Apple watch: Najlepša in najbolje narejena med pogojno uporabnimi

Pametna, pa tudi neumna. Obvestila? Rekreacija? Raje bi imel plačevanje in odklepanje.

Objavljeno
19. junij 2015 14.09
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Obstaja dve vrsti ljudi. Tisti, ki ur sploh ne nosijo, in njihovi ljubitelji. Prvi ne razmišljajo niti o »pametni« različici ure, drugi ure dojemajo kot modni dodatek in imajo radi lastnosti, kot so natančnost, kakovostna izdelava, preciznost in dolgo trajanje baterije. Proizvajalcem računalnikov na zapestju doslej ni uspeval večji preboj, je rešitelj znova Apple? 

Ena večjih težav vseh dosedanjih pametnih ur je bil prav njihov izgled, pri čemer Apple je v prednosti. Ni dvoma, da je apple watch najlepše narejena pametna ura. Konkurenca večinoma izdeluje že na pogled cenene plastične ure ali pa naprave, ki so  dober vtis dajejo samo na fotografijah. Pri jabolčni uri je ravno nasprotno. V živo stvar deluje celo bolj luksuzno in dovršeno kot v promocijskih materialih. Zgornje steklo (čez zaslon) se skoraj neopazno steka v aluminijasto ali jekleno ohišje, obdelava materialov je vrhunska, tudi obe tipki ob strani ne kazita videza. S kakšnim od dražjih kovinskih paščkov je občutek še boljši, medtem ko plastični paščki ne naredijo tako dobrega vtis. Poleg tega vsaj meni na zapestju povzročajo rdečico. 

Obvestila? Rekreacija? Raje bi imel plačevanje in odklepanje

Ob vsem trudu z malenkostmi pa reč še vedno izgleda kot tehnološki izdelek. Kot zaslon ali računalnik na zapestju. Lepo oblikovan, obdelan in izdelan zaslon, a še vedno zaslon. Tudi od navdušenk nad Applovimi izdelki z uro nismo izvabili toliko vzdihov o lepoti in prečudovitosti kot z novim macbookom. Začuda niti nismo pritegnili veliko pozornosti, apple watch je pretežno zanimala tiste, ki si jo že od predstavitve naprej želijo videti in preizkusiti, ostali, razen redkih izjem, so jo ali spregledali ali ostali precej ravnodušni. Med tistimi, ki jih je zadeva zanimala, prav tako po nekajminutni demonstraciji ni bilo več veliko navdušenja. »Vse skupaj je zame premajhno,« je zaključil eden od njih. Drugi pa je negodoval tako nad uporabnostjo kot nad ceno. Jasno, v Sloveniji ni veliko klientele, ki bi apple watch kupila samo kot statusni simbol. 

Pa vendar, izgled niti pri uri ni vse. Še posebej pri pametni, ki mora s svojo uporabnostjo (khm, pametjo) dokazati, da se jo splača imeti na zapestju. Čeprav zagovorniki trdijo, da njeno uporabnost začutiš šele po daljšem nošenju, lahko po enotedenski uporabi ure samo potrdim, kar se mi je svetlikalo že po dnevu ali dveh. Pametne ure ne bi imel zaradi tistih dveh funkcionalnosti, ki jih izpostavlja večina proizvajalcev, vključno z Applom. Večino obvestil na iphonu, razen najbolj ključnih (sms-i, zasebna e-pošta, koledar in še peščica drugih), imam izključenih. Za rekreacijo pa se mi zdi veliko primernejša namenska ura s sprejemnikom gps, ki ob sebi ne potrebuje telefona, ponuja daljše trajanje baterije, večjo robustnost in vodotestnost in od sebe tudi da več podatkov.

