Narobe svet? Pokvarjeni policist brez sodbe, sodnica ovirala preiskavo

Sodnica Ana Testen naj bi v gostilni ovirala hišno preiskavo. Zdaj je na bolniškem, odmevni primeri pa stojijo.
Fotografija: Nove kolegice Testenove na sodniji v Kamniku še niso dočakali. FOTO: Marko Feist
Odpri galerijo
Nove kolegice Testenove na sodniji v Kamniku še niso dočakali. FOTO: Marko Feist

Konec septembra so grosupeljski policisti zaradi suma gojenja konoplje za preprodajo opravili hišno preiskavo v stanovanju nad gostilno v Zagradcu. Med gosti lokala je bila tudi ženska, ki naj bi delo preiskovalcev pospremila s pikrimi pripombami, petjem levit, pretnjami, mahanjem, na tak način naj bi ovirala začetek preiskave.
Policist jo je prijavil, da se med akcijo v gostilni ni primerno vedla. FOTO: Marko Feist
Policist jo je prijavil, da se med akcijo v gostilni ni primerno vedla. FOTO: Marko Feist

Domnevna grešnika, 58-letnega lastnika gostilne in stanovanja Branka Ferlina ter 61-letno Ano Damijan, so privedli pred preiskovalnega sodnika. Med čakanjem pred preiskovalno sobano ljubljanskega okrožnega sodišča je iz sosednje pisarne stopila ženska in odšla mimo čakajočih, med katerimi je bil tudi policist, ki je sodeloval pri hišni preiskavi, Rok. M. Njegov pogled je sumničavo pospremil odhajajočo žensko, nenadoma pa ga je prešinilo in kar odneslo do tožilke: »Vas smem nekaj vprašati? Kdo pa je ta ženska?« Tožilkin odgovor se je glasil: »Sodnica na tem sodišču.«
 

Za kazen na kamniško sodnijo


Policist je o dogajanju v Zagradcu sestavil uradni zaznamek, njegovo negodovanje pa je prispelo v roke predsednika sodišča Marjana Pogačnika. Na spletni strani te sodnije je v rubriki zaposleni kazenski sodniki zdaj zapisano: mag. Ana Testen – razporejena na okrajno sodišče v Kamniku. Prav ona naj bi namreč bila tista, ki je po trditvah policista v zagraški gostilni policiste učila pravil hišne preiskave.


Ali je bilo to res, je stvar nadaljnje preiskave, toda Pogačnik je Testenovi 20. oktobra sporočil, da ji jemlje spise, ji naročil, naj prekliče razpisane obravnave, in ji sporočil, da jo premešča v Kamnik, priložnosti predstaviti svojo plat zgodbe pa naj ji ne bi dal. Zaradi domnevnega neprimernega obnašanja je sodnemu svetu tudi predlagal uvedbo disciplinskega postopka proti njej, a tudi sama se je zatekla po pomoč sodnega sveta, podala je namreč predlog za zaščito neodvisnosti. Po naših informacijah zadevi na sodnem svetu še nista doživeli epiloga.


Testenova je od bližnjega srečanja s predsednikom sodišča na bolniškem, zato sodniške službe ne opravlja. Vprašanje pa je, kako in ali sploh se bodo razpletle zadeve (tudi medijsko zelo odmevne), v katerih je zadnje čase nastopala kot sodnica, ki v imenu ljudstva izdaja prvostopenjske sodbe.
 

Bodo kriminalistu sodili od začetka?


Med najodmevnejše denimo spada primer ljubljanskega kriminalista Danila Lavrinca in njegovega registriranega vira Filipa Didovića. Lavrinc je služboval na oddelku za kriminalistično obveščevalno dejavnost pri SKP PU Ljubljana, kot član posebne skupine, ki ji je po več letih preiskave uspelo razkrinkati roparja sefov banke SKB, Dejana Vidmarja in Saša Noseta, pa je prejel medaljo policije za požrtvovalnost. Didović je bil od leta 2011 na policiji registriran kot njegov informator.


Ravno tiste dni, ko naj bi septembra lani Testenova v Zagradcu ovirala policiste pri hišni preiskavi, ju je spoznala za kriva. Kriminalistu Lavrincu je sporočila, da je pokvarjeni policist, ter mu brez milosti prisodila 6 let in 7 mesecev zapora. Lavrinc je namreč na črnem trgu prihajal do uspaval flormidal, ki ob zlorabi lahko povzročajo tako hudo odvisnost kot heroin in kokain. Didović jih je zanj preprodajal na črnem trgu, obsojen je bil na eno leto in štiri mesece zaporne kazni. Lavrincu je namenila ostre besede: »Vi ste to delali kot policist in bili ste še tako predrzni – to je ta napuh, ki vas je drago stal –, da ste tablete hranili kar na policijski postaji na Prušnikovi. Imeli ste jih kar v svoji omarici.«

Ker je le nekaj tednov zatem odletela z ljubljanske okrožne sodnije in se znašla na bolniškem, smo Lavrinčevega zagovornika Dušana Csipöja pobarali, ali je štiri mesece po razglasitvi ustne sodbe že izdala njen pisni odpravek. Iz odvetnikovih besed je bilo slutiti, da ve, zakaj sodbe še ni, a je izbral diplomatski odgovor: »Na pisno sodbo še čakamo in se bomo nanjo pritožili. Možno pa je, da je sodnica še ni spisala zaradi obsežnosti zadeve.«


Ali obstaja celo možnost, da sodnica Testenova sodbe Lavrincu in Didoviću sploh ne bo spisala, in kaj bo potem? Uradna govorka okrožnega sodišča Mateja Jazbec pojasnjuje: »Sodba še ni odpravljena zaradi bolniškega staleža sodnice, pri čemer gre za obsežnejšo zadevo. Nadaljnji potek postopka za dokončanje pisnega odpravka sodbe je torej odvisen od nadaljnjega časovnega obdobja. Če bolniški stalež sodnice ne bo zaključen in bo dalj časa trajajoč, česar v tem trenutku ni mogoče predvideti, se kot skrajna možnost nakazuje predodelitev zadeve drugemu sodniku in ponovni začetek obravnave.« Torej bi Lavrincu, ki je v hišnem priporu, in Didoviću morali na prvi stopnji soditi od začetka. Že proces pred Testenovo pa je bil pravi maraton. 

Komentarji: