Agrokor je lastniški delež povečal na 81 odstotkov

Da bi iztisnil male delničarje, bi moral imeti 90-odstotni delež. Delnice Mercatorja je prodal tudi Zoran Janković.

Objavljeno
02. september 2014 20.05
MERCATOR
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana – Naša današnja neuradna informacija, da ima Ivica Todorić po prevzemu blizu 80 odstotkov Mercatorja, je menda celo prenizka. Uradnih številk še ni hotel dati nihče, čeprav je Agrokor poslal poročilo o izidu prevzemne ponudbe na ATVP. Finance, ki bodo, kot kaže, objavile prevzemnikovo sporočilo javnosti, na spletu pišejo o skoraj 82-odstotnem deležu.

Naš zanesljivi neuradni vir je potrdil objavljene številke. Prevzemno ponudbo so sprejeli delničarji, ki so imeli v lasti 27,63 odstotka Mercatorja. Tako je Agrokor skupaj s 53,12-odstotnim deležem iz kupoprodajne pogodbe postal lastnik 80,75 odstotka Mercatorja, skupaj z 1,12 odstotka lastnih delnic pa nadzoruje 81,87-odstotni delež. Ponudbe Agrokorja niso sprejeli, denimo, hrvaški pokojninski skladi (ti so kupovali delnice po precej višjih cenah, kot jim je zdaj ponudil Todorić), delnice je obdržalo tudi razmeroma veliko malih delničarjev. Ti bodo za nekaj časa počakali z naložbo, saj v kratkem ni pričakovati umika Mercatorja z organiziranega borznega trga, Agrokor pa tudi še ni dosegel 90-odstotnega praga za iztis delničarjev.

Ponudbo je med drugimi sprejela tudi družba KLM, ki je imela v Mercatorju 2,2-odstotni delež, je danes v Ljubljani povedal ljubljanski župan in nekdanji prvi mož Mercatorja Zoran Janković, ki ima v KLM 62,5-odstotni delež, piše STA. Kot je dejal, bo šel denar za poplačilo dolga do bank. 2,2-odstotni delež predstavlja okoli 82.800 delnic, kar ob ceni 86 evrov za delnico pomeni okoli 7,1 milijona evrov.

Prevzemnik je o izidu ponudbe obvestil slovensko Agencijo za trg vrednostnih papirjev. Ta bo verjetno že pred koncem tedna izdala ugotovitveno odločbo o uspešnosti ponudbe, nato pa bo Klirinško depotna družba začela nakazovati kupnino na račune vseh, ki so sprejeli ponudbo.

V Mercatorju se čez noč ne bo zgodilo nič prelomnega, kot je po skupščini napovedalo vodstvo, bodo potrošniki že pred jesenjo začutili koristi koncentracije. Kot smo pisali, vodilna trojka moških članov uprave ostaja na položajih (odšla naj bi le Stanka Pejanović, ki je v preteklosti skrbela za balkanske trge), v prospektu k prevzemni ponudbi pa je omenjena tudi možnost širitve nadzornega sveta. Vsebinsko in organizacijsko bo najprej stekla integracija poslovanja Mercatorja in Agrokorja na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter v Srbiji (uprava že ima soglasje nadzornikov zanjo), še pred koncem leta pa bo treba sklicati izredno skupščino Mercatorja, na kateri bo Agrokor konvertiral 220 milijonov evrov podrejenega posojila v kapital Mercatorja.