Umar znižal napoved rasti za Slovenijo

Letos se nam obeta rast v višini 0,2 odstotka, prihodnje leto pa naj bi se povzpela do dveh odstotkov.

Objavljeno
26. januar 2012 12.31
Posodobljeno
26. januar 2012 12.40
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Ljubljana - Zaradi močnega poslabšanja pričakovanj glede gibanj gospodarske aktivnosti v mednarodnem okolju je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) občutno znižal napoved gospodarske rasti za Slovenijo. Letos se nam obeta rast v višini 0,2 odstotka, prihodnje leto pa naj bi se povzpela do dveh odstotkov.

Rast obsega bruto domačega proizvoda (BDP) v letu 2011 je znašala 0,5 odstotka, je Umar zapisal v zimski napovedi gospodarskih gibanj, s katero se je danes seznanila vlada. To je za celo odstotno točko nižja rast, kot pa jo je urad ocenil jesenski napovedi, piše STA .

Napoved je znižana predvsem zaradi razmer na mednarodnih finančnih trgih, ki se kažejo v rasti cene zadolževanja vse večjega števila držav evrskega območja in vse težji dostopnosti do virov financiranja držav in poslovnih subjektov. Hkrati zadnji razpoložljivi podatki za Slovenijo kažejo, da se je gospodarska aktivnost že v lanskem drugem polletju umirjala hitreje, kot so pričakovali.

Ključni razlog za popravek napovedi so spremenjene razmere v mednarodnem okolju. Ker je Slovenija majhno in odprto gospodarstvo, se bodo te odrazile tudi v slovenskem gospodarstvu, je razloge za znižanje napovedi za STA povzel direktor Umarja Boštjan Vasle.

Zaostrile so se tudi razmere na mednarodnih finančnih trgih, ki se kažejo v rasti cene zadolževanja vse večjega števila držav evrskega območja in vse težji dostopnosti do virov financiranja držav in poslovnih subjektov.

Slovenija bi se tako po Vasletovih besedah v primeru izdaje obveznic trenutno zadolžila po obrestni meri blizu sedmih odstotkov, kar pomeni, da je ta kanal financiranja precej priprt. Ker se bančni sistem v območju evra sooča z izjemno negotovostjo, to otežuje dostop slovenskih bank do novih finančnih virov v tujini.

Hitrejše umirjanje rasti BDP od jeseni napovedanega je zlasti posledica sprememb v mednarodnem okolju, ki se bodo najbolj odrazile v počasnejši rasti izvoza, kar bo poleg nadalje zaostrenih finančnih razmer vplivalo tudi na nižjo rast investicij od jeseni pričakovane. Takšno gospodarsko okolje bo vplivalo tudi na razmere na trgu dela, ki se bodo v tem letu še poslabšale, zasebna potrošnja pa se bo zmanjšala. Stopnja inflacije naj bi v prihodnjih dveh letih ne presegla 1,8 odstotka.