Oskrbite se z vitaminom C

Proti virusom se je težko boriti, vseeno pa lahko ohranjamo svoje zdravje trdno oz. ga v času zime in viroz okrepimo.

Objavljeno
02. februar 2013 22.00
Jana Zupančič, Nedelo
Jana Zupančič, Nedelo

Razmere, ko je zunaj vlažno in hladno, v ogrevanih in slabo zračenih notranjih prostorih pa se kopičijo najrazličnejši virusi, so idealne za prehladna in virozna obolenja. Ljudje s stabilnim imunskim sistemom so manj ranljivi, je pa v zimskih mesecih že zaradi manjše ponudbe domačega sadja in zelenjave težko poskrbeti za zadosten vnos vitaminov in mineralov, bistvenih gradnikov trdnega zdravja. K sreči lahko primanjkljaj dokaj preprosto nadomestimo s pripravki, ki jih ponujajo v lekarnah, a ne smemo zanemariti načel zdravega življenjskega sloga.

Že od decembra se povečuje obolevnost zaradi akutnih okužb, sredi januarja pa se jim je pridružila še gripa. Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja se število težav z dihali povečuje v vseh starostnih skupinah, najbolj izrazito pa je pri predšolskih otrocih in osnovnošolcih, medtem ko je gripa prisotna v vseh slovenskih regijah. Prevladujejo virusi influence A, kroži pa tudi virus nove oziroma pandemske gripe, virus influence A H1N1.

Proti virusom se je težko boriti, proti njim ni niti učinkovitega zdravila, zato pa lahko marsikaj preprečimo s preventivo, ki vključuje tako izogibanje zaprtim prostorom, v katerih je veliko ljudi, kot s higieno rok in kašlja (kašljanje v rokav, namesto v dlan), največjo uslugo lastnemu zdravju pa delamo, če z zdravim načinom življenja – red­nim prehranjevanjem z zdravo in pestro hrano, dovolj spanja in gibanja – vzdržujemo svoj imunski sistem čim bolj trden. »To je prav gotovo osnova, so pa v obdobjih, ki so za zdravje bolj nevarna, na primer v hladnih mesecih ter času prehladnih in viroznih obolenj, priporočljivi tudi najrazličnejši pripravki, bodisi v obliki (šumečih) tablet za odrasle bodisi sirupov za otroke, s katerimi se lahko okrepimo, če pravočasno posežemo po njih, pa tudi omilimo ali celo ustavimo obolenje,« je povedal Aleš Kosec, mag. farm., iz lekarne Toplek na Ptuju.

Kakor je poudaril, je v tem času ključen predvsem zadosten, celo povečan vnos vitamina C, na imunski sistem dokazano ugodno vpliva vitamin D, pa tudi železo, ki krvi zagotovi več eritrocitov. »In bolj v naravni obliki ko ga dobimo, boljše kakovosti je. Podobno je z vitaminom C: limone, pomaranče, pravzaprav so vsi agrumi odlični, saj poleg vitaminov in tekočine vsebujejo tudi vlaknine, in če nam jih uspe dobiti iz bio pridelave, še toliko bolje.« V kombinaciji s kalcijem pa vitamin C učinkovito deluje zlasti pri angini ali težavah z glasilkami.

V pravšnjem razmerju

Ker pa je pozimi ponudba domačega sadja in zelenjave osiromašena, je s hrano težje zagotoviti zadostno količino hranil in takrat si lahko pomagamo s kakovostnimi pripravki, v katerih so vitamini in minerali v ravno pravšnjem razmerju. »Na voljo so tudi izdelki, ki poleg ustrezne količine vitaminov in mineralov vsebujejo probiotike, ki prav tako ugodno delujejo na imunski sistem, saj v tankem črevesu varujejo pred nadležnimi mikroorganizmi, katerih večina tako ali tako vstopa skozi prebavni trakt,« je pojasnil Kosec.

»Priporočamo tudi vnos aminokislin, ki povečujejo sposobnost tvorbe protiteles pri kroničnih in ponavljajočih se okužbah grla, nosu in žrela. Imunski sistem pa lahko okrepimo še z uživanjem ganoderme, kitajske gobe, ki s svojim imunomodulatornim delovanjem učinkovito izboljša našo obrambno sposobnost in nas pripravi na prihajajoče izzive. Zlasti ob zagonih bolezni so na voljo betaglukani, medtem ko kolostrum pride prav predvsem pri vzdrževanju mišične mase in kosti.«

Vendar kakor je dodal ptujski farmacevt, vitamini in minerali še zdaleč niso edine snovi, po katerih lahko posežemo za krepitev imunskega sistema. »Ne pozabimo na ameriški slamnik, ki obstaja v obliki tablet in kapljic, pa tudi v homeopatskih globulah. Nekateri pripravki so namenjeni že otrokom od drugega leta naprej, vsekakor pa se jim morajo izogibati ljudje z avtoimunskimi boleznimi in alergiki,« je opozoril Kosec. Zato je bistvenega pomena, da ljudje po izdelkih ne posegajo sami, ampak se prej posvetujejo. »Ravno v lekarnah lahko s svojim znanjem in vedenjem svetujemo individualno, upoštevajoč anamnezo, prejšnji potek bolezni oz. okužb, spremljevalne težave … in glede na to izberemo najbolj primeren izdelek po namenu, kakovosti in ne nazadnje ceni.«

Takojšen odziv

Med mogočimi pripravki so tudi homeopatski, »s katerimi si lahko odlično pomagamo. Pri nas je homeopatija zdaj dostopna, o njej se kopičijo izkušnje in znanje. Če se na primer odpravljamo na smučanje, kar pomeni spremembo okolja, več­ji napor, lahko celo stres, se je nanj smiselno pripraviti, in to ne le telesno in psihično, ampak se lahko, recimo dva tedna prej, okrepimo tudi s homeopatskimi pripravki: že omenjeni homeopatski ameriški slamnik je primeren tako za otroke in odrasle, v potovalni lekarni ne bo odveč niti homeopatska arnika, ki bo prišla prav ob morebitnih bolečinah v mišicah zaradi napora. Pa homeopatski aconit, ki ga uporabimo po hudem padcu ali pri prehladu zaradi mraza. Če ga vzamemo pravi čas, lahko rešimo situacijo,« je prepričan Kosec.

Vseeno pa opozarja: če se zdrav­stveno stanje resno poslabša ali če traja dalj časa – na primer dražeč kašelj več kot teden dni –, če zbolijo mlajši otroci, kronični bolniki in starejši, je treba po pomoč k zdravniku. »Pri virozi si lahko poskušamo pomagati s homeopatijo, sicer pa nam ne preostane drugega kot počitek, nadomeščanje izgubljene tekočine in zbijanje visoke temperature s paracetamolom, a šele pri vročini nad 38,5 stopinje Celzija.«