Zdravje v hrani: Hujšate in hujšate, pa se nič ne pozna?

Se vam zdi, da ste pridni pri prehrani in gibanju, pa kljub temu ne morete izgubiti kilogramov? Verjetno nečesa ne delate prav.

Objavljeno
30. marec 2016 09.57
Posodobljeno
31. marec 2016 15.00
Alja Dimic
Alja Dimic

Večina ljudi se ravno v teh spomladanskih dneh prvič po dolgem času odpravi v fitnes, na tek v naravo in začne razne diete. Se vam zdi, da ste kar pridni pri prehrani in gibanju, pa kljub temu ne morete izgubiti tistih pridobljenih kilogramov, ki so se nabrali čez zimo? Potem verjetno nečesa ne delate prav.

Ker je pomlad resnično pravi čas, da svoje telo spravimo v formo že pred poletjem, se vzemite v roke in si povrnite energijo ter vitalnost, s tem pa boste poskrbeli tudi za močan imunski sistem (ki je med drugim pogoj, da boste pomlad preživeli brez alergij).

Vse odvečne maščobe na trebuhu, bokih in zadnjici prav tako niso neko mrtvo tkivo, temveč skupek toksinov in dejansko neki nov organ, ki v telo sprošča hormone, npr. estrogen, ki skrbi za še dodatno nalaganje maščob. Prav tako so ta tkiva neprekrvavljena, nimajo kisika in celice zlahka degenerirajo in mutirajo.

Najprej preverite tiste glavne razloge in napake, zaradi katerih so vaši poskusi hujšanja neuspešni:

1. Popijete premalo sveže vode, saj je ravno voda tista, ki bo toksine odnesla iz telesa. Prav tako voda spodbuja delovanje metabolizma in presnove. Voda je ključna, če hočete shujšati. Naj ne bo mrzla, saj mrzla tekočina v telesu zablokira vse procese. Čez dan po požirkih pijte mlačno vodo, lahko celo malo toplo. Prav tako si v en liter vode vmešajte sok limone in žličko naravne morske soli. Takšen napitek poživlja in bazira telo.

2. Če kljub vadbi ne izgubljate kilogramov, je to morda posledica pridobitve mišic. Ni vse v tehtanju. V ogledalu opazujte svoje telo, in tudi če se ne pozna na tehtnici, se bo zagotovo v obliki postave. Seveda če se držite pravilnega jedilnika in vadbe.

3. Morda pojeste preveč sadja, saj so nekateri ljudje bolj in drugi manj občutljivi na količino zaužitih OH. Prav tako mnogi mislijo, da na dan pojedo res malo OH. Ko pa naredimo izračun, vidimo, da krepko presegajo mejo. Uživajte v jagodičevju, jejte ga dopoldne, in opustite vso sladko in suho sadje. Fruktoza povzroča nenehno lakoto in nenasitnost.

4. Ste ves čas pod stresom? Potem vam ne bosta pomagali nobena vadba in nobena dieta. Konstantno povišan kortizol, nihanje inzulina in pomanjkanje določenih hormonov zaklepajo maščobe. V tem primeru dodatna vadba povzroči še dodatno kopičenje kilogramov. V tem primeru je treba znižati kortizol in uravnati nadledvično žlezo. Kortizol si boste znižali s spanjem, umirjanjem, dodatkom omega 3 maščobnih kislin in z dodatkom kalijevega askorbata, ki celice napolni s kisikom in hranili. Prav tako ne pijte kofeina, teina, alkohola in ne uživajte sladkorja, saj vse to še dodatno obremeni nadledvično žlezo. Tudi drugi energijski stimulanski vam bodo prej škodili kot koristili.

5. Ne jeste prave hrane. Ni dovolj, da le opustite uživanje kruha, testenin in peciva, tukaj so tudi vsi paleoprigrizki in druga »dovoljena« živila, ki pa morda za vaš tip presnove niso primerna. Zelo pomembno je, da pojeste dovolj maščob. Ne mislite, da je vse, kar je zdravo, v resnici zdravo za vas in vam bo pomagalo shujšati. Brez maščob ne pomeni brez sladkorja in napis »diet« še zdaleč ni to, kar mislite, da je.

6. Pojeste preveč oreščkov? Res je, da jih večinoma sestavljajo maščobe, pa vendar določeni vsebujejo kar veliko OH. Prav tako jih zelo hitro pojeste preveč. Ena pest mandljev na dan bo dovolj.

7. Ne spite dovolj in se ne odpravite v posteljo pred 23. uro? Pomanjkanje spanja povzroča občutek lakote, prav tako pomanjkanje spalnega hormona melatonina viša kortizol in vodi v nihanje inzulina ter spodbuja premalo dejavno ščitnico, ki je zelo velikokrat problem pri vseh z odvečnimi kilogrami. Čeprav morda laboratorijski testi kažejo drugače.

