Withings home: Enostavna domača varnost

V internet povezana kamera je lahko uporaben varnostni pripomoček, lahko pa nič dosti več od igrače.

Objavljeno
07. avgust 2015 19.56
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Namestitev varnostne, v domače omrežje ali celo v internet povezane kamere ni zahtevna, a vseeno ne gre brez nekaj znanja in ustrezne omrežne opreme. Pri kamerah, kot je withings home, pa niti tega ne potrebujete. Če vas ne moti, da se slika iz vašega stanovanja pretaka na strežnike ponudnika nekje v tujini.

Kamera francoskega podjetja, ki se poskuša uveljaviti na področju »medicinskih« in »varnostnih« povezanih naprav, je preprosta za namestitev in uporabo, saj vse poteka prek mobilnika in oblaka. Uporabniku ni treba ničesar nastavljati v usmerjevalniku, urejati oddaljenega dostopa do domačega omrežja in mu skrbeti, od kod bo lahko pokukal domov in od kod ne.

Princip kamere withings home je nekako takle. Uporabnik jo postavi v prostor, ki bi ga rad imel pod nadzorom, ko ga ni doma. Nato jo poveže v domače omrežje, ali s kablom ali brezžično, in začne v aplikaciji na pametnem telefonu (androidnem ali iphonu, podpira pa tudi Applovo uro) spremljati, kaj se dogaja. Vmes je treba v aplikaciji dodati kamero. Morda je sistem v prvem poskusu ne zazna v omrežju, vendar večjih težav s povezovanjem nismo imeli.

Pokukaj domov

Potem je mogoče spremljati živo sliko s kamere, ki ima precej širok kot in zajema s tipalom s petimi milijoni točk. Slika je odvisna od hitrosti internetne povezave, lahko je dokaj čista, a še vedno daleč od kakovosti kakšne visoke razločljivosti. Kamera ima na vrhu zvočnik in mikrofon in tako se lahko nanjo s telefona tudi oglasimo in govorimo s tistimi, ki so takrat v prostoru. Vse to poteka prek oblaka, zato je treba odpreti uporabniški račun. Na njem se tudi shranjuje slika s kamere za zadnjih 24 ur – plačljiva nadgradnja omogoča ogled za 30 dni nazaj – in tako si lahko uporabnik na hitro ogleda, kaj se je dogajalo v njegovi odsotnosti.

Med spremljanjem žive slike je poleg tega mogoče zajeti fotografijo s kamere, prav tako lahko ta pošilja obvestila na uporabnikov telefon, če zazna kakšno gibanje. To išče tudi ponoči, saj ima infrardečo svetečo diodo, ki omogoča ogled v temi, kot bi gledali iz kakšnega vojaškega vozila z ustrezno opremo, seveda v precej slabši kakovosti.

Povrhu ima kamera vgrajeno tipalo za merjenje vsebnosti delcev v zraku. Iz tega naj bi bilo mogoče razbrati, kako čist zrak dihate, in zaznati kakšen dim ali kaj podobnega. Tudi občutno prekoračitev običajnih vrednosti aplikacija lahko sporoči uporabniku. In mogoče si je ogledati statistiko za nazaj. Za nameček naj bi se vse skupaj dalo spremljati na spletni strani, ne samo v aplikaciji na pametnem telefonu, vendar ta stran (home.withings.com) obiskovalca napoti k prenosu aplikacije.

Kamera withings home je zanimiva naprava za 200 evrov. Paranoičnim omogoča spremljanje dogajanja doma, lahko je naprava za video pogovore, tistim, ki so zaskrbljeni nad kakovostjo zraka, ki ga vdihavajo, ponuja nekaj podatkov o tem. Hkrati pa imajo vse te informacije tudi v podjetju Withings, karkoli že počnejo z njimi. Vsaj delu zasebnosti se uporabnik te kamere zagotovo odpove. Podobnih napravic je na trgu vse več, Withingsova deluje dobro in ni predraga, vprašanje pa je, ali je resnično kaj dosti več kot igrača in zanimiv prikaz interneta stvari v vsakdanjem življenju.