Pickbox je nova storitev za ljubitelje televizijskih serij

Hrvaška storitev deluje v šestih državah in za pet evrov na mesec ponuja neomejeno gledanje vsebin na dveh napravah.

Objavljeno
08. avgust 2014 13.01
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Pogosto tarnamo, da marsikatera storitev za slovenske uporabnike ni na voljo. Tisti, ki pogrešajo netflix ali amazon prime, bodo morda vsaj delno uteho našli v novi hrvaški storitvi pickbox, ki pa se z globalnimi velikani po naših prvih izkušnjah vseeno še ne more primerjati. Ima pa potencial, če jo bodo razvijali v pravo smer.

Popolne suše pri storitvah pretočnega videa v Sloveniji resnici na ljubo ni. Že res, da svojih ne ponujata Netflix in Amazon, toda tu so nekateri drugi ponudniki. Pro plus je dokaj uspešen s storitvijo voyo, po naših informacijah ima precej naročnikov tudi HBO, ki poleg televizijskih programov ponuja še storitev hbo go, ki omogoča gledanje vsebin na računalniku in mobilnih napravah.

Poleg tega video na zahtevo s kar obsežnimi knjižnicami filmov in drugih vsebin prodajajo še kabelski in IP-TV operaterji (Amis, T-2, Telekom Slovenije, Telemach). Vendar se je le na voyo mogoče naročiti neodvisno od drugih storitev, torej spada med t. i. dodatne storitve (angl. over the top, ott), vse ostale pa so vezane na naročnino na televizijske programe. Brez nje tudi pretočne storitve oz. videa na zahtevo ni mogoče naročiti. Samo voyo in zdaj pickbox tako ponujata alternativo običajni televiziji.

Nove serije in filmske klasike

Pickbox ponuja serije (nadaljevanke in nanizanke), filme in dokumentarce. Vendar je, kot v intervjuju priznava vodja digitalne strategije Ivan Ljubičić, poudarek na serijah. To smo zlahka sami opazili med brskanjem skozi vsebine pickboxa. Filmi so večinoma starejšega datuma, klasike iz 60. in 70. let in nekateri znani naslovi iz devetdesetih, novejših naslovov je le peščica.

Pogled na razdelek serije je obetavnejši. Tu so nekatere novejše uspešnice (Črni seznam, Breaking bad, Sherlock ...), serije, ki jih v Sloveniji še nismo mogli gledati (Vikingi, Sirote ...), in kultni naslovi, kot sta Seinfeld in Černi gad. Pickbox je zagotovo storitev za ljubitelje serij, ne bo pa od prenašanja najnovejših naslovov s pomočjo torrentov odvrnil nobenega ljubitelja filmov.

Mesečna naročnina na storitev stane 4,98 evra, polletna 24,9, letna pa 49,8 evra. Uporabnik mora plačati vnaprej za želeno obdobje, naročnina se potem ne podaljša samodejno, ampak jo obnovi, če želi. Ali storitev uporabnika opozori pred iztekom naročnine, nismo mogli preveriti, se nam pa ne zdi najboljša odločitev upravljavcev, da ne ponudijo vsaj enotedenskega brezplačnega zastonjskega ogleda. Voyo denimo ponuja dva tedna preizkusa storitve, ameriške storitve pa večinoma en mesec.

Pri pickboxu ne samo, da ni brezplačnega preizkusa, celo v same izbirnike storitve ni mogoče brez prijave in namestitve vtičnika viewright (verimatrix) za brskalnik v sistemu windows, ki ga uporabljata tudi mobilni televiziji d3go (Telemach) in tv2go (T-2). Prve prijave drugod kot na osebnem računalniku ni mogoče izvesti. Poleg računalnika - tega ni možno odstraniti in ga zamenjati z drugo napravo kar en mesec - lahko uporabnik vsebino gleda še na eni napravi. Ali na androidnem telefonu oziroma tablici ali kateri od jabolčnih naprav (iphone, ipad).

Samo sprehajanje med vsebinami je dokaj preprosto, toda prikaz bi bil lahko preglednejši. Pa tudi hitrost nalaganja ni najbolj zgledna. Kvaliteta slike nas prav tako ni navdušila. Nekatere vsebine menda so v HD, vendar ne vemo, katere. Pri večini kljub hitri internetni povezavi slika ni bila nič posebnega, vendar še sprejemljiva za ogled na ekranu prenosnika, na tablici ali telefonu.

Sliko je mogoče raztegniti čez celoten zaslon, toda brez prilagajanja. In na splošno je celotna storitev izvedena v maniri windows 8 - skoraj brez vsakršnih nastavitev. Niti glede kakovosti ali velikosti slike niti glede prikaza podnapisov ni mogoče spreminjati ničesar. Le jezik vmesnika in podnapisov je mogoče zamenjati. Seveda je storitev na voljo v slovenščini, s slovenskimi podnapisi.

Nujne so izboljšave

Pri tem pomaga, da je s pickboxom tesno povezana agencija za podnaslavljanje filmov in serij Mediatranslations. Obe podjetji sta namreč v lasti Sanje Božić Ljubičić, ki je še lastnica agencije Mediavision in organizira vsakoletno konferenco New Europe market. Storitev so Ljubičićeva in sodelavci snovali že dlje časa, resno pa njen zagon pripravljali nekaj dlje kot leto dni. Deluje približno tri mesece v šestih državah - Sloveniji, Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni gori, Makedoniji in na Hrvaškem. V teh državah je mogoče vsebino tudi gledati, drugod ne.

Po našem mnenju imata trenutno tako voyo kot hbo go pestrejšo ponudbo vsebin, čeprav pickbox ponuja nekaj kvalitetnih serij. Poleg tega bi morali snovalci nekoliko dodelati uporabniški vmesnik in omogočiti, da si potencialni naročnik v brskalniku, brez nameščanja česarkoli in prijave, vsaj ogleda, katere vsebine so na voljo. Za zdaj storitev komajda upraviči pet evrov mesečne naročnine, a ji potenciala ne manjka. Predvsem pa je dobrodošla osvežitev tovrstne ponudbe v Sloveniji.