Z najtoplejšim septembrom proti rekordu

Letošnji september je bil, globalno gledano, najtoplejši, odkar izvajamo meritve.

Objavljeno
27. oktober 2014 16.18
Turisti na obali. Izola, 18. oktober 2014.
Silvestra Rogelj Petrič, Znanost
Silvestra Rogelj Petrič, Znanost
Letos poleti, ko v Sloveniji skoraj ni bilo treba vključiti klimatskih naprav, je marsikdo podvomil o globalnem segrevanju. A kljub laičnim občutkom o razmeroma hladnem poletju pri nas se obeta, da bo letošnje leto rekordno toplo. Tako nakazujejo v ponedeljek objavljeni svetovni podatki ameriške nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA).

Nacionalni center za podnebne podatke, ki deluje v okviru NOAA, je v analizi podatkov s celotnega planeta ugotovil, da je bil letošnji september najtoplejši, odkar izvajamo meteorološke meritve, to je vsaj v zadnjih 135 letih. Povprečna svetovna temperatura je bila 15,72 stopinje Celzija, kar je za 0,72 stopinje več od povprečja za 20. stoletje.

Toplota je bila približno enakomerno razporejena nad poloblama. Na obeh je bil sicer letošnji september, gledano le v okviru ene ali druge poloble, drugi najtoplejši, odkar obstajajo meritve. Na severni je bil ta mesec najtoplejši leta 2005, na južni pa leta 1997. Toda globalno gledano, upoštevaje temperature oceanov, je letošnji september potolkel vse dosedanje temperaturne rekorde. In v tem ni bil edini mesec letos. Razen februarja, ki se je po povprečni temperaturi v 135-letnem merjenju temperatur uvrstil na 18. mesto, so se vsi drugi letošnji meseci uvrstili med štiri najbolj tople do zdaj, maj, junij, avgust in september pa so celo presegli dosedanje rekorde v povprečni temperaturi. Letošnji september je hkrati kar 38. zaporedni september s povprečno temperaturo, ki presega povprečje 20. stoletja.

Toplotni rekordi v 31 državah

Globalno je bilo povprečje kopenske temperature letos septembra na šestem mestu po preseganju povprečja za 20. stoletje. Povprečje za minulo stoletje, ki je 12 stopinj Celzija, je letošnji september presegel za 0,89 stopinje. Večina kopnega je bila septembra toplejša od povprečja, razen osrednje Rusije, vzhodne in severne Kanade in manjšega območja v Namibiji. Rekordno toplo je bilo septembra v večini severozahodne Afrike, na obalnih območjih jugovzhodne Južne Amerike, v jugozahodni Avstraliji, delih Bližnjega vzhoda in ponekod v jugovzhodni Aziji. Kar v 31 državah so na vsaj eni od vremenskih postaj izmerili rekordno visoke temperature.

Septembrske temperature so zlasti presegale povprečje po vsej Avstraliji, posebno podnevi. Tako je bil septembrski povprečni temperaturni maksimum za 2,03 stopinje Celzija nad povprečjem obdobja med letoma 1961 in 1990, po letu 1910, odkar v Avstraliji izvajajo sistematične meritve, pa je na petem mestu. Rekordno topla je bila zahodna Avstralija, in sicer je bila kar za 2,75 stopinje toplejša od povprečja in je za 0,44 stopinje presegla prejšnji rekord iz leta 1980. Na Tasmaniji so septembra imeli drugo najvišje povprečje temperature, odkar jo merijo, v Viktoriji pa sedmo. Topleje od povprečja je bilo tudi v Evropi. Velika Britanija je imela septembra četrto najvišje temperaturno povprečje, odkar obstajajo meritve. Bilo je kar za 1,2 stopinje višje od tistega med letoma 1981 in 2010.

V Franciji so letos doživeli enega najtoplejših septembrov, odkar sistematično izvajajo meritve, torej od leta 1900. Letošnja povprečna septembrska temperatura je kar za 1,6 stopinje Celzija presegla povprečno septembrsko temperaturo med letoma 1981 in 2010. V jugozahodnem delu države, v Bretaniji in Normandiji, so bile mesečne temperature celo za dve do štiri stopinje nad povprečjem.

