MWC 2015: Samsung s šestico spet želi na vrh

Galaxy s6 in s6 edge sta v marsičem drugačna in na prvi pogled boljša kot predhodnik.

Objavljeno
02. marec 2015 00.10
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

V korejskem podjetju se zavedajo, da so lani z galaxyjem s5 razočarali, pa že s4 ni bil sprejet najbolje. Tudi prodaja najpomembnejšega telefona v ponudbi je bila lani slabša od pričakovanj. Zato so novinca zasnovali »z ničle«, kot so se izrazili Samsungovi predstavniki na odru sinočnje predstavitve. Uporabljali pa so pridevnike, kot so najboljši, najlepši, najhitrejši. In vsaj petkrat naredili neposredno primerjavo z Applom.

Galaxy s6 in s6 edge sta na pogled povsem drugačna kot s5. Sama oblika sicer ni zelo drugačna, morda še najbolj spominja na podobno zaokroženi s4, toda materiali in podrobnosti so nekaj povsem novega za Samsung. Ogrodje je kovinsko, menda je material celo za polovico vzdržljivejši kot pri konkurenčnih telefonih. Zadnja stran je steklena, kot nekoč pri iphonu (4 in 4s) ter nekaterih novejših Sonyjevih xperijah z. Različica edge ima zaslon upognjen čez stranska robova, podobno kot note 4 edge, ki pa ima tako lastnost samo na desni strani. Vendar je tu ukrivljenost predvsem estetska, Samsung z njo niti ni iskal večje uporabne vrednosti. Zaslon je namreč celota, ni razdeljen na glavni del in stranski rob, le pet najbolj pogostih kontaktov je mogoče prikazati na tem robu. Je pa zaradi njega edge lepši kot običajni s6, ga je prijetneje držati v rokah in tudi deluje še tanjši, kot v resnici je.

Telefona poganja Samsungov lasten procesor, izdelan v 14 nm tehnologiji, kar menda omogoča 20 odstotkov večje zmogljivosti in 30 odstotkov manjšo porabo baterije kot pri procesorjih, izdelanih z 20 nm proizvodnim procesom. J. K. Shin, prvi mož Samsungovega oddelka za mobilne telefone, se je pohvalil tudi z zaslonom, ki je trenutno najbolj oster v mobilnih napravah. Na kvadratni palec ima namreč 577 točk, saj je razločljivost 1440 x 2560 točk na le 5,1 palcu diagonale (ta je enaka kot pri predhodniku). Baterija je večja, po besedah korejskih mož najhitreje napolnljiva med vsemi v telefonih in jo je mogoče brezžično polniti z obema obstoječima standardoma.

Fotoaparat ima 16 milijonov točk, zaslonko f1,9 in optični umirjevalnik slike. Na predstavitvi je Samsung v neposredni primerjavi poskušal pokazati, koliko je v slabi svetlobi tako za fotografiranje kot snemanje videa boljši od iphona 6 plus. Sprednji fotoaparat ima pet milijonov točk in prav tako zaslonko f1,9.

Novost je še Samsung  pay, sistem za brezstično plačevanje. Kot pravi J. K. Shin, bo za razliko od Applovega sistema bolj univerzalno uporaben, saj ne potrebuje tehnologije nfc, med partnerji pa sta oba velika izdajatelja kreditnih kartic, Mastercard in Visa. Od poletja naprej bo na voljo v Južni Koreji in ZDA. S6 ima znova čitalec prstnih odtisov, tokrat le v tipki po zaslonom in konec je vlečenja prsta čeznjo. Zdaj ga je treba le položiti na tipko, kot pri iphonu, in telefon se odklene. Po prvih vtisih sistem deluje podobno dobro kot Applov. Za oba telefona je Samsung izdelal tudi novo različico čelade za navidezno resničnost gear vr.

Uporabniški vmesnik in programska oprema nasploh sta prečiščena. Nekaterih funkcionalnosti sploh ni več, vse skupaj pa naj bi bilo enostavneje za uporabo in bolj pregledno.

Samsung galaxy s6 in s6 edge bo na voljo v različicah z 32, 64 in 128 GB prostora za podatke in več barvah. Zamenljive baterije in reže za pomnilniško kartico tokrat ni. V dvajsetih državah se bo prodaja začela 10. aprila, v Sloveniji pa po naših informacijah teden ali dva kasneje. Osnovna cena za različico z 32 GB naj bi bila okrog 700 evrov (v prosti prodaji) oz. malo pod 600 evri z dvoletno vezavo pri operaterjih. S6 edge naj bi bil približno 150 evrov dražji od neukrivljenega.