TransAtlantik: Kdo je kdo na barki čez Atlantik

Slovensko-britanska ekipa vesla s Kanarskih otokov do 4700 kilometrov oddaljenega Barbadosa. Za njimi je 20 odstotkov poti.

Objavljeno
21. januar 2012 18.39
Odprava TransAtlantika
Odprava TransAtlantika

Alastair Humphreys je britanski avanturist, pisatelj in bloger. Več kot štiri leta je kolesaril okoli sveta in prepedaliral 74.000 kilometrov, obiskal 60 držav ter 5 kontinentov. Pred kratkim je pešačil po južni Indiji, pretekel šest maratonov v Sahari, prečil Islandijo in sodeloval v polarni odpravi blizu severnega magnetnega pola. O svojih avanturah je napisal že štiri knjige.

Stephen Bowens - Steve prihaja iz Severne Irske. Kot inštruktor jadranja na deski, kajaka in drugih avanturističnih športov je prepotoval veliko dežel po svetu. Trenutno je predavatelj za vede o pomorskih športih na Falmouth Marine School (Cornwall College), kjer poučuje tudi bodoče inštruktorje deskanja. Zastopal je Anglijo na svetovnem prvenstvu v deskanju s kajakom leta 2007 in bil udeleženec več evropskih prvenstev. Poleg deskanja obožuje tudi gorsko kolesarjenje in plezanje. Povsod kamor se odpravi, gre z njim tudi kuža Tillie, ki bo v času odprave v rejništvu.

Simon Osborne je Anglež in eden od najbolj priznanih učiteljev veslanja z morskim kajakom na svetu. Vodi kajakaško šolo v Cornwallu in večino leta preživi na vodi. Leta 2002 je s kajakom preveslal celotno obalo Velike Britanije in je še danes najmlajši človek, ki mu je to uspelo. Dve leti pozneje je s kajakom preveslal celotno obalo Irske. Leta 2007 je zaradi prenevarnih okoliščin po 5500 kilometrih prekinil kajakaško odpravo okoli Madagaskarja. Marca lani sta skupaj z Marinom s kajakom prva preveslala obalo Južne Koreje.

Marin Medak ima rad morje. Da bo preveslal Atlantski ocean, se je odločil pred tremi leti. Od takrat se ukvarja z morskim kajakaštvom in je preveslal že več kot 3600 kilometrov. V kajak se je prvič vsedel marca 2009 in se po štirih mesecih učenja odločil, da prevesla 700 kilometrov dolgo pot po Dalmaciji. Naslednje poletje je sam preveslal razdaljo med Savudrijo in Zakintosom, marca lani sta skupaj s Simonom Osborneom s kajakom prva preveslala obalo Južne Koreje, istega leta pa je z Galom Jakičem poizkusil preveslati hrvaško obalo v rekordnem času, a sta zaradi zdravstvenih težav odpravo prekinila.

 

O odpravi
 
Štiričlanska slovensko-britanska ekipa s Kanarskih otokov vesla do 4700 kilometrov oddaljenega Barbadosa. Za pot bomo predvidoma potrebovali od 45 do 60 dni. Barko bomo poganjali 24 ur na dan v dveurnih izmenah. Dve uri bomo veslali, dve uri počivali, dve uri veslali ... in tako do konca. Vse to brez spremstva.

S seboj imamo vso potrebno opremo in hrano za dvomesečno bivanje na morju. Odprava bo zelo naporna ne samo v fizičnem smislu, ampak zlasti zaradi psihičnega pritiska asketskega bivanja na oceanu. Življenje na nekaj kvadratnih metrih ob stalni fizični aktivnosti in v nepredvidljivem morskem okolju je zagotovo zanimivo doživetje. Vsi se ga zelo veselimo.

Plovilo, ki ga uporabljamo za veslanje čez Atlantski ocean, je 8,8 metrov dolga in 1,8 metra široka veslaška barka Tušmobil. Atlantski ocean je prečkala že dvakrat. Prvič leta 2006, ko je plula čez njegov severni del (New York - otoki Scilly), drugič pa pred tremi leti, ko je s Kanarskih otokov do Antigve varno pripeljala štiri ženske. Načrtovana je tako, da se v primeru preobračanja sama postavi nazaj v pravilen položaj.

Na sprednji in zadnji strani sta kabini, ki se uporabljata kot spalna in bivanjska prostora. Majhna, a zlata vredna. Skupaj s posadko Tušmobil tehta približno 1300 kilogramov.