Revizorska konferenca: reševanje bančnega in realnega sektorja

Tomaž Košak, BS: Zgolj prenos slabih posojil na neko institucijo še ne zagotavlja normalnega kreditiranja podjetij.

Objavljeno
06. september 2012 16.02
Silva Čeh, gospodarstvo, STA
Silva Čeh, gospodarstvo, STA

Ljubljana - V Radencih, kjer danes in jutri poteka 13. letna konferenca slovenskih revizorjev, se bodo, kakor je za Delo.si povedal dr. Marjan Odar, direktor slovenskega instituta za revizijo, pogovarjali o problematiki ugotavljanja in vrednotenja po pošteni vrednosti.

V času krize, ki očitno še kar traja, je vrednotenje po pošteni vrednosti dodatni izziv tudi za revizorsko dejavnost, je dejal Odar, ki se sicer iz objektivnih razlogov današnje letne konference ni udeležil. V času krize je vse bolj jasno, da je lahko poštena vrednost tudi zelo nizka vrednost, je dejal. Popoldanski del konference bo v celoti namenjen problemom vrednotenja po pošteni vrednosti, tako finančnih naložb, osnovnih sredstev kot naložbenih nepremičnin.

Današnjo konferenco je začel Tomaž Košak iz Banke Slovenije s prispevkom Trajanje gospodarske in finančne krize kot najpomembnejša značilnost poslovnega okolja v Sloveniji. Košak je, kakor je poročala STA, med drugim povedal, da kazalniki kakovosti poslovanja slovenskih podjetij še niso pozitivni. Kazalniki sposobnosti odplačevanja dolga slovenskih podjetij iz tekočega poslovanja in poslovnega rezultata se namreč poslabšujejo. 

Tomaž Košak je dejal: »To je pomembno predvsem zaradi tega, da se zavedamo, da reševanje slovenskega bančnega sistema s prenosom slabih posojil na neke institucije same po sebi še ne zagotavljajo možnosti normalnega kreditiranja slovenskega gospodarstva. To pomeni, da so v bistvu potrebni ukrepi, ki so uravnoteženi in usmerjeni tudi v realni sektor, v reševanje razmer v realnem sektorju in seveda ne moremo pričakovati novega kreditnega cikla vse dotelj, dokler ne bo zagotovljeno tudi izboljšanje kazalnikov kakovosti poslovanja slovenskih podjetij.«