Kaj menite o odločitvi Vatikana za odstavitev Stresa in Turnška?

Nedelovih sedem smo tokrat vprašali, kaj menijo o odločitvi Vatikana za odstavitev Stresta in Turnška?

Objavljeno
03. avgust 2013 22.46
R. N., Nedelo
R. N., Nedelo
Mateja Kožuh Novak, zagovornica pravic starejših: Če papež iskreno misli s svojimi besedami o tem, da se duhovniki ne smejo šopiriti z velikimi avtomobili in dvorci, ampak morajo deliti z revnimi, in je odstavitev rezultat njegovih prvih ukrepov, je to dobro. Seveda bo moral svojo iskrenost dokazati z vrnitvijo zapravljenega denarja slovenskim davkoplačevalcem. RKC ima dovolj imetja, da to lahko stori, če hoče. Ker pa sem glede poštenosti vodilnih v tej stari, bogati ustanovi črnogleda, se bojim, da se poskuša vrh RKC s tem početjem le poceni odkupiti svojim vernikom v Sloveniji in okoli nje. Bo slovenska politika pokazala pokončno držo in zahtevala od enega najvplivnejših lastnikov kapitala na svetu vrnitev dolga?

Jure Apih, publicist: Ko je tudi najbolj naivnim postalo jasno, da odstotek tistih, ki imajo v rokah oblast in 90 odstotkov bogastva, s svojo neoliberalno ideologijo ne more, ne zna in noče rešiti krize človeštva, je morda še edino upanje verujočih in neverujočih papež, ki spi v hotelu in sam prenaša aktovko s svojim načrti, ker očitno ne more zaupati nikomur. Ali mu bo ob sedmih naglavnih grehih, proti katerim Cerkev ni imuna, uspelo uveljaviti tudi štiri krščanske kreposti (razumnost, pravičnost, srčnost in zmernost), bomo kmalu zvedeli. Odzivi naših klerikov ob »obglavljenju slovenske Cerkve« niso obetavni. Če se bodo poleg neprepričljivega opravičila zmogli odreči nezasluženemu bogastvu in prodati na primer pokljuške gozdove, da bi poplačali svoje opeharjene vernike, bomo lahko verjeli, da vse skupaj ni le dober PR.

Igor E. Bergant, novinar: Čudim se tistim, ki so nad odstopoma začudeni. Gospodarske ambicije mariborske nadškofije še razumem, izvedba pa se ni mogla končati drugače kot s finančnim in moralnim bankrotom. Pohlep, sla po moči, ne ravno umno gospodarjenje, neodgovornost ter sprenevedanje, ki očitno še kar traja, preprosto niso v skladu s krščansko moralo. A tako so v Zvonovih in nad njima zelo očitno ravnali. Medtem ko se celo prislovično okorni Vatikan začenja zavedati nevzdržnosti takih in še hujših početij po svetu, nekateri pomembni možje v slovenski Cerkvi to le stežka sprejemajo. Na škodo vseh, najbolj pa iskreno vernih, ki se krščanskih norm dosledno držijo vsak dan, ne samo tedaj, ko jim to koristi.

Ali Žerdin, novinar: V Vatikanu seveda zelo dobro vedo, kaj je to finančni škandal. Enega imajo že desetletja na lastnem dvorišču in zdi se, da je novi papež sklenil pomesti pred lastnim pragom. A če pometa pred lastnim pragom, se prah dviguje tudi pod Pohorjem in Ljubljanskim gradom. No, zelo prepričljivi namigi, da se bodo v Ljubljani in Mariboru zgodile odstavitve, so obstajali že pred natanko letom dni. Takrat je kardinal Franc Rode namige o mogoči čistki v vrhovih slovenske Cerkve zelo odločno zavrnil kot popolnoma izmišljene. Vatikanska centrala ne more imeti urejenih financ, če bi tolerirali finančne špekulacije na obrobju.

Dušan Jovanović, režiser: Slovenski mediji vztrajno govorijo o odstopu. Gospoda sta bila, če prav razumemo papežev namig, odstav­ljena. Gospod Stres se, kot pravi, ne čuti najbolj krivega za finančne transakcije Zvona 1 in Zvona 2. Ta njegova izjava dokazuje, da se ne zaveda svoje objektivne odgovornosti za kšefte institucije, ki ji je načeloval. Njegov otopeli moralni refleks ni reagiral niti na donosne pornografske programe T-2, katere solastnik je RKC. Papeževo odločitev pozdravljam, še bolj bi bil vesel, če bi Vatikan poravnal izgubo, ki so jo pridelali v RKC. Pričakovali bi, da bodo nasledniki Stresa in Turnška bolj na liniji papeža Frančiška.

Luka Novak, publicist in pisatelj: Pozdravljam, da se škofa vračata k teo­logiji in filozofiji. Jezus je z ribami nahranil lačne, z vinom razveselil svate v Kani, ne pa koval dobičkov. Vse preveč zapadamo eksoterični, dobesedni razlagi Nove zaveze, kjer so čudeži mana za pastirja, vstajenje pa obljuba za ovce, namesto da bi jo razumeli kot etično držo, kot imperativ, ki nas določa notranje, ezoterično. Jezus je na Gori blagrov, v zelenju med bananovci nad jezerom Galilejskim, pridigal, da nebeško kraljestvo pripada ubogim, tukaj in zdaj, in ne šele v onstranstvu, kot jim obljublja bogati pastir. Podobno držo ima papež Frančišek in zato je zahtevani odstop treba spoštovati, saj kaže na pravično poplačilo cerkvenih dolgov, hkrati pa morda oznanja vrnitev k osnovnemu poslanstvu Cerkve, k pastoralnosti.

Ivan Štuhec, teolog: Menim da je ta odločitev nepremišljena in premalo pretehtana. V kadrovskih odločitvah je Sv. sedež suveren. Kar se dogaja v Cerkvi na Slovenskem, kaže na slabo izvajanje te suverenosti. Ob tem se odpirajo vprašanja: kdo ima odločilno vlogo pri kadrih in kako je mogoče, da se je v zadnjih desetih letih tako motil, da imamo zdaj štiri upokojene nadškofe. Pa ne samo to, tudi v nekaterih drugih primerih se je pozneje pokazalo, da odločitve niso bile dovolj pretehtane. Bojim se, da naših razmer niti vatikanski predstavniki v Sloveniji ne dojamejo v jedru in bistvu stvari. Obglavitev lokalne Cerkve brez takojšnje nadomestitve odstopljenih škofov je najmanj nerazumljiva, če ne popolnoma iracionalna. Za to bi moral odgovarjati tudi kdo v Vatikanu.