Sistem BabyWatch: Halo, mami, tukaj tvoj plod!

S sistemom BabyWatch lahko bodoče mamice svoja občutja delijo z najbližjimi.

Objavljeno
08. junij 2013 22.39
reu/HEALTH-PRENATAL/
Mankica Kranjec, Nedelo
Mankica Kranjec, Nedelo
Da bi bodoče mamice še bolj povezali z dojenčkom in da bi v svoje doživljanje lahko inter­aktivno vključile svoje bližnje, je ekipa slovenskih in hrvaških strokovnjakov razvila sistem, ki jim omogoča, da trenutke ob pričakovanju novorojenčka delijo z družino in prijatelji.

Sistem BabyWatch je ustvarila skupina treh prijateljev. Nedavno so z njim sodelovali na Shift konferenci v Splitu in zmagali med dvaintridesetimi mednarodnimi start-up projekti.

Idejni vodja projekta je Sandro Mur, ki se je začel ukvarjati z umetno inteligenco v diagnostiki in z razvojem specializiranih diagnostičnih sistemov pri nevroloških motnjah. Z njim sodelujeta absolventka kiparstva na ljubljanski akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Urška Sršen ter Davor Runje, podjetnik, ki je poslovno pot začel v start-up projektih in sodeloval z enim zelo znanih podjetij iz Silicijeve doline. Medicinska svetovalka in mentorica ekipe je perinatologinja dr. Tanja Premru Sršen.

Brskalne izkušnje

Mur je z ekipo inženirjev matematike in informatike pri testiranju uporabniške platforme še nerealiziranega sistema za spremljanje nosečnosti na domu ugotovil, da kar osemdeset odstotkov nosečnic vsaj dve uri na dan brska po internetu. Sodelujejo na forumih, namenjenih nosečnicam, iščejo medicinske nasvete in prek socialnih mrež izmenjujejo nosečniške izkušnje. To je bil eden ključnih razlogov, da se je z ekipo lotil razvoja zabavnega sistema za porodničarstvo, ki bi ga nosečnice lahko uporab­ljale tudi doma. Želeli so produkt, ki bi mamicam koristil, jih na nov način povezal s plodom in jim omogočil, da bodo lahko v svoje doživljanje nosečnosti interaktivno vključile svoje najbližje.

»Področje, na katerem razvijamo inovacijo, je izredno občutljivo in polno čustev. Temu primerno pri svojem delu tudi ravnamo in se držimo vseh strokovnih navodil in priporočil. Moderne mamice so večinoma obremenjene s stresom in napori vsakdanjega življenja, vse nosečnice pa skrbi tudi za novorojenčka. Pri Baby­Watchu se trudimo, da bi jim vsaj malo olajšali občutke negotovosti v tem čudovitem obdobju in jim omogočili vznemirjenje ob poslušanju plodovega srčnega utripa,« razloži Urška Sršen. Za BabyWatch oblikuje uporabniški vmesnik in skrbi za celostno podobo projekta. Razvoj sistema je trajal približno deset mesecev, ekipa se je znašla pred različnimi tehničnimi izzivi in jih uspešno rešila. Z ultrazvočno slušalko Baby­Watch lahko bodoče mamice poslušajo plodov srčni utrip, ki se prek aplikacije sočasno z vizualizacijo zvoka upodobi na ekranu pametnega telefona. Sistem lahko uporabljajo vse, ki imajo pametni telefon, namenjen pa je zabavni in informativni uporabi. Čeprav to ni uradni medicinski pripomoček, je popolnoma varen za uporabo, saj ima ultrazvočna sonda certifikata FDA in CE.

Nova izkušnja

V porodništvu uporabljajo ultrazvočne doplerske slušalke že petindvajset let. Resda s podobnimi ročnimi ultrazvočnimi doplerskimi sondami tudi v ambulantah preverjajo plodov srčni utrip, na trgu pa že obstajajo podobne naprave za spremljanje nosečnosti, namenjene domači uporabi, toda BabyWatch se od njih razlikuje. »Posebnost sistema je, da združuje ultrazvočno doplersko slušalko in aplikacijo za pametni telefon ter nosečnicam omogoča popolnoma novo interaktivno izkušnjo. Aplikacija ponuja ilustracije razvoja fetusa, z njo je mogoče načrtovati nosečniško nego in preglede ter opraviti infomativne izračune pomembnih datumov v nosečnosti. Nosečnica lahko naloži zvočno datoteko plodovega srčnega utripa tudi na stran GlobalBeat, na kateri se iz podatkov ustvarijo zanimive infografike. Tam se oblikuje skupnost BabyWatch, ki povezuje vse uporabnice tega sistema,« razlagajo raziskovalci, ki pravijo, da bo aplikacija v pomoč tudi pri preverjanju vitalnosti ploda med dvanajstim in dvajsetim tednom, ko nosečnica še ne čuti njegovih gibov ali pa so ti neredni. »Poslušanje plodovega srčnega utripa je ena najglobljih čustvenih izkušenj v nosečnosti, bit­je srca pa je znak novega življenja. Poslušanje utripa ustvarja in krepi povezanost med bodočo mamico in otrokom, jo napolni z občutkom veselja in pričakovanja ter zmanjšuje stres,« so prepričani. »Naš sistem nikakor ne zamenjuje rednih pregledov pri zdravniku, prav tako ne drugih preventivnih postopkov med nosečnostjo,« še opozarjajo.

Konferenčna zmaga

Prijatelji bodo projekt nadaljevali tako, da bodo odprli start-up podjetje in se podali tudi na mednarodni trg. Start-up, hitro rastoča podjetja večinoma delujejo na področju visoke tehnologije, njihov način dela pa je, da ne čakajo na naloge, temveč sama najdejo zanimive probleme in jih poskušajo rešiti na inovativen način. Nedavno je slovensko-hrvaška naveza s projektom BabyWatch sodelovala na mednarodni Shift konferenci v Splitu. Med 32 prijavljenimi projekti so osvojili prvo nagrado, dvaindvajset tisoč ameriških dolarjev. »Nihče od nas ni bil še nikoli tako vesel uspeha, kot smo bili zmage na tej konferenci. To je vsekakor potrditev, da smo na pravi poti in da je za ljudi naša ideja zanimiva. Denarna nagrada nam bo pomagala pri uvedbi našega izdelka na trg in delno omogočila njegov nadaljnji razvoj,« je iskrena Sršenova, ki dodaja, da ekipo sicer zanima evropski trg, toda poskušajo se prebiti tudi na ameriškega. »Zdaj smo osredotočeni na akcijo zbiranja donacij na platformi Indiegogo, kjer je BabyWatch mogoče tudi naročiti (http://igg.me/at/babywatchome). Na voljo je prvih sto paketov BabyWatch po znižani ceni 99 dolarjev. Akcija bo potekala do 21. julija 2013 in z njo si želimo priti neposredno do uporabnic. Želimo si mnenj in predlogov nosečnic, saj lahko le tako projekt nadgradimo in izboljšamo, bodočim mamicam pa ponudimo prav tisto, kar potrebujejo in si želijo,« razloži članica ekipe in doda, da je prednost ameriškega trga v tem, da je bolj homogen in dovzeten za tehnološke inovacije, medtem ko je evropski za start-up podjetja še vedno veliko bolj kompleksen in manj obvladljiv.