Windows 10: Od drznosti nazaj k preizkušenim formulam

Pri novi različici oken je največ sprememb v uporabniškem vmesniku, vse skupaj pa je korak naprej in tudi nazaj.

Objavljeno
15. december 2014 10.18
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Microsoft nujno potrebuje novo uspešnico. Najbolj očiten in primeren kandidat so nova okna, ki prihajajo prihodnje leto. Toda sodeč po prvem mesecu uporabe preizkusne različice windows 10 bodo kvečjemu pomirila razburjenje, ki jo je povzročila osmica, ne bodo pa pritegnila novih navdušencev. V osnovi so namreč še vedno enaka (dobra) stara okna.

Počasi se uresničujejo napovedi, da bodo windows 7 novi xp-ji. Mnogi uporabniki se namreč oklepajo sedmice ali celo z različice xp prehajajo nanjo, namesto na novejšo osmico (oz. 8.1). Microsoft si tega nikakor ne želi, zato v snovanju naslednje različice, kot poudarja, poskuša čim bolj upoštevati pripombe in želje uporabnikov. Da bi poudaril pomen in prelomnost te izdaje, pa je preskočil številko, saj bodo osmico nasledili windows 10. Namestili smo si prvo preizkusno različico, namenjeno zlasti razvijalcem programske opreme, in jo uporabljamo za vsakdanja opravila.

Stran od osmice

Razlika med osmico in desetico na računalniku z običajnim monitorjem, brez podpore dotiku, je kar opazna. Microsoft je opustil filozofijo, da so v ospredju »moderne«, ploščične aplikacije, klasično namizje pa je potisnjeno v ozadje. Pri windows 10 je znova eno samo namizje, začetnega zaslona s ploščicami ni več. Slednje so zdaj v meniju start, ki se je vrnil, skupaj s seznamom vseh nameščenih programov. Tako je mogoče skoraj povsem ignorirati ploščice, lahko pa si jih uporabnik razpostavi v omenjeni meni, kar je videti dokaj simpatično in je tudi uporabno. Ne samo zaradi hitrega dostopa do najbolj uporabljanih programov, ampak tudi zato, ker ploščice prikazujejo nekatere podatke o tem, kaj je novega.

Moderne aplikacije pa zdaj prav tako živijo na namizju. V osnovi se sicer še vedno odprejo čez celoten zaslon, toda mogoče jih je poljubno zmanjševati, kot klasične okenske programe. Le njihov videz je drugačen, poenostavljen, ni pa povsem jasno, kaj pravzaprav želi Microsoft z njimi doseči. Večina res uporabnih programov – pisarniških, za urejanje fotografij in videov, brskalnikov ... – je še vedno v klasični obliki in tako bo verjetno ostalo še dolgo.

Tudi pri nekaterih drugih moderne aplikacije ne dosegajo tega, kar ponujajo denimo spletne različice ali stari programi. Twitter in facebook sta očitna primera, prav tako glasbeni in video predvajalniki, prikazovalniki fotografij in še marsikaj. Razumemo, da snovalci poskušajo prilagoditi aplikacije za uporabo na zaslonih na dotik (mobilnih napravah), toda vse skupaj je nekako zastalo in z novo osredotočenostjo na namizje bo pri razvijalcih aplikacij še manj motiva, da bi v tej obliki ponudili kaj novega, zanimivega, bolj privlačnega in morda celo uporabnejšega.

Malo novega pod površjem

Večina opaznih novosti v desetici je povezanih z uporabniškim vmesnikom. Med drugim je v opravilni vrstici zdaj tipka, ki prikaže vse odprte programe, na desni pa je obvestilno okence (»action center«) v slogu pametnih telefonov. Zaradi vsega naštetega desetico raje uporabljamo kot osmico, saj je delo bolj tekoče, brez nepotrebnega konstantnega skakanja iz enega sveta (namizja) v drugega. Toda po drugi strani je izginila drznost koncepta, windows 10 so samo drugim časom prilagojena okna, kot jih poznamo že dolgo.

V sistemu je še nekaj drugih novosti. Zdaj je veliko več nastavitev zunaj tradicionalne nadzorne plošče. Mogoče je imeti postavljenih več namizij in enostavno preklapljati med njimi. Na vseh napravah, tako računalnikih kot telefonih in tablicah ter igralni konzoli xbox, naj bi bila uporabniška izkušnja enaka, česar pa še ne moremo potrditi, saj Microsoft novih oken za mobilne naprave še ni predstavil.

Na osebnih računalnikih pa je desetica korak naprej v uporabnosti, ampak majhen. In korak nazaj v smelosti in brezkompromisnosti. Windows 10 bodo po videnem do zdaj več kot zadovoljili zdajšnje uporabnike tega sistema in računalniške tradicionaliste, težko pa si predstavljamo, da bi množice pritegnili nazaj k računalnikom, ki jih vse bolj zapuščajo zaradi pametnih telefonov.