Kajzerce: Težave kralja Matjaža

»Večkrat sem opazil njegove gate na fotelju, a sem to pripisal nadnaravnim silam.«

Objavljeno
02. februar 2014 22.34
Rok Kajzer, Ozadja
Rok Kajzer, Ozadja
Čeprav so medicinske mape posameznikov tajnost, se je uredništvo te rubrike odločilo, da kljub etični spornosti takšnega početja objavi eno od njih. Gre za magnetogram pogovora poslanca Pozitivne Slovenije Matjaža Zanoškarja s strokovnjakom za težave pri dojemanju sveta. Tistim, ki nima aparatur, ampak udoben kavč, na katerega se je v našem primeru zleknil Zanoškar.

Poslanec je strokovnjaku za mentalno stanje potožil, da ima težave s spominom in posledično pozabljivostjo. Kje se je to manifestiralo? je zanimalo strokovnjaka. »Poglejte, ko sem bil župan, sem zaposlil lastnega sina. Ampak jaz se tega ne spomnim. Če bi vedel, za kaj gre, bi sinu predlagal, naj se ne prijavlja!« je pojasnil poslanec. Po nekaj sekundah premora se je strokovnjak pozanimal, ali ni vendarle nekoliko nenavadno, da so za projekt 'Gradnja širokopasovnega omrežja v Mislinjski in Dravski dolini' iskali profesorja športne vzgoje. Torej njegovega sina, profesorja športne vzgoje. Da je bil pogoj certifikat Ecqa certified project manager, ki ga je imel, kakšno naključje, prav njegov sin.

»Res se ne spomnim. Za to obdobje imam v glavi sivino, stkano v delčke, ki jih ne morem logično povezati,« je dejal Zanoškar. Strokovnjak: »S sinom v tem času niste govorili? Niti v nedeljo, na družinskem kosilu, ob goveji župci? Pa na občini vam tega ni nihče omenil? Zelo nenavadno!« Zanoškar se je na posnetku nervozno odkašljal in nadaljeval: »Ne. O službi se doma ne pogovarjamo. Nikoli. O vremenu, hrani, servisu avtomobila. To je vse.« A sina pa na občini niste srečali na hodniku? je še naprej vrtal strokovnjak. »Ne, nikoli. Za razpis sploh nisem vedel,« je odgovoril Zanoškar. Strokovnjak je nato ocenil, da ima ubogi poslanec očitno res težave: »Zapisal bom, da ste opravilno nesposobni in da ne morete opravljati pomembnih javnih funkcij. Prepričali ste me.«

»Ah, ne, ne, ne. Poslanec bi le še rad bil. Vprašajte me še kaj, tako hudo pa spet ni. Spomin izgubim samo v določenih obdobjih,« je pohitel Zanoškar. Torej tudi v primeru drugega sina, ko je pozabil obvestiti državni zbor, da v njegovem poslanskem stanovanju živi njegov drugi sin? »Zadeli se. Tudi tu imam manjše težave. Veste, ko gre za meni drage, mi spomin začne pešati. Verjetno gre za blažjo obliko sentimentalne občutljivosti,« je pojasnil Zanoškar.

Sina nikoli niste videli v stanovanju? je zanimalo strokovnjaka. »Nikoli. Res sem večkrat opazil njegove gate na fotelju in nered v kopalnici in kuhinji, a sem to pripisal nadnaravnim silam. Občutek imam, da v stanovanju straši. Včasih ponoči vidim mlajšega moškega, kako se sprehaja po stanovanju, in pogosto slišim tudi smrčanje. Vam rečem, da je stanovanje prekleto. Državni zbor bom zaprosil, da mi omogoči drugo. Najbrž je moje stanje prav iz tega razloga takšno, kot je. To res vpliva na moje psihično stanje. Nekatere stvari pač želim pozabiti, potlačiti,« je dejal Zanoškar in zavzdihnil.

Kaj pa dejstvo, da je sin prijavil svojo telefonsko številko na poslansko stanovanje? »Uf, spet imam te sivine v glavi. Uf, uf. Na to vprašanje vam bom morda poskušal odgovoriti na naslednji seansi. Zdaj sem tako utrujen,« je zastokal poslanec in nadaljeval: »Poglejte, sem tudi pod pritiskom protikorupcijske komisije. Ta se je očitno spravila na našo stranko ... A si lahko predstavljate, kakšen stres je to? Hudo je, hudo!« Kaj pa, ko ste še kot župan kupili parcelo prav tam, kjer bodo zrasle slovenjgraške terme? je zanimalo strokovnjaka. Saj veste, prednostni dostop do pomembnih informacij. »Ojoj, kakšen glavobol imam. Lahko nadaljujeva prihodnjič?« je potarnal. Tu se posnetek konča.

In kaj o vsem menijo poslanci Pozitivne Slovenije? Njihova predsednica? Izjav nam ni uspelo dobiti. Neuradno so pojasnili, da moramo na to zgodbo pogledati s pozitivne plati. Na očeta, ki zgledno skrbi za naraščaj. »Saj veste, otroci in parcele so naše največje bogastvo,« so dodali.