zunanje ministrstvo, češ da so se na izpustitev Šešlja odzvali medlo, dodaja STA.

Srbski zunanji minister Ivica Dačić je danes zatrdil, da Šešelj kot predsednik zunajparlamentarne stranke nima nobenega vpliva na uradno srbsko politiko. Poudaril je, da bi si državi morali prizadevati za krepitev odnosov in ne zaostrovanje.