8. Pojeste preveč mlečnih izdelkov? Mlečni izdelki še vedno vsebujejo mlečni sladkor, prav tako preveč beljakovin enako dvigne krvni sladkor, s tem pa tudi inzulin, ki zaklepa maščobe. Da, tudi mleku brez laktoze se izognite, prav tako jogurtom in drugim izdelkom iz mleka. Kozji in ovčji izdelki niso rešitev.

9. Vadba je ključna pri izgubi maščob, pa vendar mora biti pravilna in primerna za vsakogar individualno. Izbira vadbe mora biti prilagojena glede na spol, leta, fizično pripravljenost, dnevne aktivnosti, možne bolezni in hormonsko ravnovesje. Na splošno dviganje uteži zvišuje rastni hormon, ureja hormonska neravnovesja in poveča izgubo maščob ter pospeši porabo energije v mirovanju.

10. Pojeste preveč sladil? Kljub temu da nekatera sladila nimajo kalorij, še vedno vplivajo in spodbujajo apetit, prav tako imajo tudi vpliv na slinavko in izločanje inzulina. Eritritol je naravni nadomestek sladkorja, brez kalorij in brez vpliva na slinavko. Meni je res odličen in z njim pripravljam prav vse »zdrave« pregrehe.

11. Jemljete zdravila ali hormone? Nekatera zdravila in dodatki hormonov pospešujejo zaklepanje maščob, kljub temu da na seznamu stranskih učinkov to ne piše. Prav tako so hormonske težave in hormonska neravnovesja velikokrat krivec, da ne morete shujšati. Ste testirali svoje hormone? So v mejah normale? Verjemite, tudi če so, je še vedno pomembno razmerje med njimi, in ne samo njihove vrednosti.

12. Ne govorite si, da enkrat na teden pa lahko grešite ali pa da vam en piškot na dan ne bo nič uničil. Ni čisto res, sploh ne na začetku.

13. Morda imate nerealna pričakovanja. Enako kot se niste zredili v enem tednu, tudi shujšati ne morete v treh dneh. Vztrajnost se vam bo obrestovala. Spremenite jedilnik in obrnil se vam bo svet, noro dobri okusi se skrivajo tudi v jedeh, ki jih pripravite s svežimi, spomladanskimi plodovi.

Pomlad je čas, ko si boste z lahkoto sestavili svež jedilnik, poln dobrot, ki rastejo na naših vrtovih. Takšna hrana vas bo nahranila z vitamini in minerali, pospešila metabolizem in presnovo ter iz telesa odplaknila nakopičene toksine.

Najpomembnejša pravila, ki se jih držite:

1. Dan začnite s kozarcem tople vode in s kalijevim askorbatom, ki ga raztopite v njej. Kalij v celico veže kisik, celica pa iz sebe odstrani presežek natrija, vode in toksinov. Izginejo zabuhlost, napihnjenost in zatekanje. Tudi podočnjaki, premalo energije, alergije in vnetja ter avtoimune bolezni so znak, da našim celicam primanjkuje kalija, ker je v njih pesežek natrija.

2. Po 15 minutah si privoščite zajtrk. Če jeste jajca, si jih brez težav vmešate v omleto z zelenjavo, lahko pojeste proseno kašo v mandljevem mleku ali pa malo nesladkega sadja. Dan lahko začnete z, denimo, namočenimi ovsenimi kosmiči v mandljevem mleku, ki ste jim dodali cimet in mandljeve lističe. Od žitaric lahko izberete tudi ajdove kosmiče. Če si pripravljate smutije, ki jim sicer sama nisem naklonjena, vanj vedno vmešajte le eno vrsto sadja, denimo jagode ali jabolko in več vrst listnate zelenjave. V smutije nikoli ne mešajte banane, ker potrebuje povsem druge encime za svojo prebavo.

3. Če ste dopoldne lačni, si lahko privoščite jabolko, stisnete grenivko ali pojeste pest mandljev ali lešnikov. Ne pozabite pa, da žejo velikokrat zamenjamo z lakoto, zato najprej popijte velik kozarec vode, v katero stisnite limono. Ne pretiravajte s sadjem, saj pri svoji presnovi ne obremeni žleze slinavke, pesežki fruktoze pa lahko povzročajo inzulinsko rezistenco, ki vas lahko posledično na dolgi rok redi.

