Izraelci med prvimi v inovativnem raziskovanju

V Izraelu je 8337 znanstvenikov na milijon prebivalcev, v ZDA 3984, v Južni Koreji 6533 in na Japonskem 5195.

Objavljeno
04. oktober 2017 18.52
Andreja Žibret
Andreja Žibret

Pri inovativnem raziskovanju in prenosu inovacij v prakso so Izraelci na vseh področjih znanosti in tehnologije v prvi vrsti, je zapisano na uvodnem panoju v razstavo Izrael – zibelka inovacij, ki bo še do ponedeljka na ogled v atriju ZRC SAZU na Novem trgu 2 v Ljubljani.

Na panojih si je mogoče ogledati zapise in prikaze dosežkov izraelskih znanstvenikov v kmetijstvu, medicini, računalniških vedah, na področju namakalnih sistemov in drugih. Tako so na primer razvili paradižnik z daljšim rokom trajanja in so gensko tako preoblikovali imunske celice, da napadejo rakave celice. Izumili so USB-ključek pa tudi izboljšan vsadek za zdravljenje kolenskih poškodb. Iznašli so sisteme za varčevanje vode in prispevali k razvoju zdravil za zdravljenje bolezni, kot so parkinsonova in alzheimerjeva bolezen ter multipla skleroza.

Malo podobnosti, veliko razlik

Prof. dr. Dušan Lesjak, nekdanji predsednik univerze Emuni, je na odprtju razstave med drugim poudaril, da sta Slovenija in Izrael po velikosti podobna (približno 20.000 kvadratnih kilometrov); polovico Izraela predstavlja puščava, prav toliko Slovenije pa gozdovi, a trendi razvoja v obeh državah se precej razlikujejo.

Po indeksu človekovega razvoja (HDI), ki primerja države glede na življenjsko dobo prebivalcev, stopnjo izobrazbe in življenjsko raven, je bil Izrael pred dvema letoma na 19. mestu (0,899), Slovenija pa na 25. mestu (0,890). Izrael z 8,5 milijona prebivalcev je imel lani skoraj dvakrat višji bruto domači proizvod na prebivalca kot Slovenija z 2,1 milijona prebivalca. Stopnja gospodarske rasti v Izraelu narašča in je bila lani za približno dve petini višja kot pri nas, javni dolg se pri njih zmanjšuje, pri nas narašča.

Devet Nobelovih nagrajencev

V Izraelu imajo devet Nobelovih nagrajencev, največ s področja kemije, sledita ekonomija in nagrada za mir ter ena za literaturo. Izrael je ena od sedmih držav s svojimi sateliti, v vesolju jih je kar 19, izraelska vesoljska agencija pa je izstrelila tudi svojo lansirno napravo Shavit. Februarja letos so izstrelili še dva nanosatelita, eden od njiju je laboratorij za medicinske raziskave. Še posebej so napredni pri tehnoloških rešitvah uporabe vode, kar 80 odstotkov je ponovno uporabijo (v Španiji 18 odstotkov in v ZDA pet odstotkov) in reciklirajo kar 75 odstotkov kanalizacijskih odplak, kar je najvišji odstotek na svetu; od tod uporabijo več kot polovico potrebne vode za kmetijstvo. Vodo pridobivajo tudi z razsoljevanjem (desalinizacijo).

Mobilni telefon so razvili znanstveniki v največjem razvojnem centru v Izraelu, ki ga ima tu Motorola. Microsoft blizu Tel Aviva gradi novi raziskovalni center s tisoč zaposlenimi znanstveniki; sicer pa so v izraelski izpostavi Microsofta razvili večino operacijskih sistemov za Windows NT in XP. Izraelski znanstveniki so razvili tudi prvi računalniški diagnostični sistem brez sevanja za odkrivanje raka na dojki.

V prednosti po izobrazbi in številu znanstvenikov

Ob tem je dr. Lesjak še poudaril, da je Izrael drugi na svetu po številu študentov, ki nadaljujejo šolanje na univerzi, in kar 24 odstotkov delovne sile ima univerzitetno stopnjo izobrazbe, kar ga uvršča na tretje mesto v razvitem svetu, za ZDA in Nizozemsko. Ima največje število raziskovalcev in inženirjev, kar 140 na 10.000 zaposlenih (v ZDA jih je 85 in na Japonskem 83) in 8337 polno zaposlenih znanstvenikov na milijon prebivalcev (v ZDA 3984, v Južni Koreji 6533 in na Japonskem 5195).

