Brexit odmeva po svetu in doma

Na rezultate referenduma se odzivajo politiki v Evropi in drugod. Karl Erjavec obžaluje odločitev britanskih volivcev.

Objavljeno
24. junij 2016 10.23
BRITAIN-EU-POLITICS-VOTE-BREXIT
Mo. B., Ma. Ja., B. K.
Mo. B., Ma. Ja., B. K.

Odločitev britanskih volivcev, ki so na zgodovinskem referendumu o izstopu iz Evropske unije potrdili tako imenovani brexit, odmeva po svetu. Nanj se odzivajo politiki v Evropi in drugod. Volja britanskih volivcev je povzročila tudi pretrese na borzah, britanski funt je padel na najnižjo raven od leta 1985.

Odzive spremljamo v živo:

***

16.30: Britanska veleposlanica v Sloveniji Sophie Honey je v odzivu na odločitev britanskih volivcev dejala, da so se Britanci odločili zapustiti Evropsko unijo, njihovo voljo pa je treba spoštovati. »Premier Cameron je pojasnil, da rezultat ne prinaša nobenih takojšnjih sprememb za Britance, ki živijo v Sloveniji in drugih državah EU, kot tudi ne za evropske državljane, ki živijo v Veliki Britaniji. Prav tako ne bo nobenih sprememb v potovanju znotraj EU in ne v pretoku izdelkov in storitev,« je sporočila.

16.27: Irski premier Enda Kenny obžaluje, da so se Britanci na referendumu odločili za izstop iz EU. Kot je dejal po seji irske vlade, na kateri so govorili o posledicah odločitve za brexit, vlado najbolj skrbijo morebitni vplivi na trgovino in gospodarstvo, na Severno Irsko in EU, piše STA.

15.58: Ameriški predsednik Barack Obama, ki je nasprotoval odhodu Velike Britanije iz EU, je po referendumu, na katerem so zmagali podporniki brexita, sporočil, da so Britanci povedali svoje in da njihovo odločitev spoštuje. Kljub temu pa posebni odnosi med ZDA in Veliko Britanijo ostajajo enaki, je zatrdil po navedbah STA.

13.44: Kremelj je po britanski referendumski odločitvi za izstop iz EU izrazil upanje, da ta odločitev Otoka ne bo škodila odnosom z Rusijo. Sicer pa so v Moskvi poudarili, da je močna in predvidljiva EU v interesu Rusije, dodaja STA.

13.42: Hrvaški zunanji minister Miro Kovač je ocenil, da je brexit močan udarec za enotnost Evropske unije, ki pa ne bo bistveno vplival na Hrvaško, piše STA. Podobno je ocenil tudi predsednik SDP Zoran Milanović. Parlamentarna stranka Živi zid pa meni, da je treba tudi na Hrvaškem razpisati referendum o izstopu iz EU.

13.40: Predsednik republike Borut Pahor je, potem ko so se Britanci na referendumu odločili za izstop Otoka iz Evropske unije, dejal, da je za Slovenijo obstoj EU življenjskega pomena. V interesu vseh državljanov Slovenije je, da med državami s skupnimi interesi stečejo procesi, ki bodo pripeljali do ustave EU s federalnim značajem, je po navedbah STA poudaril Pahor.

12.02: »Za Slovenijo je trdna, tesno povezana Evropa, utemeljena na pogodbi o Evropski uniji, in ki se bo učinkovito soočala s ključnimi izzivi, prioritetnega pomena,« so v odzivu na rezultate britanskega referenduma sporočili z MZZ. Slovenija ostaja zavezana nadaljnji krepitvi Evropske unije, so še dodali.

11.59: Italijanski premier Matteo Renzi meni, da se mora EU reformirati. »Spremeniti jo moramo, da bo bolj humana in pravična. Toda Evropa je še vedno naš dom, naša prihodnost,« je Renzi zapisal na twitterju.

11.58: »Danes ni dober dan za Veliko Britanijo, za Evropo. Ni dober niti za našo državo,« je po poročanju STA dejal avstrijski kancler Christian Kern. Po njegovem mnenju bo Evropa zaradi brexita izgubila položaj in pomen v svetu.

