Let okoli sveta: Aloha!

Včasih je treba tvegati, včasih hoditi po robu, včasih se preprosto prepustiti in zaupati.

Objavljeno
08. april 2016 11.19
Petra Draškovič Pelc
Petra Draškovič Pelc

Čeprav ob besedi Havaji marsikdo pomisli na havajske plesalke, kjer se je trenutno ustavil Matevž, pa morda značilni »aloha« vendarle skriva v sebi več kot le pozdrav in prijateljsko sprejemanje, ki je poznano na havajskih otokih.

Nekje sem prebrala, da pomeni tudi poseben način reševanja katerekoli težave, uresničevanje kateregakoli cilja ali doseganje želenih stanj uma in telesa, in sicer z blagoslovom. Serge Kahili King opisuje dejanje blagoslova kot priznati ali opaziti pozitivno vrlino, lastnost ali stanje z namero, da se to, čemur se daje priznanje, poveča, traja ali uresniči.« Ali z drugimi besedami »z blagoslovom lahko spremenimo svoje življenje, dosežemo vse, kar si želimo«.

Sliši se magično, kajne? Skoraj neverjetno? A zagotovo je mogoče! Le enkrat je treba preskočiti meje svojega ega in ne iskati koristi le zase, temveč se iskreno odpreti v mislih, duhu ali besedi ter to izraziti kot občudovanje, podporo, zahvalo ali pričakovanje, razmišlja Serge Kahili King. Mogoče je najpomembnejše pri tem, da tisto, kar dajemo drugim, pomaga tudi nam samim. Saj se še spomnite osnovne zgodbe filma Daj naprej? Nekaj podobnega se je zgodilo tudi meni.

Zame je bilo to eno prelomnih »odkritij«, ko sem prvič v svetu, sama, spoznavala meni neznano kulturo ... Pot me je po končani gimnaziji vodila na kemijsko olimpijado v Bangkok in po tekmovanju me je k sebi vzela za dober teden še ena družina v Bangkoku in druga v Chaing Maiu. Ti ljudje so mi ne le odprli vrata svojih domov, odprli so mi svoje srce. Bilo mi je nerazumljivo, kako te lahko nekdo tako sprejme, vodi okrog po deželi ... In poleg vsega me še niti ne pozna. Vprašanje, ali me bo še kdaj videl. A v odgovor na to moje vprašanje dobim sledeče: »Tistemu, ki me je nekoč v Nemčiji vodil okoli, tako ne bom mogel pomagati, lahko pa nekomu drugemu.«

Leta kasneje sem vrata domače hiše med drugim odprla tudi madžarski študentki medicine, ki je študirala v Ljubljani. Ko jo je prišel obiskat fant, sta se oglasila pri nas doma, na Polskavi. Prišla sta, in preden smo sedli k mizi, sta pri vratih zapela blagoslov − bila je zahvala, priprošnja, bila je neke vrste molitev. Čeprav je bila v madžarskem jeziku, prevod ni bil potreben. Vsi smo začutili to. In še danes mi gredo mravljinci po telesu, ko pomislim na to dejanje. Tako iskreno je bilo. In to se čuti.

In kaj imajo vsi ti blagoslovi skupnega z našim projektom Green Light World Flight − z misijo merjenja črnega ogljika med poletom okoli sveta? Zagotovo vedno ne gredo stvari tako, kot si želimo ali načrtujemo ... Pa niti ni nujno, da je vse odvisno le od nas. V realnem življenju je veliko preveč spremenljivk, ki vplivajo na končni izid. Včasih je treba tvegati, včasih hoditi po robu, včasih se preprosto prepustiti in zaupati. In na takšni poti lahko le iz čistega srca izrečeš blagoslov − »da bi ti bila nebo in zemlja naklonjena in pot varna«.

Nočem polemizirati trenutnega stanja niti se dotikati birokratskih zgodb. Hočem gledati naprej, da se zgodba uspešno konča. Še velik del poti je pred Matevžem, več kot polovica. Etape so vse dolge in zahtevne. In treba je ostati ne le zbran in osredotočen na poti, ampak tudi verjeti, da se bo preostanek poti uspešno zaključil. Da se »poklopijo« vremenske situacije, tehnične zmogljivosti in moč volje. Zatorej, aloha, Matevž!

Petra Draškovič Pelc je radovedna raziskovalka in ljubiteljica narave, fotografinja, popotnica, doktorica biomedicinskih znanosti in tudi članica ekipe GLWF2016.

Ekipo GLWF smo povabili k pisanju blogov. V prihodnjem mesecu sledite zapisom Griše MočnikaPetre Draškovič Pelc, Andreja Velkavrha in Borisa Mikuža, z oddaljenih kotičkov sveta pa se javlja tudi Matevž Lenarčič. Spremljate jih lahko na njihovi spletni strani ali pa na facebook profilu.

***

 


Interaktivna grafika

Podvig Matevža Lenarčiča in ekipe GLWF2016 lahko v živo spremljate tudi na naši spletni strani v interaktivni grafiki, ki smo jo pripravili za ta namen. V njej poleg sprotne trase leta najdete vse ključne informacije o pripravah, poteku, namenu in ciljih projekta, sodelujoči ekipi pa tudi o njihovih prejšnjih podvigih.

Po vzletu Lenarčičevega letala s portoroškega letališča lahko v grafiki spremljate traso leta ter prebirate bloge članov ekipe GLWF2016, sproti pa jo bomo opremljali tudi s posnetki s poti.