Apple računa, da je v svetu pretočne glasbe še prostor za uspeh

Storitev apple music bo nagovarjala iste potencialne naročnike, kot jih že Deezer, Rdio, Spotify in ostali.

Objavljeno
09. junij 2015 12.11
USA-APPLE/
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Po Googlu minuli teden je sinoči še Apple razvijalcem predstavil novosti v svoji programski opremi in storitvah, pri čemer najbolj izstopa nova ponudba pretočne glasbe. Prav tako kot pri skoraj sosedu iz Silicijeve doline, pa tudi tokrat ni bilo nobene nove naprave, čeprav so jih nekateri pričakovali.

Apple music v več kot sto državah

Že po lanskem nakupu podjetja Beats je postalo jasno, da bo Apple prej ali slej ponudil storitev, ki bo tekmovala z Deezerjem, Spotifyjem in ostalimi tovrstnimi naročniškimi možnostmi neomejenega poslušanja glasbe. Storitev beats music je sicer ostala, toda Apple jo bo konec junija vendarle nadomestil s popolnoma svojo in novo apple music. Ta bo, tako kot ostale, ponujala neomejeno poslušanje glasbe za 10 dolarjev na mesec - evropskih cen pri Applu še niso razkrili, verjetno pa bo menjalno razmerje 1:1 - in prenos datotek na naprave. Teh naj bi posamezen uporabnik lahko imel prijavljenih pet, ni pa jasno, ali bo glasbo mogoče poslušati tudi v brskalniku, kot pri deezerju in ostalih storitvah, pri čemer to ne šteje v kvoto s storitvijo povezanih naprav. Do glasbe bo sicer mogoče dostopati na vseh jabolčnih napravah (nazadnje na apple tv), na računalnikih s sistemom windows in od jeseni naprej tudi na androidnih telefonih in tablicah. Apple music naj bi bil že v začetku na voljo v več kot sto državah, med drugim pa bo prinesel tudi radijski program beats 1, ki ga bodo ustvarjali v anglosaksonskem svetu znani glasbeniki in DJ-ji, in ga bo mogoče poslušati zastonj.

Nova novičarska aplikacija

Glede televizije tudi tokrat Apple ni napovedal ničesar, ne vsebin ne dolgo pričakovane osvežitve predvajalnika apple tv. Je pa za sistem ios prenovil aplikacijo newsstand, ki se zdaj imenuje news. Ta ne bo več ponujala le naročnin na revije, ampak bo po zgledu priljubljenega flipboarda na osnovi uporabnikovih zanimanj prikazovala članke iz medijev, ki bodo sodelovali v sistemu. Ti mediji bodo zadržali celotne oglaševalske prihodke pri njihovih člankih in 70 odstotkov naročnine. Običajnih 30 odstotkov bo pobral Apple.

Jeseni ios 9 in mac os El Capitan

Jeseni prihajata novi različic operacijskih sistemom mac os in ios. Prvi z imenom El Capitan (po znamenitem skalnem osamelcu v narodnem parku Yosemite) bo menda prinesel izboljšave v zmogljivosti, več možnosti prilagajanja namizja in nekatere koristne novosti v brskalniku safari. Pri drugem pa bo poleg transformacije aplikacije newsstand podobno preimenovanje doživelo tudi zbirno mesto vstopnic, kart in kuponov passbook, ki bo po novem wallet (denarnica). Pretežno zaradi storitve plačevanja s telefonom (in uro) apple pay, ki prihaja še v Veliko Britanijo. Poleg tega naj bi ios 9 na telefonu zasedel manj prostora, omogočil agresivnejše varčevanje z baterijo, zdravstvena platforma health kit bo beležila več podatkov, med drugim o sevanju UV in menstrualnem ciklusu, navidezna pomočnica Siri pa bo lahko uporabljala tudi podatke iz aplikacij in storitev, ki jih lastnik telefona uporablja, podobno kot nova različica Googlovega pomočnika.

Večje programske nadgradnje bo jeseni deležna tudi jabolčna ura. Tako bo nanjo mogoče nameščati samostojne aplikacije - zdaj namreč aplikacije večinoma tečejo na telefonu, ura le prikazuje specifične funkcionalnosti. Apple bo tudi odprl merilec srčnega utripa na uri zunanjim razvijalcem in dodal še nekatere novosti, med njimi tudi nove podobe prikaza časa.