Sicer pa je Kern dejal, da ne vidi nikakršnega smisla v morebitnem učinku domin in referendumu o izstopu Avstrije ali drugih držav članic iz EU. Zdaj se je treba naučiti lekcijo ter ustrezno ukrepati. Pomiriti je treba tudi skrbi in strahove prebivalcev, piše STA.

11.56: Madžarski premier Viktor Orbán je ocenil, da je bila begunska kriza odločilni dejavnik za odločitev Britancev. »Evropa je močna le takrat, ko zna na tako pomembna vprašanja, kot je priseljevanje, poiskati odgovore, ki je ne oslabijo, ampak krepijo. Takih odgovorov EU ni dala, prav nasprotno,« je dejal Orbán. Kot je dodal, je Madžarska članica EU, ker verjame v močno Evropo, piše STA.

11.55: S poljskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je izid britanskega referenduma »opozorilni signal za celotno EU«. Namesto kritik britanske odločitve bi morala ta sprožiti pogajanja, so še zapisali.

11.02: Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier že v soboto vabi na pogovore kolege iz Francije, Nizozemske, Italije, Belgije in Luksemburga, države ustanoviteljice evropskega združevanja torej. V berlinski Auswärtiges Amt so poudarili tradicionalnost takšnih srečanj in kot temo pogovorov navedli izmenjavo mnenj o aktualnih evropskopolitičnih temah, a je jasno, da se bo vse vrtelo okrog Velike Britanije – in samih temeljev združevanja.

10.59: Odločitev Britancev obžaluje tudi finančni minister Dušan Mramor. »Izstop Velike Britanije iz EU bo imel za Slovenijo poleg neposrednih učinkov po pričakovanjih še posredne učinke, med drugim bo verjetno vplival na gospodarsko rast v glavnih zunanjetrgovinskih partnericah naše države. Kako veliki bodo ti učinki, je trenutno težko natančno oceniti, saj bo marsikaj odvisno od načina in dinamike izstopa ter odzivov trgov.«

Neposredna posledica brexita bo vpliv na vplačila oziroma izplačila iz proračuna EU in vpliv na obrestne mere. »Pri čemer poudarjamo, da je finančna pozicija države močna, kar omogoča, da se Sloveniji v času negotovosti in poslabšanih pogojev financiranja ne bo treba podajati na finančne trge.«

10.43: Slovenski premier Miro Cerar je prepričan, da bo referendumska odločitev Velike Britanije po verjetnem kratkem obdobju negotovosti mednarodnih trgov vodila v dodatno utrditev Unije in spodbudila njeno prenovo.

»Slovenija vsekakor ostaja močno zavezana nadaljnji krepitvi Evropske unije,« je poudaril in dodal, da Slovenija ne pričakuje večjih neposrednih posledic brexita, dolgoročne posledice odločitve pa bodo odvisne od dogovorjene nove oblike sodelovanja Otoka z EU, poroča STA.

Foto: Aleš Černivec/Delo

10.30: Zunanji minister Karl Erjavec močno obžaluje odločitev o brexitu. Pričakuje, da bo proces izstopa trajal dlje od predvidenih dveh let, želel pa bi si, da je čim manj boleč.

V okviru EU bo po besedah zunanjega ministra treba opraviti premislek, zakaj se je to zgodilo. Po njegovi oceni je razlog morda tudi v prevelikem poudarku na birokraciji in v oddaljenosti EU od volivcev oziroma državljanov. To refleksijo bo gotovo treba opraviti tudi v razpravi na Evropskem svetu prihodnji teden, je dejal v izjavi za medije v DZ.

Zunanji minister se bo po poročanju STA popoldne o današnji odločitvi pogovarjal tudi z britansko veleposlanico v Sloveniji Sophie Honey.

10.13: Nizozemski premier Mark Rutte je nad odločitvijo Britancev razočaran. Pozive vodje nizozemske skrajne desnice Geerta Wildersa, ki je po objavi izidov referenduma pozval k podobnemu odločanju na Nizozemskem, je zavrnil. »Menim, da ni veliko zanimanja za tak referendum,« je dejal po navedbah STA.

