Nad raka raje ponoči

Raziskovalci na Weizmannovm inštitutu v Izraelu so odkrili, da maligni tumorji hitreje rastejo ponoči.

Objavljeno
17. september 2015 16.41
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost
Znanstveniki na Weizmannovem inštitutu v Izraelu so odkrili, da maligni tumorji hitreje rastejo ponoči. Razlog je delovanje stresnega hormona, zaradi katerega smo podnevi budni, zdaj pa so ugotovili, da ta hormon obenem zadržuje širjenje raka podnevi. To nepričakovano odkritje bo verjetno vplivalo na čas, kdaj rakavim bolnikom dajati zdravila oziroma opravljati protirakave terapije, pojasnjuje vodja raziskave Mattia Lauriola.

Protirakave terapije v bolnišnicah večinoma izvajajo podnevi. Toda v budnem stanju, pojasnjuje prof. Yosef Yarden z Izraelske fondacije za raziskave raka, v katerega raziskovalni skupini deluje Mattia Lauriola, pacientovo telo že samo zadržuje širjenje raka. Zato na podlagi svojega odkritja, ki ga je nakazovalo že več nedavnih epidemioloških študij, predlagajo nov dnevni urnik zdravljenja z že obstoječimi zdravili in postopki.

Že pred tem je nekaj študij ugotavljalo, da bi bolj uravnotežen urnik jemanja zdravil med dnevom in nočjo utegnil bolje varovati pred napredovanjem raka, nekatere pa so tudi že predlagale, da naj bi kemoterapijo pri bolnikih izvajali le ponoči. Izraelski znanstveniki so zdaj ta priporočila podkrepili z eksperimentalnimi podatki.

Opravili so vrsto raziskav o delovanju steroidnih hormonov, natančneje glukokortikoida, ki potencialno zavira delovanje rastnih faktorjev oziroma zavira sposobnost širjenja v druga tkiva. Konkretno so raziskovali, kaj je v ozadju mehanizma zaviranja.

Običajno receptorji, to so molekule beljakovin na celičnem površju ali pa v celicah, sprejemajo biokemijska sporočila drugih celic in jih prenašajo v notranjost celic. Izraelski raziskovalci so se v svoji raziskavi osredotočili na receptor epidermalnega rastnega hormona (EGFR), ki pospešuje rast in migracijo celic, in na receptor, ki se veže na glukokortikoid, znan kot stresni hormon.