Kerševan: Predsednik DZ se je prav odločil

Volitve v Ankaranu: Razpis lokalnih volitev bo veljal tudi za v 212. občino.

Objavljeno
09. junij 2014 21.38
Slovenija, Ankaran, 05.02.2011 - Ankaran. Foto: Leon VIDIC/DELO
Majda Vukelić, notranja politika, Boris Šuligoj, Koper
Majda Vukelić, notranja politika, Boris Šuligoj, Koper

Ljubljana – »Mislim, da se je predsednik državnega zbora (DZ) prav odločil. Sprejeti prakso, da bi se lahko DZ z deklaracijo postavil proti izvršitvi tiste ustavne odločbe, za katero sam presodi, da je napačna, bi bilo zelo tvegano ravnanje za ustavno demokracijo.«

Tako je dejal dr. Erik Kerševan z ljubljanske pravne fakultete, ko smo ga vprašali, kako komentira odločitev Janka Vebra, ki je sporočil, da bo »v Ankaranu razpisal volitve, tudi če bo državni zbor sprejel deklaracijo o izvršitvi odločbe ustavnega sodišča glede ustanovitve občine Ankaran.« Kerševan je dodal, »da je razpis volitev po zakonu o lokalnih volitvah naloga predsednika državnega zbora, zato je sam pristojen in odgovoren, da skrbi za ustavnost in zakonitost takih postopkov.«

Za ta korak se je Veber odločil, ker je ocenil, »da takšna deklaracija ne bi bila pravno zavezujoča in ne bi mogla preseči odločbe ustavnega sodišča.« Skupina 21 poslancev s prvopodpisanim Jožefom Kavtičnikom (PS) je namreč pred dnevi v parlamentarno proceduro vložila predlog deklaracije o ustavnih vidikih izvršitve odločbe ustavnega sodišča glede ustanovitve občine Ankaran. V njej ugotavljajo, da DZ ne more izvršiti odločbe ustavnega sodišča, ki je z odločbo iz junija 2011 samo ustanovilo omenjeno občino, zato jesenskih lokalnih volitev v tej občini ne bi smeli razpisati.

Koprski proračun ni neustaven

Ustavno sodišče je sicer zavrglo pobudo občine Ankaran za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o proračunu mestne občine Koper. Sklep so objavili danes, natančno tri leta potem, ko je ustavno sodišče sprejelo sklep o ustanovitvi občine Ankaran.

Občina Ankaran je izpodbijala letošnji koprski proračun, ker ni upošteval dejstva, da se bo občina Ankaran lahko konstituirala konec leta. Ustavni sodniki so sklep o zavrnitvi pobude sprejeli soglasno. V obrazložitvi so zapisali, da prebivalci Ankarana pravico do lokalne samouprave še vedno uresničujejo v mestni občini Koper. Ker občina in njeni organi še niso konstituirani, občina še ne more opravljati svojih nalog, ker še ni pravna oseba, zato ne more biti nosilec pravic, obveznosti ali pravnih koristi. Začetek urejanja odnosov z občino, iz katere se je nova občina izločila, je torej možen šele po dejanskem začetku delovanja občine, ko pridobi status pravne osebe.

Gregor Strmčnik, predsednik sveta KS Ankaran, je odločitev sodišča komentiral: »Zadeva pravzaprav niti ni več aktualna, saj je polovica poslovnega leta že mimo in je le še okoli štiri mesece do konstituiranja občine. Ta naša pobuda je resno vsebino že izgubila. Zato za nas ni več aktualna in se ukvarjamo s pomembnejšimi problemi.«