EIB bi morala oceniti projekt Koper–Divača

Ob robu dogajanja na konferenci Summit 100 smo se pogovarjali s predsednikom uprave SID Banke Sibilom Svilanom.

Objavljeno
02. junij 2015 20.12
Sibil Silvan predsednik uprave Slovenske izvozne in razvojne banke (SID) v Ljubljani, Slovenija 28.novembra 2014.
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Predstavniki Evropske investicijske banke (EIB) so na Summitu 100 večkrat poudarili sodelovanje s slovensko razvojno in izvozno banko SID. Ob robu dogajanja na konferenci smo se pogovarjali s predsednikom uprave SID Banke Sibilom Svilanom.

Kako sodelujete z EIB?

Sodelovanje z EIB je zelo dobro in tradicionalno, saj je naša sestrska banka v Evropi. Z njo sodelujemo na vseh področjih, torej pri financiranju, prenosu znanja in tudi pri Junckerjevem načrtu. V zvezi s tem imamo dogovore, kako bi ga Slovenija v praksi lahko najbolje izkoristila.

Predstavniki EIB so poudarili pogovore za financiranje železniškega tira med Koprom in Divačo. Ali pri tem sodelujete?

S tem projektom se ukvarjam od leta 1995 in žal do zdaj nisem bil uslišan ne pri različnih interesnih skupinah v Sloveniji ne pri politikih. Ampak to je moj osebni pogled. SID Banka se o tem seveda pogovarja z EIB, ampak zmožnosti SID Banke za tak projekt so premajhne. Menimo, da bi ta projekt morala v celoti oceniti EIB, kar je bila že moja pobuda, ko sem bil član upravnega odbora EIB. Oceniti bi ga morala tako z vidika ekonomske upravičenosti, tehnološke upravičenosti in predvsem odgovoriti na vprašanje, ali je ta projekt sploh mogoče financirati z bančnimi sredstvi. Če to ni mogoče, potem je druga možnost, da ta projekt izvede država. Tako analizo je treba pripraviti čim prej in potem se je treba strateško odločiti, kaj v Sloveniji želimo. Ampak ne samo v zvezi s projektom Koper–Divača, ampak tudi s celotnim železniškim križem in s tem povezano Luko Koper.

Za katere projekte bi lahko bil primeren Junckerjev program?

Za sredstva iz tega programa lahko kandidiramo tudi s projektom železniškega križa v Sloveniji, projekti, povezani predvsem z energetsko učinkovitostjo, in to SID Banka skupaj z EIB že pripravlja. Pri tem se osredotočamo na zasebne investitorje, ki bi sodelovali pri projektih povečanja energetske učinkovitosti. Za Junckerjev načrt je zelo pomembna infrastruktura, ki v Sloveniji še ni končana, razširiti bi se dalo, denimo, cestni križ.