60 let zdravstvenih študijev v Sloveniji

Na zdravstveni fakulteti v Ljubljani se pripravljajo na nov izziv - doktorski študij.

Objavljeno
05. december 2014 08.31
bsa/onkološki
Jasna Kontler Salamon, Znanost
Jasna Kontler Salamon, Znanost
V okviru tedna Univerze v Ljubljani (UL) so se na Zdravstveni fakulteti (ZF) sinoči s slovesnostjo spomnili svojih začetkov v letu 1954, ki so hkrati tudi uradni začetek slovenskih zdravstvenih študijev. Takrat so bile namreč ustanovljene tri višje šole - za višje medicinske sestre, višje fizioterapevte in višje rentgenske pomočnike. Osem let kasneje so se te samostojne šole združile v Višjo šolo za zdravstvene delavce, leta 1967 pa se je ta preselila na sedanjo lokacijo na Poljanski cesti.

Naslednji pomemben mejnik v razvoju šole je bilo leto 1975, ko je ZF postala članica UL. Z leti je pridobila tudi vse več programov, nazadnje, v letu 1996, program babištva. Že leto prej se višja šola preoblikovala v visoko šolo za zdravstvo. Marca 2009 pa je postala zdravstvena fakulteta.

Kot je dejala včerajšnja slavnostna govornica prof. dr. Majda Pahor, fakultetno obdobje sovpada s krizo, v kateri »že pet let jadramo v viharju in se sprašujemo, ali je to rušenje socialne države.« Vseeno pa fakulteti - po besedah dekanje dr. Marije Zaletel - ne manjka razvojnih načrtov. Predvsem želijo ostati vodilna slovenska izobraževalna institucija za izobraževanje zdravstvenih strokovnjakov in biti bolj prepoznavni v Evropi. Že nekaj časa se pripralvjajo tudi na doktorski študij. Dekanja pa nam še ni mogla odgovoriti na vprašanje, če se bodo tega lotili sami ali v sodelovanju s katero od drugih fakultet.

Dejstvo je, da se je v Sloveniji v zadnjem desetletju zelo povečalo število ustanov, ki izvajajo zdravstvene študije. Ocene o tem, koliko ta konkurenca prispeva k kvaliteti diplomantov in k njihovim možnostim zaposlitve, se močno razlikujejo. Vsekakor pa ljubljanska zdravstvena fakulteta še naprej ohranja posebno mesto. Najprej zato, ker se je z njo v Sloveniji začelo terciarno izobraževanje zdravstvenih delavcev in tudi zato, ker še vedno izobražuje večino teh kadrov, nekatere zdravstvene profile kot edina slovenska institucija.