10.04: Na danes izglasovani brexit so se odzvali tudi v Španiji, kjer so predlagali deljeno suverenost nad Gibraltarjem. »Naša enačba je ... deljena suverenost Španije in Britanije za določeno obdobje, čemur bi sledila ponovna vrnitev Gibraltarja pod špansko suverenost,« je povedal španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo. Dejal je, da Gibraltar zdaj ni več pod pristojnostjo Evropske unije. »Zdaj gre za bilateralno vprašanje, o katerem se lahko pogajamo izključno med Združenim kraljestvom in Španijo.« Dodal je še, da bo treba najti rešitev, če bo Gibraltar še hotel imeti dostop do evropskega trga, od katerega je močno odvisen. Za nadaljevanje članstva v EU je sicer glasovalo 95 odstotkov Gibraltarčanov.

9.46: Na izid britanskega referenduma se je odzval tudi evropski poslanec Ivo Vajgl (Alde/ DeSUS), ki je sporočil: »V Evropski uniji bomo novo dejstvo morali sprejeti takšno kot je, tudi kot priložnost, da se EU bolj jasno opredeli do alternativ svojega prihodnjega razvoja: do dileme ali bo prihodnost več in globlja integracija, z okrepljenimi centralnimi institucijami ali nekakšna konfederativna ureditev, za katero so se vedno zavzemali Britanci.«

9.44: »Za Evropo je napočil čas velike streznitve. Če smo do sedaj gledali vstran in nismo ali pa nismo želeli prepoznati znakov, ki so kazali na to, da Evropa ne sliši svojih državljanov ter da ima velike težave pri sprejemanju skupnih dogovorov o najpomembnejših vprašanjih zadnjih let, je izid referenduma prinesel kruto spoznanje, da se je vizija dosedanje Evrope močno zamajala,« je britanski referendum komentiral evropski poslanec dr. Igor Šoltes. Kot je ocenil, lahko izid referenduma Evropo vodi v dva scenarija: prvi je domino učinek razpisovanja podobnih referendumov še v drugih državah članicah, drugi pa okrepitev zavezništva evropskih držav.

9.41: Tudi nemška evroskeptična stranka Alternativa za Nemčijo (AfD) je pozdravila odločitev Britancev. »Britanci so naredili veliko uslugo Evropi s svojo suvereno odločitvijo,« je izjavila podpredsednica stranke in poslanka v Evropskem parlamentu Beatrix von Storch. »Veselimo se, da bomo dobri sosedi,« je dodala po navedbah STA.

9.34: Vodja italijanske skrajne desničarske in evroskeptične Severne Lige Matteo Salvini je čestital Britancem za odločitev na referendumu in dejal, da bi morala biti Italija naslednja. »Hura za pogum svobodnih državljanov! Srce, glave in ponos premagajo laži, grožnje in izsiljevanje. Hvala, zdaj smo mi na vrsti,« je po navedbah STA Salvini zapisal na Facebooku.

9.32: Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je v odzivu na odločitev britanskih volivcev dejal, da gre za zgodovinski trenutek, a ne za trenutek histeričnih odzivov. »Odločeni smo obdržati našo enotnost kot sedemindvajsterica,« je dejal po navedbah STA.

Tusk je še zagotovil, da zaradi brexita ne bo prišlo do pravnega vakuuma. Dokler Velika Britanija formalno ne zapusti Evropske unije, bo zanjo kot tudi v sami državi veljala evropska zakonodaja, tako v smislu pravic kot obveznosti.

8.40: Belgijski premier Charles Michel se je zavzel, da bi po zgodovinski odločitvi Britancev v juliju sklicali »konklave EU«, piše STA. »Določiti moramo svoje prednostne naloge in oblikovati novo prihodnost za Evropo,« je tvitnil.

