»Nihče nas ne more zaščititi pred nami samimi«

Lenart J. Kučić o razkritjih Wikileaksa in zavedanju, da pametni televizor že dolgo ni več le televizor.

Objavljeno
08. marec 2017 13.12
A. S. H., V. V.
A. S. H., V. V.

Wikileaks je v torek objavil obsežen sveženj dokumentov, ki razkrivajo, da ameriška obveščevalna služba CIA uporablja mobilne telefone in celo pametne televizorje za vohunjenje za njihovimi uporabniki. O razsežnostih in pomenu razkritja smo povprašali Delovega strokovnjaka za komunikacijsko varnost Lenarta J. Kučića.

Naprave, ki so že davno postale del našega vsakdana in jim marsikdo zaupa svoje osebne podrobnosti, so obenem postale orodje vohunov, kar se Kučiču niti ne zdi presenetljivo. »Vohuni se ukvarjajo z opazovanjem tarč. V njihovem obsegu del je, da pridejo do informacij,« pove Kučić. Na kakšen način so do informacij pri zadnjem primeru prišli, sicer ni jasno, pravi sogovornik, je pa res, da »razbijati šifre je še vedno veliko težje kot prestreči informacijo v teku. Obstajajo veliko lažji načini, kako priti do podatkov, še preden so zaščiteni.«

Na vprašanje, kako se zaščititi, na kaj biti pozorni pri uporabi novih tehnologij, novinar ponudi nekaj odgovorov, pove pa tudi, da »ni vse v moči posameznika. Dobro je, da smo pazljivi in da opozarjamo, da nam ni vseeno, ni pa to stvar samo individualne odgovornosti, pač pa je tudi odvisno od naših zahtev do političnih predstavnikov in političnih odločitev, kakšna pooblastila imajo obveščevalci.«