Za bolj čvrsto zadnjico ali bolj raven trebuh potrebujemo funkcionalni trening

Je šport nepotrebno mučenje ali obveza?

Objavljeno
04. januar 2014 17.41
Dejan Ogrinec, Nedelo
Dejan Ogrinec, Nedelo
Kako je mogoče, da na fitnesu po ure in ure tečete na tekaču, celulit in odvečna maščoba pa kljub temu ne izgineta, in zakaj se pogosto zgodi, da kljub strogi dieti, kazalček na tehtnici ne zaniha niti za milimeter navzdol? In zakaj je tako težko pri športu napredovati? Po odgovore sem šel v Telodrom, za Bežigradom v Ljubljani. V poseben vadbeni prostor, namenjen rekreaciji in jogi. V njem kraljuje Mito Šinkovec. Tudi s pomočjo svoje sopotnice Romane Bizilj in nekaj sodelavcev. Je profesionalni osebni trener z večletnimi izkušnjami, strokovnjak za prehrano in zdrav način življenja.

Doma so bili športna družina. Želel je iti po stopinjah očeta, ki je profesor športne vzgoje. Potem pa je doživel nesrečo. »Pravijo, da je bila tistega leta mrzla zima. Podobno kot mraz uniči asfalt, pusti posledice tudi v gorah. To sem občutil, ko sem se po plezanju usedel na velik skalni pomol, z lepim razgledom, trenutek pozneje pa je zamolkel pok naznanil katastrofo. Skupaj z velikanskimi skalami sem padel globoko čez steno. Bil sem star 17 let in na vrhuncu moči. Potem ko sem se znašel na intenzivnem oddelku kliničnega centra, z vse polno zlomi in od pasu navzdol nisem kaj prida čutil, sem bil podoben Frankensteinu. Leva noga je bila kot šiv na kavbojkah. Nič boljša glava. Če bi bil avto, bi me verjetno odpeljali na odpad in prodali po delih.«

Nazaj ga ni sestavil body for life, pilates za začetnike, tek za zdravje ali kateri od programov LesMills, ampak je njegovo stanje zahtevalo individualni pristop. Izkušnje, ki jih je pridobil, pa zdaj prihranijo trud in čas njegovim strankam, saj je poškodbi navkljub nadaljeval zastavljeno pot in jo še nadgradil.

Kot osebni trener dela že približno 15 let. Izobraževal se je v Angliji in ZDA, bil je kondicijski trener slovenske smučarske reprezentance. »Še vedno vsak mesec za različne knjige, DVD-je in CD-je zapravim sto do tristo evrov. Saj veš, več ko o neki stvari bereš, bolj ti je jasno, kako malo veš. Ogromno učenja me še čaka, le pomanjkanje časa me ovira!« Nekaj izkušenj je nabral tudi na tečajih in delavnicah, da si je pridobil niz amaterskih nazivov. Učitelj smučanja, plavanja, deskanja na snegu, inštruktor fitnesa, powerplate coach (vaditelj na posebni vibracijski napravi za fitnes, op. p.), inštruktor nordijske hoje, terapevt za limfno drenažo, celo tečaj za vstopanje in izstopanje iz helikopterja je končal …

Kaj je bolje: pridobiti kondicijo ali shujšati?

Vsako ukvarjanje z rekreacijo je koristno in učinkovito, pravijo, vendar vsaka vrsta vadbe ne deluje na vsakogar, kakor si je zamislil ali želel. Osnovni problem je, da smo si različni tako po telesni konstituciji kot osebnostnih lastnostih. Pilates je zato lahko idealna vadba za nekoga, ki ima rad rutino in želi vadbo, ki bi ga sprostila in pomirila hkrati. Drugemu se bo lahko zdel dolgočasen. Nekomu, ki ima težave z napačno držo ali bolečinami v križu, jih lahko neprimeren trening še poslabša.

Skupinska vadba, ki je postala zadnja leta zelo priljubljena, je včasih sporna. Pogosto je v skupini preveč ljudi, vaditelj pa le eden in težko popravlja napake vseh. Čeprav nekoga boli hrbet ali koleno, vaditelj ne more nič. Zato individualen pristop pri izbiri vadbe ni samo zaželen, ampak kar nujen.