8.30: Francoski predsednik François Hollande je zaradi izidov britanskega referenduma za danes sklical izredno sejo vlade, ki se bo sešla ob 9. uri. Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault pa je sporočil, da je odločitev Britancev žalostna, a da mora Evropa znova pridobiti zaupanje njenih prebivalcev.

8.03: Predsednik državnega zbora Milan Brglez je prepričan, da se je Velika Britanija podala na pot, ki bo izjemno težka in trnova, »ne samo zanjo, ampak tudi za države, ki z njo aktivno sodelujejo tako gospodarsko kot politično«. Kot pravi, je EU za vse države v Evropi edina prava pot. »Je pot demokracije, miru in pot vladavine prava. Je pot gospodarskega razvoja in dviga blaginje za vse naše sodržavljane in sodržavljanke.«

Prepričan je, da nas rezultati referenduma ne smejo pasivizirati, »ampak morajo dati dodatni zagon temu, da vse države članice EU naredimo še več za boljšo, kakovostnejšo in predvsem do državljanov in državljank prijazno Unijo«.

Foto: Blaž Samec/Delo

7.49: Odzvala se je tudi slovenska evropska poslanka Tanja Fajon, ki je zapisala, da je britanski izstop iz EU resno opozorilo, ne pa tudi katastrofa. »Kar se Slovenije tiče, bi rada politike, gospodarstvenike, civilno družbo, oblikovalce javnega mnenja pozvala k resni javni razpravi o prihodnosti EU in temeljitemu razmisleku, kakšno mesto želimo imeti v njej.«

7.46: Po pričakovanjih predsednika evropskega parlamenta Martina Schulza se bodo pogajanja o odhodu Otoka iz EU začela kmalu. »Združeno kraljestvo se je odločilo, da gre po svoje. Mislim, da so ekonomski kazalci to jutro pokazali, da bo šlo za izredno naporno pot. Pričakujem, da se bodo pogajanja o odhodu začela kmalu,« je povedal za nemško televizijo ZDF.

7.41: Manfred Weber, predsednik Evropske ljudske stranke, največje politične sile v evropskem parlamentu, je na twitterju zapisal, da v stranki »razumejo in obžalujejo odločitev britanskih volivcev«, a hkrati poudaril, da je šlo za britanski, ne za evropski referendum. Pogajanja med Združenim kraljestvom o izstopu iz Unije po njegovem mnenju ne bi smela trajati več kot dve leti, britanska stran pri tem ne bi smela biti deležna nobenih posebnih ugodnosti. »Izstopiti pomeni izstopiti,« je še zapisal nemški politik.

7.39: Iz stranke SD so sporočili, da obžalujejo odločitev Britancev. »Tesen rezultat kaže, da bi lahko bila odločitev tudi drugačna in da se mnogi na Otoku zavedajo negativnih posledic, ki jih ta odločitev prinaša tako za državo kot za EU.« Kot so zapisali, smo se znašli pred negotovimi časi. »Tako organizacijsko kot vsebinsko bo treba na novo postaviti pravila in razmerja.«

Želijo si, da referendumi, podobni brexitu, ne bi postali »nekakšno politično orožje«. Zato se je treba obrniti k voditeljem in k državljanom in skupaj določiti, kaj si želimo od EU in kdo je pri tem še pripravljen sodelovati in na kakšen način.

7.35: Odzvala se je tudi Marine Le Pen, predsednica skrajno desničarske francoske stranke Nacionalna fronta. Pozdravila je odločitev Britancev in izrazila željo, da bi podoben referendum organizirali tudi v Franciji.

7.18: Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je sporočil, da je danes žalosten dan za Evropo in da je napočil čas za streznitev.

6.56: Na rezultat britanskega glasovanje se je že odzval nizozemski skrajno desničarski politik Geert Wilders, ki je pozval k nizozemskemu referendumu o EU. »Sami hočemo odločati o naši državi, o našem denarju, o naših mejah in o naši priseljenski politiki,« je dejal Wilders. Kot je dodal, bo, če ga bodo drugo leto volivci postavili na položaj premiera − javnomnenjske volitve mu napovedujejo zmago −, tudi on sklical referendum.