Pismo iz Berlina: Vendarle še ena velika koalicija

Več kot sedemdeset odstotkov od 475 tisoč članov SPD je glasovalo o koaliciji in skoraj 76 odstotkov jih je podprlo vstop vanjo.

Objavljeno
14. december 2013 20.42
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Doslej je v Nemčiji (in Evropi) za najbolj premeteno pogajalko veljala nemška krščanskodemokratska kanclerka Angela Merkel. Zdaj jo na domačem terenu po levi prehitevajo socialdemokrati. Čeprav so volitve izgubili, so bili v pogajanjih s CDU/CSU uspešni s številnimi programi in velika večina socialdemokratskega članstva je lahko brez slabe vesti blagoslovila veliko koalicijo.

Več kot sedemdeset odstotkov od 475 tisoč članov SPD je glasovalo o koaliciji in skoraj 76 odstotkov jih je podprlo vstop vanjo. To je veliko zmagoslavje za predsednika stranke Sigmarja Gabriela, ki je kljub dvomom številnih, tudi zadnjega socialdemokratskega kanclerskega kandidata Peera Steinbrücka, po ne preveč zadovoljivem nastopu na septembrskih volitvah vseeno zagovarjal veliko koalicijo s kanclerko Angelo Merkel.

Dragi dogovori in obljube

Zmagoslavje krščanskodemokratske prvakinje se je začelo topiti že kmalu po volitvah. Dosedanja liberalna koalicijska partnerica je izpadla iz parlamenta, zeleni so zavrnili vladno sodelovanje, Levice pa ne marajo v CDU/CSU. Angeli Merkel so ostali samo še socialdemokrati in ti so v koalicijskih pogajanjih dobro unovčili svoj ekskluzivni položaj. Dosegli so obljubo najnižje zajamčene plače, znižanje pokojninske dobe na 63 let za tiste, ki delajo že več kot petinštirideset let, koalicijski pogajalci pa so se dogovorili tudi o investicijah v šolstvo in infrastrukturo ter še marsičem. Nekaj dragih predvolilnih obljub so dodali še pri CDU/CSU, med njimi dodatne pokojnine za matere, ki so rodile pred letom 1992, in mnogi se že sprašujejo, kako se bo Nemčija držala tistega, kar sama zahteva od preveč zapravljivih evrskih držav. Nemški dolgovi znašajo več kot osemdeset odstotkov bruto domačega proizvoda in konservativni ekonomisti so pred pogajanji o veliki koaliciji upali, da jih bo Angela Merkel začela klestiti.

Krščanskodemokratska kanclerka morda upa, da bo socialdemokratsko stranko obrzdalo konservativno zavračanje višjih davkov, proračunsko ravnotežje pa tako in tako že zahteva zlato pravilo. Veliko bo seveda odvisno tudi od tega, kako bo lahko Angela Merkel delala z novimi ministri. Diplomacijo bo iz Auswärtiges Amt spet vodil Frank-Walter Steinmeier, predsednik stranke SPD Sigmar Gabriel bo superminister za gospodarstvo in energijo, ministrica za delo in socialo bo dosedanja generalna sekretarka SPD Andrea Nahles, Manuela Schwesig iz Mecklenburga Predpomorjanskega bo prevzela ministrstvo za ženske in družino, Barbara Hendricks resor za okolje ter Heiko Maas pravosodje.

Obrambno ministrstvo: prvič ženska?

Socialdemokrati so tako že poskrbeli za ravnotežje med spoloma v svojem delu vlade, pri CDU in CSU pa morajo svoja ministrska imena še sporočiti. Za zdaj pričakujejo, da bo finančni minister ostal Wolfgang Schäuble, medtem ko se bo minister za obrambo Thomas de Maizière, kot kaže, moral posloviti in po poročanju ponavadi dobro obveščene revije Der Spiegel bo obrambni resor kot prva ženska na tem položaju prevzela dosedanja ministrica za delo in socialo Ursula von der Leyen. Zdravstvo pripisujejo dosedanjemu generalnemu sekretarju CDU Hermannu Gröheju, svoje ministrske kandidate pa mora razkriti tudi bavarska CSU. Že zdaj je slišati, da bo vladni kabinet zapustil minister za posebne naloge Ronald Pofalla. Vplivni politik menda odhaja zato, ker si želi več zasebnega življenja in zaposlitve v gospodarstvu.

Večje zapravljanje, večje veselje

Številni nemški konservativci so zelo nezadovoljni z marsičim, kar so zaradi izpada dosedanje liberalne koalicijske partnerice iz bundestaga kljub visoki zmagi CDU/CSU lahko dosegli socialdemokrati. Doslej je Nemčija od prezadolženih članic skupne evropske valute zahtevala, da državno porabo uskladijo z dohodki, v primeru večje nemške porabe pa bodo zadovoljni vsi, ki verjamejo, da je več in ne manj zapravljanja odgovor na sedanje denarne in gospodarske težave.

Novi koalicijski partnerji bodo v ponedeljek podpisali pogodbo, potem bo predsednik države Joachim Gauck Bundestagu predlagal Angelo Merkel za ponovno kanclerko Nemčije in pri veliki večini, ki jo imajo v parlamentu stranke nove koalicije, bo izvolitev le še formalnost. Dolgih medenih tednov vlada vseeno ne more pričakovati, težavne odločitve, recimo o (pre)visoki ceni energije, ne morejo več dolgo čakati. Čeprav je že zdaj jasno, da bosta oba vladna pola prav vsako vladno odločitev tehtala s pogledom na naslednje volitve.