Pametno uro bi imel za plačevanje, odklepanje in potrjevanje. Jeseni, ko pride plačilni sistem apple pay v Veliko Britanijo, bo z njim, torej tudi z uro, mogoče plačevati londonski javni promet, namesto s kartico oyster. Ne vidim razoga, zakaj ne bi mogla ura nadomestiti tudi kartice urbana, karte za vlak in podobnih. Tudi plačevanje bencina ali česa drugega bi bilo lahko z njo elegantnejše. Še posebej, če bi Apple dodal biometrično avtentikacijo, da bi ura dejansko reagirala (potrdila nakup) samo takrat, ko bi vedela, da je na pravem zapestju. Hkrati pa uporabniku ne bi bilo treba vtipkati nobenega dodatnega pina ali gesla. To bi bila prava dodana vrednost v primerjavi s plačilnimi karticami. Na podoben način si z uro predstavljam tudi odklepanje vrat v hotelih, v službi (namesto kartice, ki se jo zlahka izgubi) in morda tudi doma, zaganjanje avta in še kaj. Možnosti so, potencial je velik, realnost pa je, vsaj v naših krajih, še kar oddaljena. V vsakem primeru toliko, da bo prej Apple predstavil še kakšno naslednico ure.  

Pametna, pa tudi neumna

Za obvestila je ura občasno koristna, da ni treba segati po telefonu, ampak uporabnik le obrne zapestje in s prstom potegne po uri. Toda za kakršno koli daljše besedilo je skoraj nujno treba vzeti v roke telefon in prav tako za odgovarjanje na sporočila, razen če je odgovor kratek v slogu OK. Prednastavljenih odgovorov v slovenščini ni - nasploh iphone in apple watch našega jezika ne podpirata - in prav tako si v našem jeziku bolj malo lahko pomagamo z navidezno pomočnico Siri. Zato so zapestna obvestila res samo, da je uporabnik na tekočem, vsaka interakcija pa zahteva telefon.

Sistem je sicer toliko pameten, da na uri ne prikaže obvestila, če ima uporabnik telefon v rokah. Ampak tudi toliko nedodelan, da zgrešena obvestila ne pridejo na uro. Če sem namreč odšel toliko stran od telefona, da se je povezava med njim in uro prekinila, nisem dobil zamujenih obvestil, ko sem spet prišel nazaj v območje povezave. Obvestila so striktno potisna in če takrat ura ni povezana, ostanejo izključno na telefonu. Kar pa zmanjšuje uporabnost ure. Ko sem uro vrnil, sem pri prvih dveh ali treh cingljanjih za sms obrnil roko, potem pa sem na to pozabil.

Za rekreacijo uro potrebuje telefon, brez njega se zanaša samo na precej nenatančen merilec pospeška, ki šteje korake. Na tej osnovi tudi deluje prednaložena aplikacija za vadbo, za kaj več pa je treba omogočiti eno od priljubljenih aplikacij, ki izkoriščajo sprejemnik gps v iphonu (endomondo, map my run, runkeeper, ...). Med preizkušanjem sem imel težave z aplikacijo endomondo, saj ta na uro nikakor ni hotela pokazati ničesar in vztrajala, naj se »vpišem« na telefonu, kjer je medtem aplikacija brez težav shranjevala podatke o pohodu v moj spletni račun. Razlika med tem, kar je namerila ura in podatki aplikacije na telefonu pa je bila kar precejšnja. Je pa ura brez težav preživela nenadejano ploho in tako dokazala, da voda ni njen smrtni sovražnik. Vseeno z njo raje ne bi šel pod tuš ali plavat.  

Večji problem je baterija v iphonu

Kadarkoli se s kom pogovarjam o pametnih urah, se raje prej kot slej tema ustavi pri trajanju baterije in pripombah, da vsakodnevno polnjenje še ene naprave res ni sprejemljivo. Pebble pa sploh na večdnevnem trajanju baterije gradi celotno marketinško zgodbo svojih ur. Sam v vsakonočnem polnjenju ne vidim večje težave, ker z uro tako ali tako ne spim, bi bilo pa seveda lepo, če bi lahko vsaj čez vikend ali na kakšnem krajšem potovanju odmislil preverjanje energijske zaloge. Apple watch mi je sicer zlahka zdržala cel dan, običajno je bila baterija pred spanjem na približno tretjini napolnjenosti, ne glede na to, kaj sem z uro čez dan počel - meril vadbo, telefoniral (kar deluje v redu, a je uporabno samo v določenih razmerah, ko v bližini ni nobenega naključnega poslušalca), se sprehajal po aplikacijah. Bolj kot vzdržljivost ure, ki je vsaj na ravni konkurence, me moti praznjenje baterije povezanega iphona. Ta je zaradi ure zdržal za vsaj tretjino manj kot brez nje, kar se mi zdi absolutno prevelik davek nošenja vprašljivo uporabne naprave. In skoraj dvometrski kabel magnetnega polnilca je še ena nenavadnost tega izdelka. 

