Dolgotranja hormonska kontracepcija in redki tumorji na možganih

Študija ugotavlja dvakrat večjo možnost za nastanek redkih tumorjev (gliomov) na možganih ob dolgotrajni hormonski kontracepciji.

Objavljeno
23. januar 2015 14.35
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si

Raziskava, ki jo je objavila strokovna revija British Journal of Clinical Pharmacology, je te dni razburkala javnost. V njej so namreč ugotovili, da dolgotrajna hormonska kotracepcija za dvakrat povečuje možnost redkih tumorjev oziroma gliomov na možganih.

V raziskavi, ki jo je vodil dr. David Gaist iz Univerzitetne bolnišnice Odense, navaja, da so pregledali podatke o ženskah, starih od 15 do 49 let na Danskem, ki so jemale hormonsko kontracepcijo in so bile diagnosticirane s prvim tumorjem na možganih v letih od 2000 do 2009.

Čeprav so našli povezavo med gliomom in hormonsko kontracepcijo, dr. Gaist meni, da je treba rezultate razumeti v kontekstu, piše Science Daily. Vendar omenjena raziskava ni prva, ki opozarja na možne stranske učinke dolgotrajne hormonske kontracepcije. Med drugim tudi spremembe v doživljanju spolnosti.

Znanstveni članek je sprožil tudi odziv v Guardianu, ki trdi, da je opisano tveganje zelo majhno ter da je bil znanstveni članek senzacionalistično povzet. Objava v časniku kot komentar na znanstveni članek pa je sprožila nelagodje med bralci na socialnih omrežjih. Financiranje raziskave je bilo namreč neodvisno, torej iz fundacije, ne neposredno iz farmacije. Predvsem so se oglasile ženske uporabnice hormonske kontracepcije, ki poročajo, da ginekologi premalokrat upoštevajo njihove spremljajoče zdravstvene težave, ki se pojavijo ob zgodnji ali dolgotrajni uporabi hormonske kontracepcije.