Prekrškar dolguje državi več kot 56.000 evrov

Prekrški: namesto polovičke tretjinka, nadomestni zapor ni nadomestilo za uklonilni zapor, ki ga je odpravilo ustavno sodišče.

Objavljeno
04. november 2015 21.54
LJUBLJANA, 02.11. 2010, kontrola prometa. Foto: ALES CERNIVEC/Delo
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Ljubljana – Vlada bo do konca meseca imela na mizi predlog novele zakona o prekrških, ki ga pripravljajo na pravosodnem ministrstvu. Prinaša nekaj pomembnih novosti, ki so, kot trdijo njegovi avtorji, namenjene bolj pravičnemu obravnavanju prekrškov.

To med drugim pomeni, da bodo polovičke nadomestile tretjinke, kar pomeni možnost plačila tretjine izrečene globe v osmih dneh od vročitve odločbe o prekršku namesto dosedanje polovice, uklonilnega zapora zaradi odločitve ustavnega sodišča ni več, vztrajnim neplačnikom glob, ki jih ni mogoče izterjati niti prisilno, bo lahko sodišče izreklo nadomestni zapor. V postopku za odreditev nadomestnega zapora pa bo imel storilec možnost, da neplačano globo namesto z zaporom »odplača« z delom v splošno korist. S tem koncept prenovljenega zakona, kot so ga na pravosodnem ministrstvu zagovarjali že pred meseci, v javni obravnavi pa je bil do sredine preteklega meseca, ostaja isti, nam je povedal državni sekretar Darko Stare. Ali bo vanj bistveno posegel državni zbor, ko bo predloženi zakon v parlamentarnem postopku, pa ni mogoče napovedati.

Polovičk ne bo več

Pravosodno ministrstvo pričakuje, da se bo odstotek takojšnjih plačil (po novem tretjink) še povečal, čeprav se bo najverjetneje na koncu pokazalo, da bodo država in občine od tega imele malo manj finančnih koristi. Bo pa to pomenilo manj dela za sodišča in finančno upravo. In če so bile že polovičke dobro sprejete, ni razloga, da ne bi bile še toliko bolj tretjinke, ne glede na izpad prihodkov.

Rekorderji med prekrškarji

Nadomestni zapor ni alternativa uklonilnemu zaporu, ki je bil namenjen temu, da bi storilca prekrška prisilili k plačilu dolga, saj je prekrškar ne glede na to, če je prestal ukonilni zapor, bil še vedno dolžnik države. Nadomestni zapor pa je oblika izvršitve kazni (globe), ki jo bo mogoče uporabiti, ko dveh ali več neplačanih glob ne bo mogoče izterjati niti prisilno. S tem, ko storilec prestane nadomestni zapor, pa mu obveznost plačila globe ugasne.

Pravosodno ministrstvo upravičenost predlaganega novega načina izvršitve neplačane pravnomočno izrečene globe utemeljuje na podlagi podatkov policije kot največjega prekrškovnega organa v državi. Od leta 2005 do 2014 je bilo neplačanih glob za več kot 158.000 prekrškov, največ, 15.115 kršitev zaradi vožnje brez vozniškega izpita. Rekorder med kršitelji ima v zadnjih desetih letih neplačanih glob za 757 prekrškov v višini več kot 56.000 evrov. Sledi mu nekdo, ki ima na vesti 578 prekrškov (35.000 evrov), na tretjem mestu je kršitelj, ki ima neplačane globe za 538 kršitev v višini več kot 30.000 evrov. Iz teh številk je razvidno, da obstaja preveč primerov, kjer izrečene globe kot najtežje sankcije za prekrške ne dosežejo svojega učinka, pojasnjujejo na ministrstvu.

Dan zapora = 84 evrov

Dan nadomestnega zapora je »težak« 84 evrov neplačane denarne kazni, pri čemer ta zapor ne sme trajati več kot tri mesece. Z nadomestnim zaporom bo tako mogoče nadomestiti največ 7560 evrov neplačanih oziroma neizterjanih glob. Odreditev nadomestnega zapora je v izključni pristojnosti okrajnega sodišča, postopek pa se začne na pobudo finančne uprave kot organa, ki je pristojen za prisilno izterjavo glob, ko ugotovi, da mehanizmi upravne izvršbe v primeru dveh ali več glob, izrečenih istemu storilcu, niso uspešni.

V splošno korist

Preden bo postal sklep o nadomestnem zaporu izvršljiv, bo imel prekrškar možnost predlagati, da bi namesto odhoda v zapor opravil delo v splošno korist. Če storilec dela v splošno korist ne opravlja resno, ga čaka zapor, pri čemer se ustrezno upoštevajo morebitni odplačani zneski oziroma opravljene ure dela.

Zakon naj bi začel veljati predvidoma marca prihodnje leto.