Minister Čufer že napovedal novo zadolžitev

V Odmevih je priznal, da je položaj Slovenije izjemno težak. Država pa je hudo odvisna od tujih trgov.

Objavljeno
12. februar 2014 00.17
vidic/Banka Slovenije
M. Č., Delo.si/STA
M. Č., Delo.si/STA
Ljubljana - Ob prvi letošnji zadolžitvi države za 3,5 milijarde evrov je finančni minister Uroš Čufer priznal, da je položaj Slovenije izjemno težak, da je država hudo odvisna od tujih trgov in se bo morala še nekaj let zadolževati. Ko bomo analizirali današnjo zadolžitev, se bomo dogovorili za naslednjo, je napovedal v Odmevih na TV Slovenija.

Današnjo zadolžitev sicer minister Čufer ocenjuje kot dobro, razlog pa je izjemno zanimanje za slovenske obveznice, povzema STA. Povpraševanja je bilo za kar 16 milijard dolarjev, največ s strani ameriških vlagateljev. »Prav zaradi velikega zanimanja smo se ceneje zadolžili v Ameriki kot bi se v Evropi, kaže primerjava obrestnih mer za desetletne obveznice.«

Čufer se sicer ni zadolžil na turneji. Kot je dejal v Odmevih, je bilo potrebno počakati na umiritev na mednarodnih trgih, ki so zaradi Argentine, Turčije in Ukrajine doživeli manjši pretres.

»Potrebe države v letošnjem letu so sestavljene iz tekoče porabe,« je še povedal in dodal, da bo šla milijarda evrov za financiranje proračunskega primanjkljaja; 3,5 milijarde evrov pa imamo plačila glavnic preteklih dolgov.

Večina tokratne zadolžitve bo torej šla za pokrivanje starih dolgov, a to bo premalo. Čufer tako že napoveduje novo zadolžitev, ki bo predvidoma v evrih.

Glede na denarne politike kot jih vodita ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) in Evropska centralna banka lahko pričakujemo, da se bodo obrestne mere na dolarje v letošnjem letu zviševale, obrestne mere na evre pa zniževale, je pojasnil finančni minister.

»Dejstvo, da je Slovenija v zadnjih parih letih javni dolg povečala z nivoja med 20 in 25 odstotkov na skoraj 73 odstotkov BDP pomeni, da mora dati sedaj v ospredje ekonomsko politiko, ki bo usmerjena v zmanjševanje javnega dolga,« je poudaril.

Kot je pojasnil, to po eni strani pomeni uravnoteženje javnih financ, po drugi strani pa strukturirati privatizacijo tako, da bo šel izkupiček v zmanjševanje javnega dolga in razdolževanje slabe banke.

Sicer pa nas poleg stroškov odplačevanja dolga čaka še plačilo provizij finančnim institucijam JP Morgan Chase, Barclays in Goldman Sachs, ki so srečanje z vlagatelji organizirale. Za to bomo odšteli dobrih pet milijonov evrov.