Na Danskem temperature v okolju merijo že vse od leta 1874, a tako visokega septembrskega temperaturnega povprečja, kot je bilo letos, niso dostikrat doživeli. September je bil kar za 1,9 stopinje toplejši od povprečja v tem mesecu med letoma 1961 in 1990, medtem ko je povprečje med letoma 2001 in 2010 presegel za 0,8 stopinje. Povprečni dnevni temperaturni maksimum je bil letos septembra na petem mestu. Povprečni dnevni temperaturni minimum pa je bil na tretjem mestu, enak kot leta 1998.

V Nemčiji so bile letos septembra temperature v povprečju za 1,4 stopinje Celzija višje kot v obdobju od leta 1981 do 2010. Toplo je bilo povsod po državi, v vseh zveznih deželah so poročali o nadpovprečnih temperaturah. Podobno je bilo v Avstriji, kjer so povprečne septembrske temperature prav tako za 1,4 stopinje presegle povprečje med letoma 1981 in 2010, v Švici pa so bile za eno stopinjo višje od povprečja v tem obdobju.

Izrazitejši rekord v oceanih

Bolj izrazito je septembrski rekord viden v oceanih. Z 0,66 stopinje Celzija nad povprečjem temperature v 20. stoletju je letošnji september presegel vse dosedanje rekorde. Odstopanje od povprečja je hkrati največje v kateremkoli mesecu, vse odkar so se leta 1880 začele sistematične meritve. Obenem je septembrsko odstopanje od povprečja tretje rekordno v tem letu; preseglo je do zdaj rekordno odstopanje v avgustu, ki je bilo 0,65 stopinje Celzija. Rekordno otoplitev so septembra izmerili tako rekoč v vseh oceanih, najbolj izrazita pa je bila v severovzhodnem in ekvatorialnem Tihem oceanu.

V Arktičnem morju je območje morskega ledu sredi septembra doseglo svoj letni minimum s petimi milijoni kvadratnih kilometrov pod ledom. To je bilo kar 1,2 milijona kvadratnih kilometrov manj, kot znaša povprečje v letih od 1981. do 2010., a vendarle 1,6 milijona kvadratnih kilometrov več, kot je znašal rekordni minimum leta 2012. Obenem se je nadaljeval trend naraščanja morskega letu na Antarktiki, kjer ga je bilo septembra za 6,6 odstotka več, kot je bilo povprečje med letoma 1981 in 2010.

Bo El Niño poskrbel za rekordno toplo leto?

Tako je bilo septembra. Kaj pa v preostalih mesecih letošnjega leta? V prvih devetih mesecih je bila povprečna svetovna temperatura 14,78 stopinje Celzija, in je za 0,68 stopinje presegla povprečje 20. stoletja. Enaka je bila povprečju iz leta 1998, ki je bilo rekordno toplo, sploh začelo se je izjemno vroče zaradi vremenskega pojava El Niño. Ko je ta minil, so se temperature proti koncu leta vendarle nekoliko znižale.

Letos tega vremenskega pojava nimamo, vendar vremenoslovci opozarjajo, da se sodeč po podatkih do konca leta morda še utegne pojaviti. »Gotovo bo vreme v preostanku leta toplejše, kot je za ta čas normalno,« na podlagi v ponedeljek objavljenih podatkov napoveduje podnebna strokovnjakinja pri NOAA Jessica Blunden. »Zelo verjetno je, da se bo leto 2014 končalo kot najtoplejše leto doslej,« je prepričana.

Že zdaj je zadnjih dvanajst mesecev, to je od oktobra 2013 do septembra 2014, najtoplejše dvanajstmesečno obdobje, odkar so se leta 1880 začele sistematične meritve. Povprečje 20. stoletja presega kar za 0,69 stopinje Celzija in s tem prekaša dosedanje rekordno odstopanje od dolgoletnega povprečja za 0,68 stopinje v obdobju od septembra 1997 do avgusta 1998, od avgusta 2009 do julija 2010 in od septembra 2013 do avgusta 2014.

Kako je (bilo) pri nas? Verjetno se nam obeta podobno. Podatke iz Slovenije in njihova odstopanja od povprečja po objavi na spletni strani agencije za okolje (Arso) povzemamo v okvirčku, tu pa naj omenimo le, da čeprav se nam je zdelo letošnje poletje dokaj hladno, primerjava z dolgoletnim povprečjem tak vtis ovrže. V 60. letih prejšnjega stoletja bi letošnjo poletje celo veljalo za nadpovprečno toplo.