Ugodno dopustovanje: Neznanec, pri meni se počuti kot doma!

Zamenjajte hišo, vikend ali stanovanje in z minimalnimi stroški preživite nepozaben oddih v tujini.

Objavljeno
19. april 2014 22.22
Igor Fabjan
Igor Fabjan
Sliši se vabljivo, toda ali bi bili res pripravljeni prepustiti svoj dom popolnim neznancem in se za nekaj tednov preseliti v njihovo bivališče? Zamisel ni nova, a z razvojem informacijske tehnologije je vse laže ures­ničljiva in zato tudi vedno bolj priljubljena. Prve organizacije za izmenjavo domov so se pojavile že v petdesetih letih preteklega stoletja. Menda so se tega domislili učitelji iz nekaterih zahodnoevropskih držav. Pač tisti z največ prostega časa in ne najvišjimi plačami. Izmenjava domov namreč omogoča dokaj poceni ali skoraj brezplačne počitnice. Treba je poskrbeti le za prevoz …

Odlična zamisel pa se ni širila le zaradi varčnosti, temveč izmenjava omogoča tudi sklepanje mednarod­nih prijateljstev in razumevanje drugačnih kultur. Belgijec Patrick je bil prvi, ki mi je pred leti govoril o izkušnjah z menjavo svoje male hiše na obrobju slikovitega mesta Brugge. »To je res zabaven in poceni način, kako spoznavati svet. Največja prednost je, da se tudi v tujini počutim skoraj kot doma, saj mi ni treba bivati v dolgočasni hotelski sobi. Gostitelji ali njihovi prijatelji mi poleg tega pomagajo spoznavati okolico, navade in turistične znamenitosti,« je bil navdušen.

Slovenske izkušnje iz prve roke

Podobne navdušence je mogoče najti na vseh koncih sveta, tudi v Sloveniji. Ena izmed njih je upokojenka Maja, ki skupaj z možem večkrat organizira začasno izmenjavo njunega vikenda na Gorenjskem. »Za to mož­nost sem izvedela pred leti. Slišati je bilo zanimivo in še isti dan sem si na spletnih straneh ogledala, kako potekajo izmenjave domov. Včlanila sem se pri enem izmed ponudnikov, sestavila opis naše počitniške hišice, dodala nekaj privlačnih fotografij in stvar je stekla.«

Doslej sta že sedemkrat zamenjala vikend za dom v različnih evropskih državah in tudi letos nameravata letni dopust na ta način preživeti v Franciji in Španiji. Z izmenjavami imata same dobre izkušnje. Maja svetuje: »Če vstopate v izmenjavo s strahovi in skrbmi, je bolje, da se takšnih počitnic sploh ne lotite. Vse namreč temelji na zaupanju med člani in predvsem na dogovoru, jaz bom dober gospodar pri tebi doma, ti pa boš poskrbel, da bo tudi pri meni vse v redu. Predvsem pa, da se bova drug pri drugem res dobro imela!

Vse najine izmenjave so potekale brez težav. Seveda se nikoli nisva znašla pred zaklenjenimi vrati. Za prevzem ključev sva se dogovorila vnaprej, ali z osebno izmenjavo ob prihodu ali celo pošiljanjem ključa po pošti! Nenapisano pravilo je, da gosta ob prihodu v začasni dom pričaka dobrodošlica, nekaj hrane v hladilniku in kakšna steklenica lokalnega vina ali piva. Pa tudi turistični prospekti in nasveti glede bližnjih trgovin, postaj, znamenitosti, ki prve dni v novi državi pridejo zelo prav.«

Ni nujno, da se izmenjava domov zgodi sočasno. Še posebno če imate na voljo vikend, v katerem lahko gostje počitnikujejo. Tudi Maja ima takšno izkušnjo: »Po dogovoru o izmenjavi sva pred štirimi leti v Berlinu preživela deset dni, a gostiteljski par nama še ni vrnil obiska v Sloveniji. Zdaj ju bolj zanimajo potovanja na druge celine. Za Evropo bo že še čas, pravita. Čeprav sta stara že čez 70 let! Njune fotografije s karnevala v Riu, trekinga v Nepalu, ki visijo na stenah njunega domovanja, izžarevajo eno samo veselje do življenja in potovanj!«

Kje začeti?