Neobičajni za jabolčne naprave so tudi pomisleke glede uporabniškega vmesnika, saj je prav tu po navadi ta proizvajalec najbolj odstopal od ostalih. Res je, da je apple watch lepo odzivna, da ima lep zaslon in da je uporaba lahko tekoča. Toda vmesnik je nepremišljen in zahteva preveč učenja in privajanja. Kdor ne bo vsaj na hitro preletel lista z osnovnimi potezami in funkcijami tipk, vsega tega najbrž ne bo ugotovil sam od sebe. Poteg od spodaj navzgor prikaže hiter dostop do ključnih informacij (odstotek baterije, vreme, koledar, ...), med njimi se potem uporabnik sprehaja levo in desno, poteg od zgoraj pa obvestila. Vendar samo takrat, ko je na zaslonu ura. Če so prikazane ikone z aplikacijami, ti potegi ne delujejo. Med tema dvema (domačima) zaslonoma pa uporabnik preklaplja s pritiskom na vrtljivi gumb. Drugi gumb vedno odpelje uporabnika na krožni seznam priljubljenih stikov.

Aplikacije na domačem zaslonu v podobi majhnih, na videz brez reda razpostavljenih ikon - v resnici je mogoče njihov razpored urediti na telefonu -, niso najboljši način za njihovo hitro odpiranje. Treba je zadeti pravo od njih s prstom, kar je na majhnem zaslonu lahko težavno, ali pa željeno postaviti v sredino in jo »povečati« z vrtljivim gumbom. Noben od teh dveh načinov ni ne hiter ne natančen. Še bolj pa me moti, da Apple znova noče priznati uporabnosti tipke nazaj. Marsikdaj uporabnik nekje obstane in mu ne ostane drugega, kot da pritisne gumb za skok nazaj na domači zaslon in začne znova. Nenavadno se mi je tudi zdelo, da je bil urin zaslon izjemno neodziven pri sprejemanju klicev. Običajno sem obupal in raje potegnil telefon iz žepa, preden se je klicatelj naveličal zvoniti. In nežne kretnje pogosto niso vključile zaslona, da bi videl, koliko je sploh ura. Za obvestila lahko ura nositelja na kratko zbode z vibracijo, podobno zelo nežnemu tresljaju elektrike. 

Za zdaj nič prelomnega

Morda smo razvajeni. Verjetno nas je razvadil kar Apple sam. Preveč prelomnih izdelkov je pokazal v zadnjem desetletju in pol. Preveč izdelkov, ki so ne samo konkretno izboljšali uporabo že znane tehnologije, ampak povsem spremenili naše dojemanje teh naprav in z njimi povezane gospodarske panoge (glasbeno industrijo, založništvo, mobilno telefonijo, ...). Zato je apple watch rahlo razočaranje. Res je lepša in bolje izdelana od vseh ostalih pametnih ur. Res je njeno delovanje bolj tekoče in vsaj večinoma je tudi preprostejša za uporabo. Kot edina doslej tudi nakazuje nekaj izjemno atraktivnih možnosti uporabe. Ne prinaša pa ničesar, prav ničesar prelomnega. V ničemer res ne spreminja ne panoge ne širšega okolja. Navsezadnje pa je s cenami od 400 do približno 1200 evrov (brez zlatih različic za novodobne bogataše) predraga. 

Jasno je, da bodo konkurenčni proizvajalci kopirali jabolčno uro, ne bo pa se zaradi nje popolnoma spremenila njihova filozofija. Android wear bo šel svojo pot naprej, prav tako verjetno Samsung s svojo platformo in tudi Pebble. In zaradi te (ali katere druge) pametne ure še ne moremo pozabiti na ključ, plačilno kartico, športni števec, kaj šele telefon, kot smo zaradi njega lahko na kopico drugih naprav - glasbeni predvajalnik, navigacijsko napravo, fotoaparat, videokamero in vsaj delno tudi na osebni računalnik. 

Ura je trenutno dopolnilo telefonu z nekaj malega dodane vrednosti, nekaj potenciala in precej preveč pretencioznosti in pomanjkljivosti. Apple watch tega ni spremenila, samo potrdila je, in vse skupaj zapakirala v ekskluzivnejši, lepši in bistveno dražji paket.