Sindikati in Čufer konstruktivno o SDH

Strategija upravljanja naložb bi bila lahko pripravljena v treh mescih.

Objavljeno
21. november 2013 18.39
uho*47. Izredna seja
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ljubljana - Današnja pogajanja predstavnikov sindikatov in finančnega ministra Uroša Čuferja o predlogu sprememb zakona o SDH so bila »konstruktivna«, je po zaključku za STA povedal Ladi Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Kot je dejal, je pri določenih vprašanjih prišlo do zbližanja. Ministrstvo naj bi lahko ohranilo samostojnost Kada.

Potem ko so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v sredo predstavili dolg seznam zahtev v zvezi s predlogom sprememb zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), je minister Čufer danes očitno pokazal pripravljenost na določeno popuščanje.

V zvezi z zahtevo ZSSS o preoblikovanju Kapitalske družbe (Kad) v demografski sklad, ki naj bi ga prispeval k dolgoročnejši vzdržnosti pokojninske blagajne, bi lahko finančno ministrstvo pristalo na samostojnost Kada, je povedal Rožič.

Na vprašanje, ali to pomeni, da bi se lahko Kad preoblikoval v demografski sklad, je odgovoril, da to še ni gotovo, da pa se na ministrstvu zavedajo demografskih problemov.

Prav tako Čufer po njegovih besedah ni posebej nasprotoval njihovi ideji o ustanovitvi ekonomsko-socialnega strokovnega odbora pri SDH.

Spremembe se obetajo tudi v delu predloga zakona, ki zadeva nadzorni svet holdinga, je pojasnil sindikalist. V ZSSS se jim sicer zdi posebej nerazumljivo, da so po zadnjem predlogu zakona fizične osebe, ki bodo člani nadzornega sveta, osebe, »ki imajo ali so v zadnjih šestih mesecih imele funkcijo v politični stranki.«

Kot je znano, v ZSSS zahtevajo tudi, da se hkrati z zakonom sprejme klasifikacijo državnih naložb in strategijo upravljanja državnega premoženja.

Po njegovih besedah so na ministrstvu nakazali, da bi bila lahko strategija upravljanja naložb pripravljena v treh mescih.

Napredek pa je bil očitno že pred današnjimi pogajanji dosežen tudi v zvezi z zahtevami Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS). Po zadnjemu predlogu zakona izpred nekaj dni naj bi namreč Modra zavarovalnica, ki upravlja z dodatnim pokojninskim zavarovanjem javnih uslužbencev, ohranila status strateške naložbe države.

Če se to ne bi zgodilo, bi zakonu grozil referendum. Tako je vsaj pred časom za STA poudaril predsednik KSJS Branimir Štrukelj.

Predlog sprememb zakona o SDH gre v petek na sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Kdaj bo na vladi, ni znano, na ministrstvu za finance pa vztrajajo, da mora biti sprejet do konca letošnjega leta.