Majin naslov mi je posredoval Lu­cien Mazik, eden izmed predstavnikov podjetja Intervac (www.intervac-homeexchange.com), ki zadnja leta ponuja storitev tudi Slovencem. Na Švedskem so to dejavnost začeli razvijati že leta 1953 in torej dobro vedo, kako poiskati idealnega partnerja za organizacijo takšnega brezskrbnega dopusta. Letna članarina 70 evrov omogoča navezovanje stikov z več kot 30.000 kandidati, pretežno iz razvitejših držav. Ime je skovano iz besed international in vacations. Zdaj imajo predstavnike v 45 državah, za Slovenijo pa skrbijo iz Francije. Njihovi člani so večinoma starejši od 30 let, različnih poklicev, visoko izobraženi, razmeroma dobro preskrbljeni, urejeni. Med njimi so tako samski iskalci kot družine z otroki, upokojenci ... Vsem je skupno, da radi potujejo, spoznavajo tuje kulture, so odprti za nova doživetja, za širjenje obzorij, radi sklepajo nova znanstva, pa čeprav se z gostitelji ne srečajo ved­no osebno.

Če še niste prepričani, lahko članstvo dva tedna preizkušate brezplačno. Lahko si ogledujete ponudbe kandidatov za izmenjavo stanovanj na različnih koncih sveta, onemogočeno pa je obojestransko kontaktiranje; to se sprosti šele s plačilom članarine.

Vas je že zamikalo? Morda se počitnice v bližnji Avstriji ne slišijo tako neznansko privlačne, kaj pa, če bi odšli za nekaj tednov na Havaje? Tudi to je mogoče, saj na tem privlačnem otočju živi kar nekaj Intervacovih članov.

Preprost postopek

Največ povpraševanja za izmenjavo domov je v svetovnih prestolnicah (Pariz, London, New York) in turistično znanih pokrajinah (Toskana, Provansa …). A brez skrbi, tudi za Slovenijo obstaja zanimanje. Za začetek se je treba včlaniti pri enem izmed ponudnikov na spletnih straneh.

Vpišete ponudbo, pri čemer je pomembno, da dobro opišete bivališče (najraje v angleščini), ki je na voljo, se predstavite, napišete še kaj o sosedih, okolišu, turističnih znamenitostih … Več ko napišete, bolje je. Priporoč­ljivo je dodati čim več fotografij, saj lahko te povedo več kot opis!

Nato sledi privlačnejši del, brskanje med stotinami naslovov na izbranih destinacijah. Iskati je mogoče po državah, regiji, vrsti in velikosti prenočišča, času izmenjave … Ponekod je omogočeno tudi bivanje v zasebnih sobah, a ne za plačilo. Namesto tega se dogovorite, da vam gostitelj nekoč vrne obisk. Pri kandidatih je označeno, koliko izmenjav so že naredili, še pomembnejše pa so izkušnje z bivanjem pri njih, ki jih zapišejo bolj ali manj zadovoljni gosti. Zapisi hitro potolažijo vse, ki jih skrbi varnost njihove lastnine, saj so slabe izkušnje ali celo kraje izredno redke.

Izbranim kandidatom pošljete svojo ponudbo in preostane vam le še čakanje na odgovore. Pred dokončnim dogovorom je precej komunikacije, da kandidate karseda spoznate. V stiku ste lahko tudi prek družabnih omrežij, kot sta facebook ali twitter. Ko se z bodočim gostom oz. svojim gostiteljem dokončno dogovorite za datum in trajanje izmenjave ter druge podrobnosti in sprejmete obvezo, da se boste vsega navedenega držali in poskrbeli, da se bo izmenjava res zgodila, lahko na spletni strani izpolnite še medsebojni sporazum o izmenjavi (Home exchange agreement). V njem je lahko določeno, koliko ljudi bo prišlo, koliko časa traja izmenjava, kdo plača stroške telefonskih pogovorov v tujino, morebitnih nujnih popravil v hiši, morda se dogovorite, da skrbijo za vaše domače živali, vrt … Določena so tudi pravila o čiščenju po uporabi. Osnovno pravilo je, da bivališče vrnete v takem stanju, kot ste ga prejeli. Nekateri si poleg domov izmen­jajo tudi avtomobile. To omogoča mobilnost, seveda pa je treba upoštevati predpise, ki veljajo v izbrani državi o uporabi tujega avtomobila.

Ko pričakujete goste, pustite svoje bivališče čisto, poveste jim, kje je kaj, da se bodo hitreje znašli. Izpraznite vsaj nekaj omar, da bodo lahko vanje zložili svojo garderobo, pustite dovolj čiste posteljnine, brisač in seznam pomembnih telefonskih številk. Idealno je, če se lahko osebno srečate. Toda ker gre pogosto za obojestransko izmenjavo, naj jih pričakajo sorodniki, prijatelji ali sosedje, da predajo ključe. Hkrati jim razkažejo novo bivališče in jim pomagajo, da bodo preživeli kar najlepše počitnice.

Vsaka izmenjava je dogodek zase, enkratna izkušnja, ki temelji na zaupanju: »Delaj z mojo hišo, kot da bi bila tvoja!« Enak odnos pričakujejo tudi od vas, ko boste prispeli v izbrani kraj.