Vinske mušice in palme

Doc. dr. Gregor Belušič z Biotehniške fakultete Ljubljana je povedal, da je z izraelskimi znanstveniki začel sodelovati prek nemškega laboratorija (Uni Karlsruhe, Hohenheim/Stuttgart), ki se ukvarja z raziskavami celične signalizacije na modelu zaznave svetlobe v očeh vinske mušice. Leta 2002 je na posvetu v Schwarzwaldu spoznal Barucha Minkeja s Hebrejske univerze v Jeruzalemu, ki je eden od odkriteljev kanalčka TRP, to je senzorični ionski kanal, ki številnim čutilnim celicam, tudi v našem telesu, daje sposobnost odziva na dražljaje v obliki ionskega toka oziroma spremembe napetosti čez membrano. Kanali TRP pri človeku sodelujejo pri sprožitvi zaznavanja bolečine, temperature in okusa.

Skupaj z Izraelci delajo (elektro)fiziološko karakterizacijo mutacij v očeh vinske mušice, ki jih proizvaja partnerski laboratorij v Nemčiji; napisali so skupni strokovni članek, ki obravnava vlogo posameznih delov kanalčka TRP pri procesu odziva na svetlobo (http://www.jbc.org/content/286/39/34234.long).

Z Izraelci se je srečal še v okviru projekta za zaščito palm (gre za 7. okvirni program EU, od leta 2012 do 2014), pri katerem so eni od pomembnejših partnerjev kolegi iz izraelskega Volcani centra. Skupaj raziskujejo biologijo palmovih škodljivcev, hrošča palmovega rilčkarja in vešče palmovega vrtača. Letos je o tem izšla tudi znanstvena monografija pri založbi Wiley, ki jo je uredila Victoria Soroker iz Volcani centra, v kateri dr. Belušič sodeluje z dvema poglavjema (http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-1119057450.html).

Razvoj zdravila za multiplo sklerozo

Brigita Tetičkovič, direktorica podjetja Pliva – Teva Ljubljana, je predstavila inovacijo s področja zdravstva oziroma farmacije pri zdravljenju multiple skleroze. Pliva Ljubljana je od leta 2008 del izraelske družbe Teva, ki ima več kot stoletno tradicijo, in je vodilni proizvajalec generičnih zdravil ter ena od desetih največjih farmacevtskih družb na svetu.

V 70. letih prejšnjega stoletja so znanstveniki v Izraelu ob podpori družbe Teva odkrili molekulo glatimer acetat, to je polipeptid, ki spodbuja imunsko odzivnost. Z nadaljnjimi raziskavami so dokazali učinkovitost pri zdravljenju multiple skleroze in v 90. letih je zdravilo copaxone prispelo na svetovne trge.

Na razstavi sta predstavljena dva znanstvenika, Michael Sela in Ruth Arnon, ki sta udeležena pri odkritju zdravila copaxone za zdravljenje multiple skleroze. Kot je povedala Tetičkovičeva, je to kronična avtoimuna bolezen, kjer lastno telo napada celice mielina v možganih in hrbtenjači.

Pri tem govorimo o zagonih bolezni − izbruhu bolezni, kjer se pojavijo različni simptomi, od motenj v gibanju, koncentraciji, zamegljen vid in podobno. Vsakega posameznika bolezen prizadene drugače. Najpomembnejši cilj posameznega bolnika pa je, da ostane aktiven in produktiven v življenju z multiplo sklerozo. Največkrat se bolezen pojavi pri ženskah, starih od 20 do 40 let, in ocenjujejo, da je v Sloveniji okoli 3000 bolnikov. Copaxone pomaga bistveno zmanjšati pojavnost zagonov, ob dobrem, varnostnem profilu in prenosljivosti, je povedala direktorica.

Usmerjeni tudi v bolezni dihal, migreno in bolečino

Da je zdravilo varno, priča tudi podatek, da v 15 letih ni bilo novih varnostnih opozoril in da ga lahko prejemajo tudi nosečnice. S takšnimi lastnostmi je eno izmed najbolj predpisanih zdravil za zdravljenje multiple skleroze, je povedala Tetičkovičeva in še dejala, da se Teva poleg zdravljenja mutliple skleroze usmerja tudi v raziskave in razvoj na štirih terapevtskih področjih: bolezni dihal, migrene in glavobole, nevrodegenerativnih bolezni in bolečine.