Najstarejši tumor je hrvaški

Na univerzi v Kansasu so v enem od neandertalskih reber odkrili doslej najstarejše sledi tumorja.

Objavljeno
16. junij 2013 13.50
G. U., Nedelo, LiveScience
G. U., Nedelo, LiveScience

Konec 19. stoletja so v kraju Krapina v Zagorju na Hrvaškem začeli izkopavati kosti najbližjega sorodnika – in verjetno delnega prednika – sodobnega človeka, neandertalca. Gre za eno največjih nahajališč ostankov tega pračloveka na svetu. Čeprav je od takrat minilo že krepko več kot sto let, krapinski pračlovek še vedno preseneča. Na univerzi v ameriški zvezni državi Kansas so namreč v enem od neandertalskih reber pred kratkim odkrili doslej najstarejše sledi tumorja.

Gre za tako imenovano fibrozno displazijo, nerakasti tumor, pri katerem običajno strukturo kosti zamenja mehko tkivo. Posledice so zelo različne; lahko se sploh ne občuti, lahko pa povzroča izjemne bolečine.

Po mnenju ameriških znanstvenikov krapinski pračlovek ni imel sreče, saj je bil menda njegov tumor glede na obliko in velikost precej boleč. Ugotovili so tudi, da je bila bolezen v pradavnini popolnoma enaka kot danes. Odkritje je najbolj zanimivo zato, ker so doslej najstarejši tumor odkrili pri približno 4000 let stari egipčanski mumiji, krapinski neandertalec pa je živel pred približno 120.000 leti.