Za boljše razumevanje in zdravljenje krvnega raka

Začel se je petletni evropski projekt Harmony, ki je vreden 40 milijonov evrov, namenjen pa je kar najbolj učinkovitemu in varnemu zdravljenju hematoloških rakavih bolezni.

Objavljeno
02. februar 2017 11.28
Dragica Bošnjak
Dragica Bošnjak
Po dobrem letu priprav se je z dvodnevnim strokovnim srečanjem v španskem univerzitetnem in znanstvenem središču v Salamanci pred kratkim tudi uradno začel petletni evropski projekt Harmony. Namenjen je boljšemu razumevanju in kar najbolj učinkovitemu in varnemu zdravljenju hematoloških rakavih bolezni.

Pri IMI, ki je največja javno-zasebna evropska pobuda za pospeševanje razvoja zdravil, za učinkovito in varno zdravljenje pa tudi za izboljšanje konkurenčnega položaja EU na področju farmacevtskih raziskav, so projektu v sodelovanju z evropsko zvezo farmacevtskih industrij in združenj (EFPIA) namenili 40 milijonov evrov.

Projekt Harmony bo med seboj povezal tudi vodilne evropske neodvisne strokovnjake za različne vrste krvnega raka; v njem sodeluje 51 partnerjev iz enajstih držav, med katerimi je tudi sedem farmacevtskih družb.

Pomemben cilj projekta je ustvariti širše dostopno strokovno mrežo, ki jo bodo spletli z zbiranjem, povezovanjem, analiziranjem in usklajevanjem podatkov o hematoloških rakavih boleznih v Evropi. Tako naj bi racionalizirali in pospešili znanstvenoraziskovalno sodelovanje med akademskimi in kliničnimi institucijami ter farmacevtsko industrijo, pri tem pa, seveda, upoštevali tako zakonodajne in etične norme kot tudi potrebe bolnikov.

Nosilci in sodelavci projekta načrtujejo, da jim bodo pospešena raziskovanja prinesla nova, dragocena odkritja v razumevanju krvnega raka. To bo, kot sporočajo v evropskem hematološkem združenju, omogočilo hitrejše, življenjsko pomembno ukrepanje pri vse pogostejših obolenjih, kot so multipli mielom (diseminirani plazmocitom), akutna mieloična levkemija, akutna in kronična limfoblastna levkemija, hodgkinov in nehodgkinov limfom, mielodisplastični sindrom, pa tudi pri hematoloških boleznih otrok.

Limfomi, multipli mielom in levkemije po podatkih, objavljenih v strokovni reviji Blood, spadajo med deset najpogostejših oblik rakavih bolezni, zaradi katerih v Evropi vsako leto umre najmanj sto tisoč ljudi.

Projekt Harmony, ki bo učinkoviteje povezal strokovna mnenja o kliničnih in strokovnih vidikih obravnave bolnikov s krvnim rakom, o dostopnosti zdravstvene tehnologije, zakonodaji, gospodarnosti, etičnosti in farmacevtiki, vodijo priznani španski profesor dr. Jesús Maria Hernández Rivas z raziskovalnega inštituta Biomédica v Salamanci, dr. Guillermo Sanz z raziskovalnega medicinskega inštituta bolnišnice La Fe de Valencia ter predstavnika združenja EFPIA, Tayyab Salmullah iz Novartisa in Pam Bacon iz farmacevtske družbe Celgene International.