Slovenska kopališča: poletni užitki na Bohinjskem jezeru

Vsak konec tedna vam ponujamo namig za oddih na slovenskih naravnih kopališčih. Zanimajo nas tudi vaše izkušnje.

Objavljeno
28. julij 2011 12.42
Posodobljeno
29. julij 2011 15.00
Mojca Boštele, Delo.si
Mojca Boštele, Delo.si

Bohinjsko jezero nima urejenega kopališča, najbolj priljubljeni pa sta plaži v Fužinarskem zalivu in Ukancu.

Temperatura vode poleti niha med 19 in 22 stopinjami Celzija.

Ta konec tedna je še vedno napovedano bolj kislo vreme, temperature ob Bohinjskem jezeru naj ne bi presegle 20 stopinj Celzija.

Parkirnina stane evro na uro.

Voda je izredno čista, njeno kakovost pa zagotavlja Agencija Republike Slovenije za okolje.

Obrežna drevesa nudijo obilico sence.

Ob lepših koncih tedna se od doma raje odpravite zgodaj, ko je promet na gorenjski avtocesti še umirjen.


Narava, mir in hladna voda

»Zaradi narave, svežega zraka in miru,« je na vprašanje, zakaj se vedno znova vrača na Bohinjsko jezero, odgovorila Petra, medtem ko je lovila še zadnje popoldanske žarke. In res, vzdušje ob Bohinjskem jezeru je veliko bolj umirjeno kot ob Blejskem. Na prodnati plaži Ukanec, ki se nahaja na južnem delu jezera, se je le tu in tam slišal kašen otroški glas ali pa krik gospoda, ki je ravno zbral pogum in skočil v hladno vodo. Ta v poletnih dneh niha med 19 in 22 stopinj, nadpovprečno hladen pretekli konec tedna pa jo je shladil na 18,5 stopinje Celzija.

Čeprav jezero nima urejene plaže, obisk najglobljega in največjega naravnega jezera v Sloveniji ni povsem zastonj. Ob cesti, ki vodi okoli južnega dela jezera, so namreč urejena številna parkirna mesta. Ura parkirnine vas bo stala evro, parkirni avtomati, ki ne vračajo drobiža, pa delujejo med šesto uro zjutraj in osmo zvečer. Parkiranje ob vabljivih prostorih v gozdičku, skozi katero se vije cesta, le niso preveč priporočljivi, saj vam bodo najverjetneje kaj kmalu na vetrobransko steklo nalepili obvestilo redarstva, vredno 80 evrov. Kot je videti, redarji svoje delo opravljajo zelo vestno, ni izključeno, da se ne bodo v eni uri mimo sprehodili kar dvakrat

Parkirni uri se ne morejo izogniti niti obiskovalci Fužinskega zaliva, najbolj obljudene plaže ob Bohinjskem jezeru. Do nje vodi cesta preko mostiča ob cerkvi Janeza Krstnika, ki sta poleg naravnih lepot ledeniškega jezera postala simbol Bohinja. Široko travnato površino ob vodi Fužinskega zaliva senčijo široke krošnje obrežnih dreves, a je morda ob toplejših koncih tedna, ko se proti jezeru odpravi večje število obiskovalcev, priporočljivo s seboj vzeti senčnik. »Voda je odlična in izredno čista. Tukaj je zrak malo bolj hladen, tudi če ni sence, ni hujše vročine,« je povedala Mojca. Nad nekoliko bolj svežim zrakom je bila navdušena tudi tamkajšnja natakarica Niki iz bližnjega gostišča, ki se nahaja le lučaj od vode. Kot je povedala, gostje poleti najraje posežejo po sladoledu, kepica stane evro, in pivu, za katerega obiskovalci odštejejo 2,3 evra.

Plaža ob Fužinarskem zalivu se počasi spušča v globino, zato je primerna za otroke. Ti se lahko kratkočasijo tudi z bolj ali manj elegantnimi skoki v vodo, pomol ob gostišču se namreč zaključi s trampolinom. Ob obali je tudi odbojkarsko igrišče, Žiga, Miha in Matic pa so med poležavanjem pod krošnjami najbolj pogrešali čolnarno, ki bi morala biti po njihovih besedah nekoliko bližje. Za najem čolničev, ki so tiho drseli po mirni vodni gladini, sem in tja pa se je slišal le udarec vesel, so obiskovalci odšteli približno šest evrov. Zakaj približno? Ker se da z lastniki lesene brunarice, ob kateri so privezani leseni čolni in kanuji, o končni ceni tudi nekoliko pogoditi.

Vzdušje ob Bohinjskem jezeru je umirjeno, skorajda spokojno. Stik z naravo lahko najde vsak, ki si tega želi. A kljub temu, je za sanitarije in koše za smeti poskrbljeno, tako da lahko jezero ob najmanjšem naporu zapustimo, ne da bi za seboj pustili sled smeti. Zaradi gozda, ki objema veliko vodno kotanjo, je sence na pretek. Z nekaj krepčila in dobro knjigo je Bohinjsko jezero popoln oddih za konec tedna.