Ne mučite telesa po nepotrebnem

Pretirana vadba, pri kateri se telo izmuči do skrajnosti, je manj učinkovita, kot si predstavljamo. Telo z njo samo iztrošimo. Porušita se hormonska slika in imunski sistem. Pojavi se jo-jo učinek pridobivanja teže, ko se po hujšanju spet ali še bolj zredimo, pravih rezultatov ni od nikoder. Prav tako samo s kardiovadbo, denimo tekom in kolesarjenjem, ne bomo preoblikovali telesa, kot si želimo. Tudi ne bomo izgubili celulita. Za bolj čvrsto zadnjico ali bolj raven trebuh potrebujemo funkcionalni trening, za moč celega telesa. Lahko tudi v kombinaciji s tekom, seveda. Ukvarjanje z eno samo vrsto športa lahko pripelje do preobremenjenosti določenih sklepov in mišic.

Veliko ljudi čedalje bolj skrbi ali bega telesna teža. Postala je že skoraj glavna tema pogovorov. Nekaterim celo smisel življenja. Kaj pa sploh lahko storimo? »Poskrbeti moramo za dvig progesterona in se izogibati hrani, ki še spodbuja nastajanje estrogena. To je soji in sojinim izdelkom, mesnim in mlečnim izdelkom, vsej predelani in vnaprej pripravljeni, premastni in presladki hrani. Jesti moramo sveže sadje in zelenjavo. Predvsem listnato zeleno, dovolj kakovostnih maščob, kot so konopljino, svetlinovo, oljčno olje, ter piti dovolj tekočine,« svetuje Mito. Eden od hormonov, ki negativno vplivajo na telesno težo, je kortizol. Ta se izloča vedno, ko smo pod stresom. Biti stalno pod stresom pa je postalo že nekaj »normalnega«.

Pojdimo raje v naravo

Fitnesa Mito ne mara. »V njem lahko sicer izvajaš rehabilitacijo, se priprav­ljaš za smučarsko sezono, treniraš reprezentanco in ne nazadnje navezuješ stike. Vendar trdim, da je veliko bolje iti ven, na zrak, in vadbo opraviti v naravi. In še nekaj. Pri vadbi na trenažerjih večinoma sedimo, delamo z eno mišično skupino, v popolnoma stabiliziranem položaju. Zakaj bi torej trenirali za okoliščine, ki jih v realnem življenju ni? Ko sem bil na seminarju v Parizu, so me presenetili rezultati neke analize. Športniki, ki večino vadbe opravijo na trenažerjih, niso razvili stabilizacije sklepov v sorazmerju z drugimi mišicami. Morali bi več trenirati glede na funkcionalne zahteve samega športa.«

Nestrokovni trenerji naredijo veliko škode

»Bojim se, da je večina osebnih trenerjev premalo izobraženih! Ne moreš trditi, da si strokovnjak za prehrano, hkrati pa ne veš, kaj je krebsov cikel ali še nisi slišal za kandido. Zvije me tudi, ko vidim stranko, kako šepa in zvrača stopala na tekaču, njen osebni trener pa zraven gruli o proteinih in zdravem načinu življenja. Poznam trenerja, ki ne ve, kje so vretenca, pa ima med področji svojega dela poleg vadbe za starejše in z nosečnicami napisano tudi rehabilitacijo. To je neodgovorno do ljudi! Pa ni edini tak.«

Mito vedno sam sestavlja vaje. Vendar če hočeš tako delati, moraš dobro poznati anatomijo in razumeti biomehaniko. Zato se svojega dela loteva strokovno in kritično, saj mu je odgovornost do stranke pomembna. »Na fakulteti za šport smo imeli čez 60 ur anatomije. Trdim, da še premalo. Fantje s končanim 'vikend tečajem' trenerstva pa zase mislijo, da so že kar osebni trenerji. Naj vas ne zavedejo. Nazivi so marketinško dodelani. Veliko jih lahko poiščete kar na internetu. Če plačaš okoli 50 evrov in pravilno obkrožiš štiri strani odgovorov na internetu, se lahko že predstavljaš kot strokovnjak za prehrano z ugledno diplomo!«

