Zdravje v hrani: Bučna juha, poletna različica

Buče so odlične čistilke krvi in vseh naših organov, s čimer optimalno pomagajo delovanju imunskega sistema.

Objavljeno
23. julij 2015 11.15
BUČNA JUHA
Alja Dimic
Alja Dimic

Verjetno se tudi vi nekje hladite, pa naj bo to reka, jezero, morje ali domača klima. V teh vročih dneh tudi sama iščem senčne kotičke, sploh zaradi dvomesečnega dojenčka, ki res ne prenese visokih temperatur. Ker je na morju še bolj vroče kot v Ljubljani, smo se raje odpravili na izlet v Kranjsko Goro. In bilo je odlično. Sprehod po senčki, ležanje na odejici pri jezeru in kosilo pri prijateljici so zapolnili naš dan.

Sama sem resnično največji oboževalec vseh vrst buč, zato sem se še toliko bolj razveselila odlične hladne bučne juhe, (iz buče hokaido), ki nas je pričakala. Recept sem si izmislila med študijem v Ameriki, kjer smo morali sami pripravljati različne jedi za naše paciente. Zdaj pa ljudje, ki me imajo radi, z mojim receptom presenetijo in razveselijo mene.

In ker so buče izjemno hranilne in zdravilne, sem jih že med študijem redno uvrščala v svoje jedilnike. Buče, tiste oranžne, so sicer v ospredju jeseni, prve znanilke pa so že na tržnicah in v trgovinah. Že na pogled so zelo lepe, velike, okrogle, močnih oranžnih barv.

Ravno močna oranžna barva je znak, da vsebujejo veliko beta-karotena, ki se kasneje v našem telesu s pomočjo maščob pretvori v vitamin A, močan antioksidant. Skrbi za dober vid, normalno rast in razvoj ter podpira dobro delovanje imunskega sistema. Prostim radikalom preprečuje uničevanje po telesu ter nas ščiti pred številnimi boleznimi, tudi pred rakom.

Buče vsebujejo tudi vitamin E, ki poskrbi za vlažna in prožna vezivna tkiva ter naše sluznice, in vitamin C, ki ima prav tako močan antioksidativni učinek.

Bogate so tudi s kalijem, mineralom, ki poskrbi za optimalno delovanje srca, iz celic odstranjuje presežke natrija ter iz nas odstranjuje presežke tekočin in drugih strupov. Bogate so tudi z železom, cinkom, selenom in magnezijem.

Buče so odlične čistilke krvi in vseh naših organov, s čimer optimalno pomagajo delovanju imunskega sistema. Ker vsebujejo veliko vlaknin, so odlične za našo prebavo, ki jo pospešijo in uredijo. Uravnavajo krvni sladkor in holesterol ter delujejo protivnetno.

Le kako jih potem ne bi imeli radi, če imajo toliko dobrih lastnosti, pa še tako zdrave so!

Večkrat si jih pripravim popečene na rezine in jih imam kot prigrizek, v zimskih dneh si z njimi pripravim toplo bučno juho, v teh vročih dneh pa njihovo hladno različico.

Potrebujete za hladno bučno juho:

eno bučo hokaido

vodo

timijan

rdečo papriko

naravno morsko sol

lovorjeve liste (5)

strok česna

peteršilj

Priprava:

V vreli vodi (dodajte toliko vode, kot želite, da je juha gosta − jaz je dodam bolj malo, toliko, da prekrije koščke buče), ki ste ji dodali vse začimbe, do mehkega skuhajte koščke buče. Ko je buča zmehčana, odstranite z ognja. Odstranite lovorjeve liste ter spasirajte s paličnim mešalnikom. Postavite v hladilnik, in ko se ohladi, je pripravljena za uživanje.

Pa dober tek!

***

Alja Dimic je prehranska terapevtka v centru Holistic.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vas razveseljujemo vsak četrtek ob 15. uri, ji družbo delajo še:

- Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

- Marko Jamnik, fotograf, pisec pivovarskega bloga in kmalu tudi čisto pravi pivovar.

- Uroš Štefelin, kuharski mojster, Vila Podvin

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

- Tajda Blazinšek, antropologinja in prostovoljka, Skuhna

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.