Šinzo Abe znova japonski premier

Novi premier je pred prevzemom funkcije dvigal prah z nacionalističnimi izjavami.

Objavljeno
26. december 2012 11.23
JAPAN-POLITICS-VOTE-ABE
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Tokio − Šinzo Abe, katerega liberalno-demokratska stranka (LDP) je slavila na japonskih parlamentarnih volitvah 16. decembra, je danes prevzel položaj premiera. Konservativci se z njim na čelu po treh letih premora vračajo na oblast, novi premier, ki se bo osredotočil na gospodarstvo, pa je pred prevzemom funkcije dvigal prah z nacionalističnimi izjavami, piše Slovenska tiskovna agencija.

V Tokiu sta Abeja podprla oba domova parlamenta. Novi premier je sicer ta položaj slabo leto dni zasedal že med letoma 2006 in 2007, nato pa iz zdravstvenih razlogov, ki mu sedaj več ne predstavljajo težav, odstopil.

Vajeti Japonske je Abe danes prevzel od Jošihika Node iz vrst Demokratske stranke (DPJ), ki se je morala zaradi razočaranja volivcev po treh letih posloviti od oblasti. Ta tri leta so bila tudi edini premor v petdesetletni vladavini Abejeve LDP.

Abe že imenoval ministre

Novi premier je po potrditvi v parlamentu že imenoval ministre v novi vladi, piše STA. Na položaj finančnega ministra je postavil nekdanjega premiera Tara Asa, znanega po zavzemanju za okrevanje gospodarstva z javnimi izdatki.

Naloga Asa bo tudi boj proti deflaciji in apreciacija jena, ki veljata po mnenju novoizvoljenih oblasti za največji težavi, s katerima se sooča japonsko gospodarstvo.

Gospodarsko okrevanje bo sicer tudi v rokah novih ministrov za gospodarsko oživitev in za industrijo Akire Amarija in Tošimicuja Motegija, minister za okolje, pristojen za jedrsko varnost pa je postal Nobuteru Išihara.

Položaj zunanjega ministra je zasedel strokovnjak z Okinave Fumio Kišida, medtem ko je šel obrambni portfelj v roke Icunorija Onodera, ki je deloval že v nekdanji Abejevi vladi. Pravosodni minister je postal Sadakazu Tanigaki, piše STA.

Novi premier obljublja rast

Abe je v predvolilni kampanji obljubljal, da bo krepil gospodarstvo, se soočil z naraščajočim dolgom in pripravil načrt okrevanja po lanski katastrofi, ki sta jo državi zadala uničujoča potres in cunami.

Prav tako je dal vedeti, da želi iz Japonske narediti pomembnejšega igralca na mednarodnem prizorišču, s čimer je verjetno prepričal številne volivce, ki se bojijo, da je Tokio gospodarsko in diplomatsko zaostal za Pekingom.

Novi premier je še pred volilno zmago obljublja tudi, da se bo v sporu glede spornega otočja v Vzhodnokitajskem morju postavil po robu Pekingu in da bo okrepil zavezništvo z Washingtonom na področju varnosti.

Peking poziva k izboljšanju odnosov

V Pekingu so Abeja danes pozvali, naj se z njimi sreča »na pol poti« in izboljša odnose, ki so se zaradi spornega otočja močno skrhali. »Upamo, da se bo nova japonska administracija s kitajsko srečala na pol poti in naredila konkretne korake za premostitev težav v dvostranskih odnosih,« so navedli na kitajskem zunanjem ministrstvu.

Ozemeljski spor z Japonsko ima tudi Južna Koreja, a odhajajoči predsednik Li Mjung Bak je Abeju že poslal čestitko in v njej zapisal, da sta državi kot tesni sosedi in prijateljska naroda začeli tesno sodelovati.

Abe je sicer pred glasovanjem v parlamentu dejal, da se »danes počuti tako svežega kot jasno nebo«. Po pričakovanju analitikov se bo za zdaj vzdržal drastičnih političnih ukrepov, saj bodo prihodnje leto volitve v zgornji dom parlamenta. Da vlada ne bi zajadrala preveč na desno, pa naj bi po pisanju STA poskrbela tudi manjša partnerica v koalicijski vladi pod vodstvom LDP, zmerna Nova Komeito.

Ob izvolitvi Abeja se je osrednji borzni indeks tokijske borze povzpel na najvišjo raven v zadnjih devetih mesecih. Vlagatelji pričakujejo, da bo novi japonski premier spodbudil centralno banko k dodatnemu mehčanju denarne politike. Tečaj jena se je zato znižal.