So nadzorniki NLB odstopili po intervenciji ECB?

V SDH so februarja preslišali opozorila o imenovanju nadzornikov, posledice so tu.

Objavljeno
15. april 2016 22.22
jsu/nlb
Miha Jenko, Maja Grgič
Miha Jenko, Maja Grgič

Ljubljana – –Z odstopom nadzornikov NLB Janka Gedriha, Antona Macuha in Antona Ribnikarja se kriza vodenja največje banke poglablja. Banka, ki jo čakajo priprave na privatizacijo, ima le v. d. predsednika uprave, nadzorni svet in uprava ostajata nepopolnjena.

Odstop nadzornikov NLB je verjetno posledica zelo jasnega signala s strani ECB, naj ne računajo na njeno licenco o ustreznosti in primernosti in hkrati velik fiasko za SDH, ki jih je omenoval.

V Ljubljano, na sedež NLB, je namreč prihitel vodja skupine za sistemski nadzor NLB pri Evropski centralni banki Ivaylo Blagoev, ki se je udeležil tudi seje nadzornega sveta NLB in njene nominacijske komisije, ki je obravnavala oceno primernosti petih novih nadzornikov banke. V skladu z novimi evropskimi bančnimi predpisi je namreč NLB kot sistemska banka pod neposrednim nadzorom Frankfurta, ki v sodelovanju z Banko Slovenije odloča tudi o licencah za člane bančnih uprav in nadzornih svetov.

Gedrih, Macuh in Ribnikar so v odstopni izjavi, objavljeni na spletni strani Slovenskega državnega holdinga (ki jih je imenoval na ta položaj), sicer navedli, da želijo NLB »in še koga razbremeniti ukvarjanja s člani NS, lastniku pa omogočiti imenovanje novih članov nadzornega sveta, o katerih upamo, da ne bodo deležni enako orkestriranega pristopa v procesu diskvalifikacij in diskreditacij. Tega na žalost ni mogoče izključiti, saj se bodo vsi mehanizmi, povezani s pripravo ocen ustreznosti, še vedno izvajali iz iste službe (na podlagi usmeritev znane zunanje regulatorske institucije),« in s tem brez argumentov uperili prst v službo za skladnost poslovanja v NLB in kadrovsko komisijo NS NLB, v kateri sta Tit Erker in Andreas Klingen (prva pripravlja gradivo, druga odloča o njihovi interni oceni ustreznosti in primernosti) ter v Banko Slovenije in ECB. Ta je namreč merodajna za podelitev licenc nadzornikom evropskih bank.

Banka Slovenije in ECB sta SDH, ki ga vodi Marko Jazbec, že pred februarsko skupščino NLB opozarjala, da morajo kandidati za nadzornike najprej prestati test ustreznosti znotraj organov NLB, nato pa morajo pridobiti dovoljenje ECB. SDH je opozorila prezrl in brez pojasnila razrešil dva nadzornika in imenoval pet novih (poleg odstople trojice še Primoža Karpeta in Lazsla Urbana).

Pomisleki so že stari

Že februarja je bilo slišati pomisleke, da nekateri od imenovanih nadzornikov zaradi neustreznih referenc ali ravnanja v preteklosti ne morejo računati na pozitivno odločbo iz Frankfurta, iz BS so prihajala opozorila, da je NLB zaradi ravnanja SDH v prekršku. Na vprašanje, ali bo uprava SDH po polomu z nadzorniki NLB odstopila, s holdinga nismo dobili konkretnega odgovora. Zapisali so le, da je za imenovanje in odpoklic članov uprave SDH skladno z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, odgovoren nadzorni svet SDH.

Zaplet z novimi nadzorniki NLB sega dobra dva meseca nazaj, ko je uprava SDH, ki jo vodi Marko Jazbec, povsem prezrla opozorila slovenskega in evropskega regulatorja, da morajo kandidati za nove bančne nadzornike najprej prestati test ustreznosti in primernosti znotraj same banke in nadzornega sveta (nato pa še v okviru ECB). »SDH kot lastnik Novi Ljubljanski banki ne omogoča, da bi poslovala v skladu s predpisi, saj ji ni poslal seznama kandidatov za nadzornike banke, zato jih ta ni mogla oceniti, kot zahtevajo predpisi ECB. Očitno je razumevanje predpisov na SDH drugačno kot na Banki Slovenije, kjer poudarjamo, da gre za nacionalno in evropsko zakonodajo, ki se je morajo banke držati. Če lastnik tega ne zagotovi, sledi prekrškovni postopek zoper banko in finančne posledice,« je v intervjuju za Delo 6. februarja opozorila tudi tedanja viceguvernerka BS Stanislava Zadravec Caprirolo.

SDH je tako kot edini delničar NLB na skupščini 10. februarja brez vsake obrazložitve razrešil predsednika nadzornega sveta Gorazda Podbevška in Miho Košaka in za nove nadzornike, mimo predpisov in navodil BS in ECB, imenoval Janka Gedriha, Antona Ribnikarja, Antona Macuha, Primoža Karpeta in Laszla Urbana. Že tedaj se je neuradno omenjalo, da nekateri od omenjenih zaradi pomanjkljivih referenc ali pa ravnanja v preteklosti verjetno ne bodo tudi pozitivne ocene ustreznosti s strani ECB. Epilog te zgodbe se je zgodil danes, in sicer že na prvi stopnji ocenjevanja znotraj NLB, kjer morajo sicer kandidati prejeti pozitivne odločbe o dokončanju postopka o oceni primernosti in ustreznosti.

Uprava SDH brez komentarja o svojem odstopu

Odstop treh nadzornikov naše največje sistemske banke, ki jo čakajo zahtevne priprave na privatizacijo, je predvsem velik udarec za Marka Jazbeca in SDH. Na vprašanje, ali bo uprava SDH po polomu z nadzorniki NLB odstopila, s holdinga nismo dobili konkretnega odgovora. Suho so zapisali le, da je za imenovanje in odpoklic članov uprave SDH skladno z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, pristojen in odgovoren nadzorni svet SDH. »SDH je vse kandidacijske postopke za imenovanje članov nadzornega sveta NLB izvedel skrbno, strokovno in odgovorno ter skladno z zakonom o SDH in zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in ostalimi predpisi,« so še dodali. Postopek ocenjevanja s strani ECB po njihovih informacijah še ni bil izpeljan in SDH še ni prejel njihove odločitve. Očitno pa so v ECB februarsko kadriranje v nadzorni svet NLB vzeli zelo resno – to jim narekujejo tudi predpisi, po katerih morajo nadzornikom izdati licenco v roku šestih mesecev po njihovem imenovanju. ECB je neposredni nadzornik Nove Ljubljanske banke in vsi nadzorniški postopki se vodijo v Frankfurtu, po predpisih, ki veljajo za celotno Unijo in to ne glede na lastništvo.