Zanimivo, da je argumentirano ovrgel precej razširjeno prepričanje, da je raztezanje (stretching) pomembno in da vpliva na zmanjšanje poškodb. Po njegovem je tako mišljenje zmotno! Zato, če s svojim trenerjem še vedno izvajate klasične raztezne vaje pred vadbo in po njej, je morda že to dokaz, da precej dolgo ni imel v rokah kake resne strokovne knjige.

Vegetarijanstvo ni ovira

Mito je vegetarijanec. Meso je odklanjal že kot otrok. Uživa ribe, jajca, mlečne izdelke, le mesa ni že dolgo jedel. Trdi, da se večina osebnih trenerjev glede prehrane preveč zgleduje po bodibildingu. Zato je za svoje stranke razvil računalniški program, ki omogoča, da si vsak sam sestavi jedilnik po željah. Poudarja še nekaj.

Ljudje mislimo, da bomo shujšali ali oblikovali telo z izdelki in storit­vami, ki nam jih prodajajo: s tabletami, napitki, nadomestki obrokov, čaji, toplotnimi ali ultrazvočnimi komorami, s presoterapijo, vakuumskimi posegi in podobno. Odgovori pa so vedno v nas samih. Najboljše orodje za hujšanje in oblikovanje telesa je telo samo. Le tisto je treba uporabiti, kar že zna. Da začne porabljati kalorije, pospeši presnovo in deluje optimalno in zdravo. Signali, ki kažejo, da je nekaj narobe, so prenajedanje, bolečine in napetost. K temu pripomoreta tudi sedeči način življenja in psihični stres.

Vadba SOS

Uspešnica njegovega dela je nedvom­no vadba SOS. Programi, ki so narejeni po najnovejših strokovno utemeljenih smernicah, so novost na področju hujšanja in oblikovanja telesa, zagotavljajo pa uspeh že v treh tednih. To je vadba za vse, ki so se (športno) zanemarili. Treningi so prirejeni tako, da odpravljajo bolečine v križu, kolenih. Da telo (spet) postane funkcionalno. »Veliko strank mi pove – da so antišportniki, da 'švicanje' ni za njih in podobno. Vedno jih spreobrnem. Sčasoma gredo na maratone, v gore in še kam. Pri izvajanju programa SOS se ne omejujem na noben program, idola ali ideologijo treninga. Vadba ne sme biti nujno zlo. Zabava je tisti dejavnik, ki razbija monotonost. V programe vključujem različne gibalne vzorce, ki pomagajo pri koordinaciji, usklajenosti gibov, ravnotežju, spretnosti, pridobivanju moči in lepše oblike telesa,« razlaga Mito.

Sproščanje in meditacija

Pomemben del programa je posebna oblika sproščanja, meditacija in vizualizacija ultra mind ESP. Gre za znano metodo, s katero se naučimo uporabljati moč lastnega uma. »Motivaciji namenjam veliko pozornosti. Stranke tako iz sebe potegnejo vse atome moči in jih preusmerijo v učinkovito vadbo. A ničesar ne prepuščam naključju. Redno izvajamo meritve, da so orientacijski okvir za nadaljevanje.«

Vadba SOS deluje na štirih ravneh. Vadba, prehrana, hormoni in aktivna meditacija (ultra mind ESP). Sinergija vseh elementov pripomore k psihološkemu, biokemičnemu in presnovnemu ravnovesju v telesu. Med vadbo se porabi tudi do 800 kilokalorij več kot pri drugih vadbah. Program je zabaven, vedno drugačen, brez nasilnih gibov in telo se z njim preoblikuje celo do sedemkrat hitreje. »Odpravimo slabo držo in bolečine v hrbtu, naučimo se osnovnih zakonitosti, kako se pravilno prehranjevati in odpraviti odvečne napetosti,« še pojasni Mito.