Za vsakega zapornika osebni načrt

Velika večina slovenskih zapornikov odkoraka na svobodo predčasno.

Objavljeno
21. junij 2014 22.24
Janez Janša, Dob
Mitja Felc, kronika
Mitja Felc, kronika
Ljubljana – V javnosti se je te dni bolj ali manj vse vrtelo okoli pravnomočne obsodbe prvaku SDS Janezu Janši, ki je v petek popoldne ob spremstvu gorečih privržencev prestopil prag našega največjega zapora na Dobu. Po obsodbi bi moral biti za zapahi dve leti, vendar zaporniki ob določenih pogojih že prej zadihajo na svobodi.

Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so se odločili, da bodo pri pojasnjevanju nastopa zaporne kazni Janeza Janše nekoliko bolj zadržani. »Zaprtim osebam so zagotovljene temeljne človekove pravice in svoboščine, razen tistih, ki so jim odvzete zaradi izvršitve kazenske sankcije. Čeprav se zavedamo velikega zanimanja javnosti in posledično medijev za konkreten začetek prestajanja kazni zapora, mora Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij zagotoviti nemoteno delo v zavodu za izvrševanje kazni zapora Dob ter spoštovanje pravic zaprtih oseb. Med temeljna načela pravne države namreč sodijo tudi osebno dostojanstvo in enakopravnost,« so skopo pojasnili.

»Po sprejemu vsakega obsojenca obravnavamo individualno in zanj izdelamo osebni načrt, ki vsebuje vse za obsojenca pomembne vsebine in aktivnosti med prestajanjem kazni. Osebni načrt se med prestajanjem kazni dopolnjuje in spreminja glede na izpolnjevanje sprejetih dogovorov, spoštovanje hišnega reda, spremenjene osebne okoliščine in tako naprej,« so še dodali.

Čeprav so se pojavljala različna ugibanja, kakšen režim čaka Janšo ob začetku nastopa kazni, je običajno prvih 30 dni najstrožjih, saj v tem času nimajo izrednih izhodov. V tako imenovanem pripravljalnem zaporu namreč zaporniško osebje budno spremlja vedenje obsojencev, nato sledi ocena, kako naprej. Teoretično je zato povsem mogoče, da bo Janša prav kmalu premeščen na polodprti oddelek, vse pa je bolj ali manj odvisno od njegovega vedenja. Prav tako je od vedenja obsojencev odvisno, ali spanje na zaporniški žimnici predčasno zamenjajo za domačo posteljo. Običajno je to po dveh tretjinah prestane kazni, še prej, po tretjini prestane kazni, pa so mogoče tudi kakšne druge olajšave.

V nasprotju z zaprtim oddelkom, kjer je sistem strožji in gibanje bolj omejeno, je na polodprtem oddelku precej več – sicer še vedno zaporniške – svobode. Poleg omogočanja dela v Javnem gospodarskem zavodu Pohorje (tam pod določenimi pogoji in v nekaterih obratih lahko delajo tudi obsojenci zaprtega oddelka), in sicer v sektorju kmetijske proizvodnje. Na kmetiji pa se ukvarjajo s poljedelstvom, vrtninarstvom in živinorejo. Imajo kakšnih 140 hektarjev obdelovalnih površin, kjer so sadovnjaki in njive za poljščine, »družbo« pa jim delajo tudi živali, saj imajo do 200 glav govejih pitancev in 30 konj.