SDS: Jakič si bo očitno prislužil prvo interpelacijo v mandatu te vlade

Jakiča je zmotila udeležba predstavnika vojaškega vikariata na nedeljski slovesnosti v Rovtah.

Objavljeno
26. avgust 2013 10.27
Zbor in maša v Rovtah
T. K., Pi. K., Delo.si
T. K., Pi. K., Delo.si

Ljubljana - V stranki SDS so v nedeljo pozno zvečer na Twitterju zapisali, da si bo za mobing načelnika generalštaba in vojaškega duhovnika minister za obrambo Roman Jakič očitno prislužil prvo interpelacijo v mandatu te vlade.

Jakič namreč od Dobrana Božiča danes pričakuje poročilo o udeležbi predstavnika vojaškega vikariata v vojaški uniformi na nedeljski slovesnosti v Rovtah.

Nedeljske slovesnosti ob 20. obletnici postavitve farne plošče, 70. obletnici domobranstva ter Evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v Rovtah se je namreč v uniformi Slovenske vojske udeležil tudi kaplan vojaškega vikariata Milan Pregelj.

Kot je prek Twitterja in spletne strani ministrstva javnosti sporočil Jakič, ga to preseneča in je od načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja Dobrana Božiča že zahteval pojasnilo, oziroma je z njim že govoril in pričakuje do danes njegovo poročilo.

Na spletni strani ministrstva za obrambo pa so zapisali, da je generalštab Slovenske vojske ministra seznanil, da pripadnik vojaškega vikariata za udeležbo na dogodku ni imel ukaza ali pooblastila, da sodeluje kot pripadnik Slovenske vojske v vojaški uniformi.

»Slovenska vojska se od dogodka zato v celoti ograjuje. Duhovnika je na dogodek napotil msgr. dr. Jože Plut, ki je bil nanj povabljen izključno kot visoki cerkveni dostojanstvenik in ne kot pripadnik Slovenske vojske,« so zapisali. 

Na ministrstvu pojasnjujejo še, da je Jakič glede udeležbe uniformiranega predstavnika vojaškega vikariata na omenjeni slovesnosti dobil precej javnih vprašanj.

Pravilnik o nošenju vojaške uniforme namreč določa, da lahko vojaške osebe nosijo uniformo le, kadar opravljajo vojaško službo. Sporazum med Slovensko škofovsko konferenco in vlado iz leta 2000 glede duhovne oskrbe vojaški oseb v SV natančno določa obveznosti in dolžnosti vikariata. Tam med drugim piše tudi, da so se vsi zaposleni pastoralni delavci dolžni ravnati po po predpisih in pravilih vojaške službe razen pri pastoralnem delu, kjer se ravnajo po cerkvenih prepisih.

V dneh pred proslavo so se sicer najprej pojavile polemike, ker naj bi na maši pred slovesnostjo somaševal vojaški vikar Jože Plut. Nekateri so se tako spraševali, ali lahko Plut, ki je duhovnik in hkrati tudi javni uslužbenec, to sploh stori, v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB pa so v pismu ministru Jakiču zapisali tudi, da bi bilo Plutovo somaševanje popolnoma neprimerno, saj da je plačan od države in zato predstavlja njeno čast in dostojanstvo, s svojo prisotnostjo pa da bi legitimiral proslavljanje slovenskega domobranstva.

Plut je nato polemike pomiril, Jakiča pa očitno razveselil, ko je sporočil, da ga na dogodku zaradi drugih obveznosti sploh ne bo. Je pa o tem, kot so takrat pojasnili na ministrstvu za obrambo, Jakič s Plutom tudi govoril, a vsebine pogovora niso razkrili. Tudi zato, ker je Plut odpovedal udeležbo, je Jakiča, kot je zapisal na Twitterju, presenetila Pregljeva udeležba, in to v uniformi.

Plut je povedal, da z morebitnim somaševanjem v Rovtah ne bi imel težav, prav tako bi maševal na maši na Osankarici, kjer je padel Pohorski bataljon, če bi le imel to možnost. »Čas je namreč, da drugo svetovno vojno končamo.«