4. In že ste pri kosilu. Ne pozabite pomembnega pravila: če ste za zajtrk jedli žitarice, jih ta dan ne jejte več. Če za zajtrk niste jedli žit, pa si lahko pripravite rižoto z zelenjavo, ajdovo kašo z gobicami, proseno zapečeno kašo z zelenjavo ali polpete iz ovsenih kosmičev z zelenjavo. Zraven si pripravite mešano solato, namesto kisa uporabite limono, od olj pa izbirajte med olivnim, bučnim, lanenim in konopljinim oljem. Žitarice jejte najkasneje do 15. ure. Če ste imeli za zajtrk žitarice, si za kosilo pripravite veliko mešano solato, ki ste ji dodali skuhano čičeriko, lahko si popečete file purana in zraven zelenjavo, izbirajte med ribami in blitvo ali pa si skuhajte zelenjavno juho brez krompirja. Če jeste meso, naj bo ekološko in belo. Neekološka živalska hrana vsebuje antibiotike in hormone, ki gredo seveda v vas in delajo zmešnjavo s hormoni in v encimskem sistemu.

5. Če potrebujete popoldansko malico, si zapomnite, da lahko sadje uživate le do 12. ure. Zato raje izberite pest oreščkov, sveže kokosove rezine ali pa si preprosto na tanke rezine narežite korenček in papriko.

6. Večerja naj bo vsaj 3 ure pred spanjem, najbolje pa ne kasneje kot ob 18. uri. Odlična izbira so spasirane zelenjavne juhe: denimo brokolijeva, porova, paradižnikova ali bučkina. V spomladanskem času so odlične tudi solate, vendar brez koruze.

7. Če ste pred spanjem še lačni, si skuhajte topel čaj ali pa segrejte kokosovo mleko, ki ste mu dodali malo prave vanilije. Takšen topel napitek vas bo zagotovo zazibal v mirne sanje.

8. Čez dan popijte vsaj dva litra vode.

9. Gibanje je nujno potrebno. Še posebej priporočam skakanje s kolebnico ali skakanje po trampolinu, saj pospeši delovanje limfe in metabolizma. Vsak dan se odpravite na vsaj 30-minutni hitri sprehod.

10. Preden se zvečer ali zjutraj stuširate, priporočam suho ščetkanje kože, saj je res pravo poživilo. V tem primeru to raje izvajajte zjutraj. Prav tako zjutraj v ustih žvrkljajte olje, ki iz telesa potegne nakopičene toksine.

Čemu se morate izogniti:

1. Ne uživajte mlečnih izdelkov.

2. Opustite uživanje glutena, ki se lepi na žleze in onemogoča normalno proizvodnjo hormonov ter moti presnovo v črevesju.

3. Od žitaric izbirajte proso, ajdo, kvinojo ali riž. Uživajte jih le enkrat na dan, in ne kasneje kot ob 15. uri.

4. Sadje jejte samo do 12. ure. Ne izbirajte med zelo sladkim sadjem, kot so ananas, grozdje, fige, datlji, mango in papaja.

5. Ne jejte rdečega mesa ter nobenih salam, klobasic in paštet, ker vsebujejo preveč emulgatorjev in natrija.

6. Opustite uživanje vse hrane, ki jo lahko kupimo v vrečkah, konzervah in je v naprej pripravljena, vsebuje ogromno nasičenih maščob in sladkorjev.

7. Krompir lahko jeste, vendar ne po 15. uri. Seveda naj to ne bo pire krompir z maslom ali pomfri.

8. Ne uporabljajte nobenega sladkorja, prav tako ne uživajte javorjevega ali agavinega sirupa ter medu. Za sladkanje izberite eritritol.

9. Opustite pitje vseh sokov in alkohola. Prav tako si ne stiskajte pomarančnih sokov.

10. Opustite kupovanje sadja in zelenjave v velikih superamarketih. Raje si izberite svojo branjevko ali pa se zapeljite do bližnje kmetije, kjer vas bodo veseli, in zagotovili si boste sveže in lokalne pridelke.

In kako lahko začnete svoj dan brez slabe vesti?

Recept za res dober zajtrk

Potrebujete:

  • 2 domači jajci,
  • 4 žlice fino mlete mandljeve moke,
  • žličko eritritola,
  • 1 dcl kokosovega mleka,
  • malo cimeta in prave vanilije,
  • kokosovo maslo in
  • zamrznjene jagode

Priprava:

V skledi stepite jajci, dodajte mandljevo moko, eritritol, kokosovo mleko, cimet in vanilijo. Namažite ponev s kokosovo maščobo in specite bolj debele palačinke, ampak na res nizkem ognju.

Segrejte in pretlačite jagode ter jih prelijte po palačinkah. Pa dober tek!

***

Alja Dimic je prehranska terapevtka v centru Holistic.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vas razveseljujemo vsak četrtek ob 15. uri, ji družbo delajo še:

Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

- Marko Jamnik, fotograf, pisec pivovarskega bloga in čisto pravi pivovar.

- Uroš Štefelin, kuharski mojster, Vila Podvin

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

- Tajda Blazinšek, antropologinja in prostovoljka, Skuhna

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.